U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

V barvách přírody

Kategorie: Inspirace | Autor: iva, FOTO PAVEL VESELÝ, ČESKÝ NÁRODNÍ PODNIK A ARCHIV

Zapomeňte na chemické barvy a ozdobte vajíčka pomocí barviv, které poskytuje příroda. Víte, kde je hledat? Slupky červené cibule a ocet = červená, květ dřínu, kmín, lipový květ, zázvor nebo čaj = žlutá, tráva, mladý jetel, barvínek, petrželová nať nebo šťovík = zelená, jarní osení = světle zelená, dubová kůra s octem a solí nebo ořechové listí = hnědá, saze s rezavými hřebíky či kávový vývar = černá. Vajíčka můžeme vylepšit dalšími technikami: ovazováním listů rostlin před barvením nebo reliéfním zdobením barevným voskem (rozehřáté barevné “voskovky”) po obarvení.

FOTO 1 – SLADKÁ KRAJKA

Kdo má hodně trpělivosti a pevnou ruku, může se pokusit o vytvoření perníkových vajíček, zdobených jemnou “výšivkou” z cukrové polevy. Jejich autorka paní Svatoňová z Liberce získala v celostátní soutěži zdobených perníků třetí místo – hned za dvěma profesionálními perníkářkami z Pardubic.

FOTO 2 – Způsobů, jak zdobit, je celá řada. Mezi originální určitě patří polepení peříčky nebo zmačkaným papírem

FOTO 3 – I nebarvená bílá a hnědá vajíčka mohou vypadat velmi efektně – například v drátěných klíckách, doplněná jen několika černobílými peříčky

V barvách přírody