U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pořiďte si domácí dílnu

Kategorie: Nářadí | Autor: /red/

O tom, zda potřebujeme hobby dílnu, nebo jen hobby koutek, rozhodne nejen naše šikovnost, ale také potřeba a schopnost si všelicos dodělat, vytvořit, opravit… Šikovný kutil si vždycky najde nějaký prostor či prostůrek jak v bytě, tak i na chalupě. Jen s vybavením budeme muset při tvorbě naší dílny pečlivě zvažovat, co a jak pořídit, zda vybavení kompletně koupit, či si je částečně také vyrobit sami a na míru.

Koutek domácí údržby

Koutek si budujeme ve středně velkých a malých bytech. Zařídíme jej např. ve skříni, ve větší spíži, komoře, sklepě, kam umístíme nářadí a náhradní díly pro domácnost. Velikost koutku (i dílny) bude jedním z rozhodujících faktorů pro vybavení nářadím a nástroji. Rozhodne i naše šikovnost a záměr, do čeho se odvážíme pustit. Pro běžnou údržbu bytu stačí jen základní a jednoduchá výbava, která snadno najde místo v krabici v některé skříni, na poličce nebo v rozkládací base.

Pro základní údržbu bude stačit:

kladívko, kleště (štípačky a kombinačky, pro náročnější i sikovky), šroubovák (větší, menší a křížový) – nejlépe sada s výměnnými nástavci) a vždy několik různě velkých hřebíků a šroubů, metr, olejnička, pilka ocaska, smirkový papír, universální lepidlo, jednoduchá zkoušečka el. proudu, izolační páska, drát, základní sada klíčů velikosti 8, 10, 12, 13, 14, 17, 19, 22, 28, 30 (případně univerzální francouzský klíč), nemáme-li elektrickou vrtačku pak dva až tři různě veliké ruční vrtáky (nebozízky), v panelovém domě doporučujeme soupravu sekáčů do panelů. Podobně se zařídíme i na chatě, kde volného prostoru většinou také mnoho nezbývá (výjimku tvoří komfortní a velké chaty nebo rekreační vilky většinou s garáží, kde se prostor pro dílnu vždycky najde.

Dílny

Jsou ovšem i místa, zejména v družstevních objektech, kde se obyvatelé na takovou dílnu složí a vymezí jí dostatečný prostor někde v suterénu, z části kočárkárny či prádelny ap. Zde si již můžeme troufnout i na větší výbavu. Prostoru je dost a na zakoupení nářadí i potřebných pomůcek se sdruží prostředky jednotlivých nájemníků, takže vybavení na úrovni nevyjde draho. Ideální místo pro dílnu poskytuje ve většině případů i rodinný domek či chalupa. Musíme ale počítat s prostorem pro tento záměr již při přípravě projektu stavby či rekonstrukce objektu.

Hobby dílna

Více prostoru poskytuje možnost vybavit dílnu dalším nářadím a pracovním stolem (pro menší prostory můžeme použít skládací variantu stolů, kterou nabízí v cenách 2000-5000 Kč např. Black & Decker, Festo, Wolfcraft, Makita, Peugeot, z domácích producentů Tesla). Lze použít i pracovní desku, kterou si sami upravíme. Důležité je, aby ve všech případech bylo dostatečně vyřešeno upnutí svěráku, různého jednoúčelového elektrického nářadí ap. Zde můžeme rozdělit jednotlivé pomůcky, materiál a nářadí podle druhů práce, které budeme vykonávat. Z hlediska údržby bychom měli mít základní vybavení:

Pro instalatérské práce:

velké siky a hasák, imbusové klíče na výměnu sedel vodovodních baterií, soubory těsnění (gumová a fíbrová) na vodovodní baterie a další ventily (kohoutky) včetně ventilů ústředního topení.

Pro práce se dřevem:

hoblíky, rašple, smirkové papíry, vrtáky do dřeva, lepidlo, pilu rámovku s výměnnými listy, lupenkovou pilku, dláta, úhelník, delší rovné pravítko, stahováky… Z materiálu kolíky (týbly) na spojování dřeva, různě velké hřebíky a šrouby do dřeva, disperzní lepidlo, laky, mořidla…

Pro práce s kovy a opravy mechanismů:

pilku na železo, soupravy vrtáků, pilníky, nůžky na plech, kompletní sadu klíčů včetně očkových (případně gola klíče), větší výběr šroubováků a speciálních kleští, pájku na pájení kovů, vazelínu…

Pro malování a natírání (lepení tapet):

základní druhy a velikosti štětek (případně válečků a moderních pomůcek na malování a natírání), štětců, rozpouštědel a barev i laků, vhodné nádoby na míchání barev a síta…

Pro stavební práce:

Zednickou lžíci a kladívko, fanku, hoblíky, špachtle, misku na míchání sádry, vodováhu, kolečko (nemáme-li míchačku, slouží nejen pro dopravu materiálu, ale i jako nádoba na míchání malty a betonu)…

Pro údržbu elektrické instalace a přístrojů:

Pozor, zasahovat do elektrické instalace je životu nebezpečné a může při neodborném postupu způsobit nejen újmu na zdraví vám, ale i ostatním obyvatelům domu. Navíc v mnoha případech byl takový zásah i příčinou požáru. Máte-li alespoň základní zkušenosti a znalosti, můžete jednoduché opravy do příchodu odborníka udělat sami. Musíte ale dodržet některé zásady: Především vypnout elektrický proud, pokud možno v celém bytě/domě. Než zahájíte jakýkoli zásah, dokonce i výměnu žárovky, přesvědčte se, zda je proud opravdu vypnutý! I za těchto okolností se může průměrný kutil pustit jen do takových prací, jako je výměna vypínače či zásuvky za stejný nebo podobný typ, zajištění poškozené izolace, výměna zvonkového tlačítka, dotažení povolených šroubků. Především poslední úkon (dotahování uvolněných šroubků v rozvodných krabicích, vypínačích a zásuvkách) je častou příčinnou poruch, zejména je-li vedení z hliníkových vodičů. Velkou pozornost věnujte zapojení vodičů na původní místa, aby nedošlo k záměně nulového, zemnicího vodiče (nulový vodič má mít zelenou barvu či zelený pruh) za fázi. Proto do výbavy kutila stačí pár potřebných šroubků získaných z nefunkčního vypínače či zásuvky a izolační páska, náhradní vypínač a zásuvka, případně “čokoláda” či jiné svorky k dočasnému provizornímu spojení přerušených vodičů či k připojení stropních svítidel. Nemáte-li moderní jističe (pojistky), ale porcelánové, musíte mít v zásobě dostatek všech potřebných hodnot na výměnu. Nikdy je neopravujte! Po skončení práce a po zapnutí zkontrolujte nejen funkčnost, ale i několikrát se opakovaně přesvědčte, zda se opravená část nezahřívá.

Další nářadí a materiály:

V dílně bychom měli mít i vázací drát, spojovací materiál – různé hřebíky a šrouby, hmoždinky (ty můžeme využít jen v případě, že máme vrtačku a vidiové vrtáky), sekáč do zdi, univerzální řezací kolečko nebo diamant (na sklo, obklady i dlažbu), pomůcky na broušení ostří nožů, seker, dlát a dalších nástrojů, sádru, universální lepidlo, montážní pěnu na vyplnění prostor, universální lepidlo s plnivem na silikonové bázi. (Široký sortiment těchto moderních výrobků nabízí např. firma Den Braven.)

Spojovací materiál

Hřebíky a šrouby jsou nezbytnými prostředky ke spojování různých materiálů. Je proto dobré mít po ruce určitou zásobu – u hřebíků se doporučuje pro základní údržbu sortiment jen podle délky (10, 20, 30, 50, 70, 100, 120, 150 mm), potřebujeme-li délku, kterou nemáme, pak zkrátíme nejbližší delší rozměr. U šroubů je sortiment širší a často nám chybí nejen požadovaná délka, ale i typ. Přesto bychom měli mít v dílně základní sortiment šroubů do dřeva podle délky (nejlépe po půl centimetrech), do železa a v poslední době i často používaných samořezných šroubů. U šroubů do železa si pomůžeme tím, že si jednotlivé rozměry opatříme co nejdelší a se závitem po celé délce. Ty můžeme podle potřeby zkrátit. (Pozor, před krácením vždy nasaďte matku a po uštípnutí či uříznutí ji pomalu stočte, aby se obnovil manipulací deformovaný závit!)

Elektrické nářadí:

Ještě nedávno si elektrické ruční nářadí pořizovali spíše jen profesionálové. Vývoj cen v posledních deseti letech a podstatné rozšíření sortimentu domácích i zahraničních producentů učinil tyto pomocníky dostupnými téměř pro každého zájemce. Navíc je na trhu opravdu z čeho vybírat. Dříve se vyplatilo koupit spíše zahraniční značky (i když byly dražší), nejen pro kvalitu provedení, ale především pro množství různých doplňků a aplikací, které se s vrtačkou nabízely. Dnes se těmto výrobkům vyrovná kvalitou, provedením i doplňkovou výbavou i elektrické nářadí domácí produkce. (Např. vrtačka EVP 13C – H 3 z produkce firmy NAREX Česká Lípa získala cenu »Vrtačka roku 1999«. Vybíráme-li vrtačku pro naši potřebu, musíme znát, co představují základní parametry, které toto elektrické nářadí charakterizují. Na štítku by měly být uvedeny otáčky (zpravidla můžeme volit ze dvou rychlostí). Dnes se již běžně nabízejí i elektronicky plynule regulovatelné otáčky, které umožní např. při pomalém stupňování otáček vyvrtat snadno díru na místě, které jsme určili, i bez předběžného důlku pro špičku vrtáku. Vrtačky s akumulátorovým pohonem a elektronicky řízenými otáčkami, můžeme používat nezávisle na zdroji elektrického proudu. Jsou navíc zcela mobilní, protože nás “nepřivazují kabelem na určitá místa”. Velmi vhodné jsou např. při použití speciálního přídavku na samořezné šrouby, kterými připevňujeme plechovou krytinu ap. Pro běžného kutila stačí jednorychlostní vrtačka o příkonu 500 W s možností použít vrtáky do průměru 13 mm. Tu lze pořídit zhruba od 1500 korun. S rostoucím vybavením, silou a dalšími vlastnostmi stoupá i cena. Např. silnější elektrickou vrtačku s příklepem pořídíme okolo 3500 Kč (je vhodná pro vrtání do panelů a betonu). Na druhé straně akumulátorovou vrtačku lze pořídit již od 1500 korun.

Univerzální vrtačky

Mnoho z nás dá přednost univerzální vrtačce s příkonem kolem 600 W, na trhu v cenách od 3000 Kč. Umožňuje nejen využít příklepu, ale nabízí i možnost elektronicky plynule měnit otáčky, pravoi levotočivou funkci (umožňuje tedy nejen zašroubovat, ale i povolit a vyšroubovat vruty a šrouby). Některé firmy nabízejí i víceúčelový praktický stojánek, který umožní i málo zkušeným vyvrtat opravdu kolmou díru, a navíc upevnit vrtačku, a tak pomocí speciálních kotoučů brousit, řezat, smirkovat, leštit, mechanicky odstraňovat rez… Při fixaci vrtačky lze připojit i pohon na velmi malé průměry vrtáků. Tato pomůcka umožňuje jemnou práci jen s malou lehkou hlavou. Takové řešení vyhovuje např. modelářům (mohou tak pracovat i s jemnými soupravami zubařských brousků a vrtáčků.

Další elektrické ruční nářadí

Přestože některé univerzální vrtačky lze použít i jako pohon pro další nářadí – např. pro přímočarou (listovou), kotoučovou, někdy i řetězovou pilu, elektrický hoblík, brusku, sekačku živého plotu – doporučujeme těm, kteří přídavné nástroje pro univerzální vrtačku používají často, koupit toto elektrické nářadí v jeho jednoúčelové profesionální úpravě. Vyplatí se ruční kotoučová, přímočará i řetězová pila, vibrační, pásová i excentrická bruska, elektrický hoblík, hřebíkovačka a některá další jednoúčelová nářadí.

Pořiďte si domácí dílnu