Útulné teplo na chalupě

Rubrika: Market

Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života. Léto však již pomalu končí a s ním i oblíbená posezení s přáteli u ohně. V podzimních a zimních měsících nám mohou pohled do ohně poskytnout krbová kamna. Pořízení kamen je však otázkou nejen designu a pohodových večerů, ale i vytápění s energetickou a finanční úspornosti.

Při výběru kamen byste měli zohlednit několik faktorů. Nejdříve vezměte v úvahu velikost a tepelnou ztrátu vytápěného prostoru. Pro základní orientaci můžete vyjít z předpokladu, že 1 kW vyhřeje 18 m3 lépe izolované chalupy, pro hůře izolovanou chatu platí 1 kW na 11 m3 a v novějším zděném domě vystačí 1 kW až na 28 m3. Neméně důležitým údajem je tah komína a velikost kouřovodu, který by se neměl směrem do komínu zužovat. „Na každé prodejně máme speciálně proškolené techniky, kteří přesně poradí se správným výběrem. Při nákupu byste neměli opomenout ani příslušenství jako je kouřovina (trubky, kolena, zděře) nebo praktický vysavač popela,“ radí produktová specialistka společnosti Mountfield Jitka Zoubková.

Díky kompaktním rozměrům zapadnou krbová kamna Trentino 11 do každého interiéru. Mají systém terciárního spalování, kterého výsledkem je až 78% účinnost.

Která kamna jsou ta pravá?

V případě, že chatu či chalupu využíváte aktivně v letní sezoně a potřebujete si přitopit jen občas, postačí vám plechová jednoplášťová kamna umístěná v hlavní obytné místnosti. Jsou levnější a šíří teplo prakticky ihned po rozdělání ohně. Nevýhodou takových kamen je větší spotřeba topného materiálu, nízká účinnost, tenčí plech a prakticky žádná tepelná akumulace.
Pro ty, kteří uvažují o koupi kamen na chalupu využívanou i mimo léto nebo do rodinného domu, jsou nejlepší volbou ocelová dvouplášťová, litinová nebo kachlová kamna. Investice do pořízení kamen se vrátí v rozdílu cen topiva přibližně za rok a půl.

Kachlová kamna Gerona potěší všechny milovníky klasiky. Díky velkému podílu keramiky mají vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz.

Dvouplášťová ocelová kamna se poměrně rychle zahřejí a díky přirozené cirkulaci nasají studený vzduch od podlahy, který ohřejí mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Za předpokladu optimálního umístění dokážou bez problému temperovat i okolní místnosti. Můžete je tak využívat jako hlavní zdroj tepla.
Kamna litinová a kachlová vynikají vysokou účinností, která se pohybuje mezi 80 až 90 %. Provoz je velmi ekologický s nízkou spotřebou paliva. Mají sice pomalejší rozběh, ale po zahřátí sálají teplo dlouhodobě, a to i několik hodin po vyhasnutí. Nezanedbatelné jsou i malé nároky na obsluhu, prakticky žádný servis a velmi dlouhá životnost. Kachlová kamna jsou navíc díky originální ruční výrobě nádherným doplňkem nejen do venkovského interiéru.

Litinový sporák s troubou Plamen 850 Glas využijete nejen k vytápění, ale také k vaření a pečení. Základní konstrukce včetně topeniště a plotny je vyrobena z kvalitní litiny, opláštění ze smaltované oceli.

Jestliže chcete mít krbová kamna jako primární zdroj tepla pro větší chalupu, dům nebo byt, měli byste uvažovat o teplovodním výměníku, který napojíte na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů. Některé typy výměníků nemusí být připojeny nastálo, je možné je odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Pokud chcete ušetřit ještě víc, a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit dvouplášťová kamna s terciárním spalováním. Jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, zvyšuje účinnost a snižuje celková spotřeba paliva.

Kompaktní peletová kamna Delia vytopí prostor o rozloze až 200 m3. Díky úspornému spalování se mohou pochlubit energetickou třídou A+. Je možné dokoupit také wi-fi modul, s nímž lze kamna ovládat na dálku přes chytrý telefon, tablet či počítač.

Moderní způsob topení pak představují kamna na pelety. Jsou nejen ekologická, protože s nimi nepřijde žádný dřevní odpad nazmar, ale i báječně samostatná. Nemusíte každou chvíli přikládat dřevo a pečlivě střežit oheň, aby nevyhasl. Kamna se postarají skoro o všechno sama. Uvnitř mají zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálním displeji nastavíte požadovanou teplotu a čas, kdy chcete mít v místnosti teplo, a kamna zařídí zbytek. Teplotu pak můžete jednoduše regulovat zmáčknutím tlačítka. Některé modely kamen je dokonce možné ovládat pomocí wi-fi modulu přes telefon nebo počítač. Můžete tak například dálkově zapnout topení na chalupě před tím, než vyjdete z domu, a když dorazíte na chalupu, budete v ní mít už příjemně teplo.

Více informací o cenách a dalších produktech najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Uložit

Útulné teplo na chalupě