Úsporné svícení

Průměrné náklady na svícení v domě lze snížit až o osmdesát procent, pokud si pořídíte nejúspornější žárovky. Vyšší pořizovací náklady se vám vrátí i díky výdrži těchto světelných zdrojů.

Vysoká pořizovací cena úsporných žárovek je jedním z častých argumentů, kterými se lidé brání jejich výměně za tradiční wolframové či halogenové, které jsou levné, ovšem náročné na spotřebu energie. Něco na tom samozřejmě je, ale pokud zvážíte všechna pro a proti skutečně důsledně, zjistíte, že pro lpění na laciných klasických žárovkách není důvod. Za vyšší pořizovací cenu některé z úspornějších variant získáte nejen výrazně levnější svícení, ale také mnohem delší trvanlivost a vyšší odolnost těchto výrobků.

Pořádná výdrž

Uvádí se, že například v současnosti nejvíce doporučované LED žárovky ušetří minimálně 80 % stávajících nákladů na svícení a vydrží až 18× déle než „klasika.“ Takže si to spočítejte: tradiční žárovku byste zaplatili skoro dvacetkrát a její provoz by vás měsíčně stál čtyřikrát víc než svícení LED.
Pro nákup úsporných zdrojů světla však nehovoří jen jejich trvanlivost a levnější provoz. Zvláště na chatách a chalupách rovněž snížíte zatížení ne vždy ideálně dimenzovaných jističů a rozvodů elektřiny. A nepodstatné není ani snížení ekologické zátěže, jehož docílíte nejen šetrnějším svícením, ale i výrazně méně častými výměnami žárovek.
A zvláště při pořízení úsporných LED zdrojů hraje podstatnou roli i faktor zdravotní, protože „ledky“ se na rozdíl od jiných úsporných typů žárovek rozsvěcují naplno hned a vyhnete se u nich ne příliš vítanému postupnému nabíhání. A můžete si je poměrně snadno vybrat i podle požadované teploty světla (údaj je na obalu), která má vliv na celkovou psychickou pohodu i zátěž zraku.

Jiné varianty

O úspornosti různých druhů žárovek panuje spousta mýtů, ale obecně platí, že za nejprogresivnější variantu jsou v současné době považované LED světelné zdroje. Kromě nich existují i jiné „úsporky“ (kompaktní či trubicové zářivky, halogeny), které bývají levnější než výbojky typu LED, ale mají některé nevýhody, například zmíněný pomalý náběh, citlivost na časté spínání či příliš vysokou teplotu. Například zářivky však mohou být dobrým řešením v místech, kde je zapotřebí téměř trvale nebo alespoň dlouhodobě zapnutý zdroj světla. Po náběhu už totiž svítí stabilně, mají životnost kolem 10 tisíc hodin a náklady na spotřebu energie mohou rovněž snížit o víc než 80 procent. Navíc jsou oproti LEDkám o něco levnější, takže pro celodenní svícení 0v dílně za úvahu určitě stojí.

LED žárovky jsou oproti wolframovým odolnější proti nárazu a příliš nehřejí

LED žárovky jsou oproti wolframovým odolnější proti nárazu a příliš nehřejí

Výhody LED žárovek

  • Mají vysokou životnost, při běžném provozu vydrží až dvacet let.
  • Intenzita jejich světla je 100 % ihned po rozsvícení.
  • Opakované spínání nesnižuje jejich životnost.
  • Neblikají, nevydávají UV záření, nepálí, nepřitahují hmyz, jejich světlo nemá negativní vliv na malby a textilie.
  • Jsou robustní a odolné vůči nepříznivým vnějším vlivům i vibracím.
  • Při rozbití se z nich neuvolňuje rtuť ani jiné těžké kovy.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Úsporné svícení