Ušetřete za energie s novými okny. Jaká jsou v kurzu?

Rubrika: Market
Výměna oken je jedním z nejčastějších způsobů, jak snížit výdaje za energie.

Výměna oken je jedním z nejčastějších způsobů, jak snížit výdaje za energie.

Čím více rostou ceny energií, tím se zvyšuje i poptávka po nových oknech. Z jejich výměny se totiž stal jeden z nejčastějších způsobů, jak snížit výdaje domácností v topné sezóně. Posvítili jsme si proto na to, jaká je u Čechů nejčastější volba do chalup a dalších rekreačních objektů.

Dřevěná eurookna hlásí návrat

Dřevěná okna byla historicky první volbou do všech chat, chalup či roubenek. S příchodem výrazně levnějších a „bezúdržbových“ plastových oken však ustoupila na nějaký čas do pozadí.

Důvody jejich opětovného návratu jsou však jasné – dřevo prostě vypadá dobře, má skvělé izolační vlastnosti a když se o něj budete starat, vydrží vám opravdu dlouho. Nyní se k tomu přidává i lepší dostupnost a možnost okamžité kalkulace ceny, která v minulých letech na trhu chyběla. Pro dřevěná okna totiž není ideální delší skladování, a proto se vyrábějí v drtivé většině na míru. To v praxi často znamenalo zbytečné čekání na konečnou cenu. Naštěstí existují prodejci, kteří na tento nedostatek včas zareagovali.

Kalkulátor oken na míru vám řekne konečnou cenu ihned.

Kalkulátor oken na míru vám řekne konečnou cenu ihned.

„Zákazníci chtěli vždy ihned znát cenu oken v různých konfiguracích, aby si ji mohli už při výběru porovnat s jinými variantami. Na jaře jsme tedy náš online kalkulátor doplnili také o nabídku dřevěných eurooken na míru,“ potvrzuje potřebu zákazníků Nikola Foret, zakladatel e-shopu Okna Hned.

Online kalkulátor oken vám nyní jako jediný na trhu řekne cenu jak pro plastová, tak pro dřevěná okna ihned. Jednoduše, rychle a bez jakékoliv registrace. Jakmile máte vybráno, jde okno okamžitě do výroby.

Dřevěná okna na míru můžete mít doma už do 8 týdnů.

Dřevěná okna na míru můžete mít doma už do 8 týdnů.

Jak je to s cenou?

Pokud není vaším cílem ušetřit pouze při nákupu, ale především při dlouhodobém užívání oken, pak se vyplatí si i v plastovém provedení zvolit variantu s lepšími parametry. Rozdíl poté už není desítky, ale třeba jen pár procent.

„Je pravda, že když se srovná cena kvalitního plastového profilu, například VEKA 82 v oboustranném dřevěném dekoru, tak je cena takřka srovnatelná s dřevěným oknem. Proč tedy imitovat něco, co můžu mít doopravdy?“ doplňuje Foret.

Dřevěná eurookna nabízí různé dekory.

Dřevěná eurookna nabízí různé dekory.

Do chaty jenom dřevo? Dávno ne

Roubenky a dřevo? Určitě ano. Chaty a dřevostavby? Tam už záleží spíš vašich preferencích. Dávno jsou pryč doby, kdy plastová okna byla správnou volbou jen kvůli nižší ceně. Dřevu dnes směle konkurují a v mnohém, jako je právě potřeba údržby, jej i překonávají.

V letošním roce se k tomu navíc přidává i další výhoda – rychlost návratnosti investice. Mít je můžete prakticky ihned a do výměny se pustit ještě před tím, než přijde ta pravá zima. A kdyby náhodou přišly výraznější mrazy už nyní, certifikovaná plastová okna je možná instalovat i v teplotách pod nulou.

„Překvapivě, i u chatařů se zvedá poptávka po plastových oknech skladem. U nich se nám dlouhodobě osvědčil pětikomorový německý profil Trocal s dvojsklem a stavební hloubkou 70 mm, který najde své využití ve většině domů i rekreačních objektů,“ komentuje trend Foret.

Pro ty, kteří chtějí nestandardní rozměry nebo konkrétní izolační vlastnosti pak doporučuje taktéž využít konfigurace okna na míru, u kterého si lze navolit lepší profil či zasklení.

Závěrem

Rozhodnutí je vždy na vás a vašich preferencích. Jisté je pouze jedno – pokud využíváte svoji chatu nebo chalupu i přes zimu, určitě se vám investice do nových oken vrátí dříve než kdykoliv předtím.

Komerční prezentace

Ušetřete za energie s novými okny. Jaká jsou v kurzu?