Umělý potok

Rubrika: Zahrada

Zvuk tekoucí, zurčící a šumící vody přináší uklidnění. Příjemný je zvláště v létě, kdy je voda i symbolem osvěžení. Proto rádi začleňujeme do zahrady vodní prvky. Jedním z nich je potůček.

Kdo má to štěstí, že mu zahradou protéká přirozený potok, tomu stačí koryto případně jen trochu upravit – přidat nějakou zákrutu, vysypat břehy oblázky, přidat pár větších kamenů, vysadit na břehy zeleň.

Ale i ten, kdo na pozemku přírodní tok vody nemá, si může potůček dopřát – vybuduje ho uměle.

Jak a kudy vést potok

Aby potůček působil přirozeně, měl by téct odněkud někam. Například vytékat z „prameniště“ mezi kameny uměle navršeného kopečku, vinout se přes část zahrady a končit v malém jezírku. Dostat vodu z jezírka zase na začátek toku pomůže čerpadlo a hadice zapuštěná do země.

Trasu vodního toku naplánujeme tou částí zahrady, kde nebude překážet a současně tam, kde bude pěkně na očích – kam máme výhled z lavičky, z altánku, z oken chalupy. Ideální je, když přímo u něj můžeme postavit zahradní stůl s lavicemi a křesílky a proudící vodu odtud v klidu pozorovat a naslouchat jí.

Co budeme potřebovat

Vykopané koryto – nemusí být nijak hluboké – můžeme vyložit speciálně k tomu účelu určenou PVC fólií. Výhodou je naprostá volnost při tvarování toku. Aby černá fólie nebyla vidět, zasypeme ji drobnými oblázky, na okrajích ji místy zatížíme většími kameny. Nebo celé koryto složíme z vylisovaných, různě tvarovaných i různě velkých potůčkových dílů. Mohou být z černého polyetylenu nebo z umělé hmoty, imitující přírodní skálu. Některé díly mají prohlubně pro osazení vodními rostlinami, jiné se dají použít pro vytvoření vodopádu. Jsou z pevného materiálu, dají se snadno instalovat a odolávají vlivům počasí.

Nezbytným pro uvedení vody do pohybu je spolehlivé čerpadlo. Volíme takové, které je určeno k trvalému provozu i v lehce znečištěné vodě, s výkonem potřebným pro daný tok. Potůčková čerpadla mohou přečerpat 1000 až 20 000 litrů vody za hodinu a vodu dopravit do výšky 1 až 5 metrů. Jsou vybavena univerzální přípojkou pro hadice. Čerpadlo se dá uložit i mimo vodu, tu pak nasává skimr.

Pro dopravu vody z jezírka na začátek potůčku se používá žebrovaná hadice z černého polyetylénu o průměru 32 nebo 38 mm.

Pro větší efekt při večerním pohledu na potok do něj můžeme instalovat podvodní reflektor. Pro zapojení čerpadla i reflektoru je potřeba mít v dosahu elektrického kabelu elektrickou zásuvku.

 Text: Iva Tvrzová, Foto: Jaroslav Hejzlar, Gardina a Heissner 

www.gardena.cz, www.heissner.com 

 

Umělý potok