Údržba svahů

Rubrika: Zahrada

Svažitá zahrada má svá kouzla, musíme však počítat s náročnější údržbou. Větší sklon potrápí většinu motorových sekaček.

K malému výkonnému malotraktoru Vari DSK 316 se dá připojit i bubnová sekačka Samson 56 za 12 990 Kč

Až do sklonu 7° nás zatravněné pozemky co do údržby a zavlažování obvykle při výběru zahradní techniky nijak neomezují. Akumulátorové a elektrické sekačky i většina benzinových rotačních sekaček zvládne bez problémů sklony 15°, ať svah zdoláváme jízdou nahoru a dolů, nebo sečeme v pruzích po vrstevnici. Větší sklon pozemku už vyžaduje sekačku s motorovým pojezdem, ovšem ne každá těmto podmínkám vyhovuje. O důležité vlastnosti – odolnosti proti převrácení – se v katalozích obvykle nic nedozvíme.
Starší sekačky s vysoko položeným těžištěm a menší šířkou záběru mohou vyjet na svah se sklonem maximálně 12°. Dražší současné typy s šíří záběru 49 až 53 cm se skeletem z hliníku či vyztuženého plastu, s výkonným čtyřtaktem obhospodaříme bez obav náklony do dvaceti stupňů.
Aby ale nedocházelo ke splavování půdy při dešti nebo umělém zavlažování a nemuseli jsme se obávat poškození benzinových motorů jakékoliv zahradní techniky vzhledem ke zhoršenému mazání při ještě větším náklonu, doporučují zahradní architekti proměnit ještě příkřejší svahy terénními úpravami v řadu rovnějších teras, navíc i vhodnějších k sázení plodin, okrasných rostlin, keřů i stromků.
Jak ukazují zkušenosti, trávníky a louky se sklonem nad 40° obsloužíme spolehlivě už jen s benzinovými křovinořezy.

Jakou sekačku vybrat

Ručně poháněná vřetenová sekačka Gardena 380C s bezdotykovými noži, s hmotností jen 9,5 kg. 4437 Kč

Ruční i malé akumulátorové vřetenové sekačky jsou sice ideální pro nízko stříhané „anglické“ trávníky, do svahu nad 20° však ani lehčí typy „neutlačíte“. Při stříhání po vrstevnici i kola většího průměru mají tendenci k prokluzování po svahu. Doporučit lze jen typy se šíří záběru nejméně 38 cm, s co největšími koly (nejméně průměr 20 cm) a s tzv. bezdotykovým střihem přesně zabroušených nožů.
Fiskars nejnověji nabízí pro anglické trávníky i na svazích vřetenovou sekačku Momentum se zvláštním podvozkem a sklopným držadlem s technologií Inertia Drive, snižující potřebnou tlačnou sílu až o třetinu. Umožňuje přesný střih i poměrně přerostlých trávníků až do 10 centimetrů, navíc seče až k okraji obrubníků.
Z nejrozšířenějších rotačních sekaček si na svah troufnou elektrické sekačky (až 35°), benzinové sekačky s moderními čtyřdobými motory (20 – 25°) a s nástupem Li-Ion akumulátorů i sekačky akumulátorové. Vybrat správnou co do typu, výkonu motoru a šířky záběru podle toho, jak velký trávník s jak velkým sklonem hodláme obhospodařovat, zda půjde jen o sečení, sečení se sběrem trávy nebo o stále žádanější mulčování, není tak úplně jednoduché.
Podobně jako u rovinatých trávníků volíme šířku záběru sekačky a tomu odpovídající výkon jejího motoru podle obhospodařované plochy. Sklon nad 7 – 10° už vyžaduje jiná kritéria.

Elektrické a akumulátorové

U elektrických sekaček s šířkou záběru 41 až 43 cm by jmenovitý výkon neměl jít pod 1600 W. Přednost dejme dražším typům s elektrickým pojezdem a většími koly, s co nejnižším těžištěm, zabraňujícím překocení při jízdě po vrstevnici. Hmotnost by neměla přesáhnout 25 kg u sekaček bez pojezdu a 35 kg u sekaček s pojezdem.
Z akumulátorových sekaček se orientujme jen na nejmodernější typy s Li-Ion akumulátory 36 V, s hmotností nepřesahující 12 kg, jejichž výkon lze srovnat s menšími elektrickými sekačkami.

Benzinové sekačky

Benzinová mulčovací sekačka Mountfield XS 55 s šířkou záběru 55 cm zvládne stoupání až 25°. 14 990 Kč

Na benzinové rotační sekačky jsou nároky svahové dostupnosti ještě přísnější. Musí mít dostatečný výkon nejlépe čtyřdobého OHV nebo OHC motoru (alespoň nad 4 kW), přizpůsobitelnou rychlost pojezdu a kola s takovým rozchodem, aby při jízdě po vrstevnici neměla sklon k převrácení na bok. Zásadně vybírejme z nejrozšířenějších značek s motory Honda OHC, Briggs & Stratton nebo Kawasaki. Levnějším čínským výrobkům se vyhněme, protože na štítku vyznačené výkony podle odborných testů bývají až o třetinu nižší a nestačí na práci ve svazích.
Na menších a méně svažitých trávnících s plochou do 800 m2 oceníte lehčí typy sekaček s hliníkovým šasi. Pokud jsou poháněny dvoudobým motorem, nehrozí jim nebezpečí poškození ani ve svazích nad 30°, protože jsou mazány olejem v palivové směsi.
Větší plochy a strmější pozemky obhospodaříte bez dřiny jen dražšími typy značkových sekaček s motorovým, nejlépe hydrostatickým nebo variátorovým pojezdem. Plynulý nebo odstupňovaný pojezd totiž umožní přizpůsobit krouticí moment pojezdových kol změnám stoupání a odporu přerostlé nebo mokré trávy.

Obstojí i robotické sekačky

Některé modely stále populárnějších robotických sekaček navzdory zdánlivě slabému výkonu svých elektrických motorků a malým pojezdovým kolečkům lze používat pro automatické sečení trávníků se sklonem až do 27°! Zásluhu na tom má inteligentní automatika, přizpůsobující pohon okamžitým podmínkám sečení.
Modely s lithium-iontovými bateriemi jsou na špičce a podle průměru nožové hlavy a systému podvozku obhospodaří plochy až do neuvěřitelných 3000 m2. Sečou téměř plynulým mulčovacím způsobem, a tím podporují přirozený travní cyklus: hodnotné živiny a vodu vracejí bezprostředně obhospodařovanému trávníku.
Některé modely se již obejdou i bez potřebného ohraničení kabelem, dají se i dálkově ovládat, mohou sekat i v dešti a za všech okolností najdou bezpečně svou nabíjecí stanici. K některým (např. Automower nebo Evolution 200) se pro spolehlivější práci ve strmých svazích dají dokoupit odpružená přední kolečka, která vyšším přítlakem zabraňují prokluzování, a „stoupavost“ pak dosahuje až 30°!

S čím na svažité louky

Dvourychlostní bubnová sekačka Vari BDR 620 Lucina 65 je specializovaná na sekání svahů a velkých luk. 24 990 Kč

S trávou na svažité louce se chataři a chalupáři nejlépe vypořádávají pomocí bubnových sekaček, které se „nezadýchají“ ani v příkrém stoupání, jsou robustní a velká kola se širokým rozchodem brání převrácení stroje. Většinou vystačí se čtyřtaktním motorem o výkonu do 5 kWh. Posekaná hmota může být využita bezprostředně jako krmivo, nebo po vysušení uložena do zásoby jako seno.
Na podobném principu založené mulčovače travní hmotu v uzavřené žací skříni nožem rozdrtí na drobné kousky, které se zapravením do strniště časem promění v hnojivo. Pro chataře tím starost „co s trávou“ končí. Při výběru z bohaté nabídky značek Vari, Dakr a Mountfield na našem trhu dejme přednost bubnovým sekačkám se šířkou záběru 53 až 69 cm, s pojezdem na kolech většího průměru, s širšími nafukovacími koly s výrazným terénním vzorkem. Dvoububnovým sekačkám se však vyhněme, protože ve svahu se s nimi špatně manipuluje.
Některé sekačky (například Dakr BLP-60) usnadňují sečení v příčném náklonu tím, že nezávislý pohon obou kol umožňují zablokovat uzávěrkou, aby stroj neměl tendenci k zatáčení směrem po svahu dolů.
Pro rozlehlé chalupářské louky ve vlnitém terénu nebo se značným sklonem, zejména když je možné vhodně využít i posečenou trávu ke krmení nebo sušení, lze doporučit jen výkonnější zahradní traktory s hydrostatickým pohonem všech kol, nebo multifunkční dvoukolové stavebnicové traktory od Vari či Mountfieldu, které zvládnou sečení, sběr trávy nebo její obracení i odvoz na přívěsu. K vyjíždění do větších svahů bývá nutné na kola nasadit závaží (při strmém svahu dokonce zdvojené) a na obvod kol nasadit „návleky“ z příslušenství.

www.mountfield.cz, www.vari.cz, www.fiskars.cz, www.gardena.cz, www.husqvarna.cz

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Údržba svahů