U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Trámy ozdobně i účelně

Kategorie: Stavba | Autor: Marie Rubešová

Svět vzdychá obdivem nad krásou trámů. Zajímavým doplňkem interiérů se stávají nejen ty, které jsou součástí stavby. Vlastníci nemovitostí si je nakupují, dovážejí a “přiznávají” i tam, kde po nich v konstrukci není ani stopy. U nás někdy naopak skrýváme dřevěnou krásu za omítky a sádrokartony tam, kde by mohla zdobit.

Přitom pro trámy je mnohem prospěšnější, necháme-li je volně dýchat, než když je uzavřeme do izolací a fólií. Je samozřejmě třeba napustit je kvalitními přípravky proti dřevokazným škůdcům a houbám a natřít lazurami, jež dají vyniknout kresbě materiálu. Otvory po červotočích, pokud už je nenažraní obyvatelé opustili, nejsou rozhodně na škodu.

Stropy patří ke klasice

Ve venkovských chalupách dřevěné stropy, v nichž záklop z prken nesou bytelné trámy, mnohde zůstaly. A pokud byly podbity hobradeskami či jinými materiály, chalupáři je zase odkryli. Bývaly kdysi také, zejména v Podkrkonoší, zalíčeny vápnem a později světlými lakovými nátěry, aby se v sednici “rozsvítilo”.

Dnes však převládá – někdy ke škodě interiéru – hlavně tmavě hnědá barva. Požadavek na světlo už není takový, jako když se v sednici tkalcovalo, nebo navlékaly skleněné perle. Navíc intenzita současného osvětlení je podstatně větší než od plamínku petrolejky.

Nejsou ojedinělé ani případy, že si majitelé chalup, kde bylo nutné z jakéhokoli důvodu odstranit dřevo ve stropech přízemí, přidali pod omítku či sádrokarton pár trámů na ozdobu. Podobné “kašírování” má mezi architekty i památkáři hodně odpůrců, ale mnohde tato ozdoba příliš rozlehlému bílému stropu skutečně pomůže.

Hovořit o uplatnění trámů v chatách je trochu jako chtít vysvětlit hru bez pravidel. V těch tradičních roubených, podobných si jako vejce vejci, fungují a krášlí dodnes. V novějších stavbách už záleželo a záleží jen a jen na vkusu investora a stavitele. Některým interiérům sluší, v jiných působí jako pěst na oko.

Přiznejme se ke krovům

Chatičky, nucené donedávna vyrůst na zákonem stanovené ploše maximálně 50 m2 strmě vzhůru, řešily využití podkroví hned od počátku. Zakrývat čímkoli trámy a zmenšovat tak jeho světlou výšku nebylo účelné. Hojně se však kvůli zateplení i z estetického důvodu vkládaly mezi krokve palubky.

Jednu z nejzajímavějších možností využití krásy otevřeného krovu nabízejí stodoly, o nichž jsme psali v únorovém čísle. Odvážní stavitelé (nebo ti, které k takovému kroku donutily okolnosti, například fakt, že je zničená část záklopu) však volí tuto variantu i v klasických chalupách. Většinou se otevírá krov nad síní, popřípadě bývalou komorou a stájí. Jak vidíte na některých snímcích, mají takové realizace neopakovatelnou atmosféru.

Samostatnou kapitolou jsou trámy v obytném podkroví. Nevyužít krokví, vaznic, vzpěr, sloupků, pásků, popřípadě i kleštin, by byl doslova hřích. I zateplení lze zvládnout tak, aby většina těchto tesařských skvostů zůstala přiznána.

* * *

Nová krásná vazba v přístavku staré chalupy; vaznice zde funguje i jako rampa pro decentní osvětlení

Vazní trámy coby nosná konstrukce nejen pro stavbu, ale i pro bujnou květenu

Trámy ve venkovské kuchyni jsou samozřejmě nejen pro ozdobu; mohou na nich viset předměty okrasné i užitkové

Přírodní barevnost vylehčuje vazbu trámů, na nichž je vtipně posazena podesta s malou pracovnou

Materiálem pro výplň nad trámy nemusí být jen tradiční dřevo nebo sádrokarton; velmi pěkně mezi nimi vyhlížejí i rákosové rohože

Pokojík, který jistě milují nejen děti, ale i zvířátka…

FOTO J. HEJZLAR, A. VODÁK, M. MAŠÍN A ARCHIV

Trámy ozdobně i účelně