U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAK ZBAVIT FASÁDU VLHKOSTI

Kategorie: Hospodaření | Autor: vp

* Vlastníme starý dům, jehož základy jsou z křemičitého pískovce. Patro je již převážně cihelné, stejně jako dodatečně vyzdívané části pod okny v přízemí. Část domu, před nímž je chodník vyskládaný z kostek, je podsklepená, část ne. A právě v té nepodsklepené se vlivem vlhkosti, která vystoupala až zhruba do poloviny oken, začaly cihly i zhnědlá prkna staré prošlapané podlahy rozpadat. Dům má navíc asi do výše tři čtvrtě metru soklík, předsazený zhruba o 3 cm před fasádu. Jaké pokud možno jednoduché sanační opatření zvolit?

(V. R., Česká Kamenice)

Nejjednodušší by bylo vykopat podél fasády úzkou rýhu, hlubokou alespoň 80 cm. Ke zdi je třeba uložit plastový izolační materiál, který má oboustranné kruhové výstupky (GUTTA fólie apod.), a opatrně, abychom jej nepoškodili, zasypat rýhu štěrkopískem. V úrovni chodníku nebo přízemí pak osadíme žlábek zakrytý mřížkou (kompletní výrobek je na trhu betonový, kovový i plastový), který musí být vyspádován buď do kanalizace, žumpy nebo septiku.

Zmíněný “sokl”, který byl zřejmě k domu přibetonován, mu v tomto ohledu rovněž nesvědčí. Dopadá na něj dešťová voda a odstřikuje do zdiva. A soklík sám zase brání tomu, aby vlhkost ze země a zdiva mohla vyvětrávat do ovzduší. Odnáší to převážně tenčí zdivo pod parapety oken. Protože je silně provlhlé, promrzá a cihly, které možná nejsou dobře vypálené, se časem rozpadají.

Sokl by třeba bylo možné zachovat, ale muselo by jít o konstrukci, která by nepustila vlhkost do přízemního zdiva, že by za ním zároveň mohlo vysychat. Mohlo by jít o představenou desku buď z umělého kamene, nebo dobře nátěry ošetřený, klempířem vyprofilovaný plech (pozinkovaný či hliníkový), popřípadě o nenavlhavé sádrokartonové desky, rovněž pečlivě ošetřené nátěry. Takový představený sokl – obklad se upevňuje na průběžnou vodorovnou konstrukci buď z tlakově impregnovaných latí nebo kovových profilů (průřez L, T či speciální pro sádrokarton atd.). Je vhodné, aby nahoře i dole dobře větral buď mezerami po celé délce nebo otvory o průměru asi 10 až 30 mm. Jelikož je to zásah do fasády, je nutné obrátit se na starostu nebo odbor výstavby. Pokud je objekt památkově chráněn, tak hlavně na památkáře.

A co s vlhkou podlahou? Prkna je nejlepší vytrhat, rozřezat a spálit v krbu nebo při večerním posezení venku. Nezřídka totiž přijdete při podobných sondách na to, že se v prknech zabydleli tesaříci se svými nenažranými larvami nebo jiní dřevokazní brouci. Pokud jsou na řezu zdravá, lze vyříznout mezi prkny 3 – 5 cm široké mezery a na stará prkna přišroubovat izolačními nátěry dobře ošetřené dřevotřískové desky. Na začátku i na konci těchto prořezů je ale nutné udělat další větrání, a to odříznutím konců prken rovněž zhruba v šíři 3 až 5 cm. Pod dřevotřískou tedy budou na koncích místnosti jakési sběrné vzduchové kanálky. Ty pak vyvedeme vždy alespoň na dvou místech silnější odvětrávací trubicí (husím krkem) ven z místnosti tak, aby vznikl tah a kanálky začaly větrat. Jeden konec vývodu by měl být u země a druhý vyvedený třeba parapetním zdivem ven, třeba až nad okno. Rozdíl teplot uspíší “průvan”. Nasaje se vzduch dole u podlahy a vypustí teplý nad oknem ven.

To je jedna z možností, stavebně celkem nenáročná. Větší a důkladnější úpravy starých podlah byly popsány např. v prvních třech číslech Ch&ch ročníku 2003.

IZOLACE VLHKÉ FASÁDY:

1 – opravená původní omítka fasády s okapní hranou, 2 – oplechování pozinkem nebo mědí; na omítce výšky asi 10 cm přesah 5 – 7 cm přes hranu obkladu, spád 5 – 10 %, 3 – napuštěný laťový rošt (latě 3 x 5 cm), kotvený hmoždinkami do zdiva k osazení soklu – obkladu, 4 – vlastní předsazený obklad ze sádrokartonových desek CBKT, z plechu nebo umělého kamene (s větrací rýhou i otvory o průměru 10 – 15 mm), 5 – odvodňovací žlábek do kanalizace s mřížkou z betonu, kovu či plastu, 6 – dlažba chodníku s podsypem a spádem asi 2 %, 7 – větrací plastová izolační fólie a štěrkopískový zához

1 Podél vlhkého domku byla vykopána rýha hluboká asi 80 cm

2 Na zeď byla speciálními hřeby připevněna nopková fólie Guttabeta N

3 Nakonec bylo na dno uloženo ještě i meliorační děrované potrubí a výkop zasypán štěrkopískem

JAK ZBAVIT FASÁDU VLHKOSTI