Tradiční dům s velkým oknem

Rodinný dům na vesnici byl původně postaven jako stáj na pozemku, kde se dříve nacházelo více budov. Ty byly později v 60. letech zbourány a po rekonstrukci se hospodářské stavení stalo útočištěm mladé rodiny.

Nízké skříňky bezpečně oddělují galerii od otevřeného prostoru nad jídelnou

Pozemek má podélnou dispozici, která je pro tento region jižního koutu republiky typická. Budova je odsazena od uzavřené zástavby na straně do ulice. Rozděluje tak nově založenou zahradu na dvě části.

Obytný dům vyrostl ze stáje. Dnes ho obývá mladá tříčlenná rodina

Rekonstrukce byla nutná

V roce 2009 byl pozemek odkoupen a dům prošel kompletní rekonstrukcí. Nejzásadnější změnou prošel prostor pod střechou, kde z nijak nevyužívané půdy vzniklo obytné světlé podkroví. Proměnil se také exteriér, kde byla na straně odvrácené od ulice vybudována částečně zastřešená terasa, která umožňuje pobyt venku.

Na západní straně protáhlého pozemku vznikla krytá terasa. Nade dveře navazuje velké okno

Asanační práce nezahrnovaly pouze technické úpravy, ale také odstranění všech konstrukčních stavebních zásahů z předchozích let. Například čtvercová okna v přízemí byla nahrazena špaletovými okny se šesti prosklenými tabulkami, díky kterým dům získal tradiční venkovský vzhled.

Vysoký strop dělá jídelní kout větším, než ve skutečnosti je
8

Objekt byl také přestavěn do původního tvaru, přičemž silné kamenné zdivo v přízemí bylo zachováno. Dům dostal tradiční podobu, kdy se nijak nevymyká svému okolí, naopak do něj příjemně zapadl.

Obývací pokoj je okny obrácen do části zahrady se vstupem na pozemek

Okno nade dveřmi na terasu

V přízemí se nachází obytný kuchyňský prostor s přímým vstupem na terasu a obývací pokoj s otevřeným krbem. Dřevěné schodiště vede na otevřenou galerii, která nenásilně navazuje na vzdušnou jídelní zónu.

Ložnice je nad obývací zónou

Zajímavým řešením a dominantou interiéru je okno navazující na prosklené dveře na terasu. Toto dvoupodlažní prosklení prosvětluje interiér, přičemž z obou úrovní (z přízemí i patra) umožňuje výhled do zahrady. V horním podlaží se nalézá také koupelna a na východ orientovaná ložnice.

V soukromé zóně má dům překvapivě moderní vzhled

Netypický interiér

Dispozice interiéru, jež se výrazně odklání od tradičního stavebního fondu, byla projektována v moderním, ale zároveň nadčasovém stylu. Pro materiály, které v interiéru převažují, jsou charakteristické tlumené neutrální barvy. Díky tomu dochází k optickému zvětšení vnitřního prostoru a celek tak působí čistě a harmonicky.

Otevřený krb je centrem domu

www.velux.cz


Situační plánek

Pozemek je protáhlý, úzký. Dům byl původně hospodářskou budovou pro zvířata, proto není ani moc velký. Chytré dispoziční uspořádání, které bylo realizováno podle návrhu architektů, mu pomohlo. V levé části je kuchyňský a jídelní kout s dveřmi ústícími na terasu, vpravo je obývací pokoj a schodiště do podkroví, kde vznikla galerie, ložnice a koupelna. Přímo proti vchodovým dveřím je vstup na záchod. Za ním se ukrývá technický kout s pračkou. Ten je přístupný z kuchyně.

 


Tip
Zdá se vám vaše terasa strohá? Působí prázdně? Pak udělají dobrou službu rostliny v přenosných nádobách. Čím vyšší budou, tím lépe. Tady například vidíme citroník, pěnišník, růži, kopretiny, hortenzii a kvetoucí oleandr.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Bi:St

Tradiční dům s velkým oknem