U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Topíme dřevem v krbu a krbových kamnech

Kategorie: Speciál – topíme dřevem /pr článek/ | Autor:

Poradíme Vám, podle čeho kamna a krby vybírat a jak je používat

Krby s uzavřeným ohništěm a krbová kamna se stávají nejen stylovým doplňkem našich interiérů, ale zejména plnohodnotnou součástí topného systému, jenž vzhledem k neustále rostoucím cenám za energie představuje nejméně nákladný a především velice efektní a ekologický zdroj tepla.

Správná volba materiálu

Pokud ještě řešíte otázku, z jakého materiálu krbové ohniště či krbová kamna opatřit, pak vězte, že veškeré argumenty vedou ve prospěch litiny oproti plechu. Litina sice potřebuje delší dobu na rozehřátí a delikátnější zacházení, předává ovšem daleko víc tepla a i při extrémně vysokých teplotách si uchovává stálost tvarů – tzn. nezkroutí se jako plech.

Krb s uzavřeným ohništěm nebo krbová kamna

Obliba uzavřeného krbu rok co rok výrazně stoupá, a není to jen díky jeho symbolice a atmosféře, kterou vytváří, ale především díky jeho vysoké funkčnosti a účinnosti (až 80 %).

Totéž nabízejí i krbová kamna, ovšem s minimálními požadavky na prostor a nižšími pořizovacími náklady. Investice do kvalitních celolitinových kamen se nám již po krátké době vrátí v podobě ušetřených peněz za topení, a to zejména za předpokladu, že si vybereme kamna s dvojím spalováním, kde dochází k maximálnímu využití paliva a přístroj dosahuje vysokého výkonu.

Teplovzdušné rozvody (z krbu) a teplovodní výměník (z kamen)

Teplovzdušné rozvody jsou určeny k čerpání teplého vzduchu, který vzniká v uzavřeném ohništi, a k jeho rozvádění do ostatních místností. Díky tomuto systému, který využívá přírodního zdroje energie (dřevo), můžete při vytápění dosáhnout s velmi jednoduchou instalací výrazných úspor.

Výrazně snížit náklady na topení nám rovněž pomůže instalace teplovodního výměníku (umístěného v krbových kamnech), čímž docílíme příjemného temperování přilehlých místností pomocí již stávajících radiátorů.

Čím topit v krbu či kamnech

Pro dobrou funkčnost krbového ohniště nebo krbových kamen je velmi důležitý výběr paliva. Používejte polena z tvrdého dřeva, které vysychalo na krytém a dobře větraném místě minimálně dva roky. Tvrdé dřevo je výhřevnější a tvoří lepší uhlíky. Nejlepší je topné habrové dřevo, případně dub, jasan, javor, bříza, jilm, buk atd. Naopak nikdy nepoužívejte dřevo syrové a dřevěný odpad – může dojít až k požáru v kouřovém průduchu.

Postup při topení, odstraňování popela a údržba přístroje

Při přikládání paliva otevírejte čelní dvířka pomalu, aby nedošlo k mohutné výměně vzduchu a tím k úniku zplodin do místnosti, nebo pokud máte přístroj s bočním otevíráním používejte na přikládání tato boční dvířka. Pro zachování vysokého výkonu dbejte, aby na vrstvě uhlíků byla vždy minimálně dvě polena. Pro nižší výkon (např. přes noc) vyberte polena silnější.

Popel vynášejte pravidelně a tehdy, když je ohniště vychladlé. Nikdy nenechte vrstvu popela dosáhnout až k roštu, protože by bránil přívodu primárního vzduchu a oheň by vyhasl. Rošt by se také nemohl ochlazovat a v důsledku toho by se mohl poškodit.

Přístroj je třeba pravidelně čistit. Sklo lze čistit pouze po vychladnutí, a to pouze čisticím prostředkem určeným pro tyto účely. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky nebo přípravky na mytí oken apod.!

Je důležité mít na paměti, že litinové přístroje je třeba roztápět pomalu, aby se litina zahřívala pozvolna a nedošlo tak k tzv. termickému šoku. Při dodržování těchto rad, vám budou kamna nebo krb sloužit bez zbytečných problémů dlouhá léta.

Komín je základ

V neposlední řadě nesmíte zapomenout, že základem dobře fungujícího krbu či kamen je odpovídající komín a jeho odborná instalace, zajišťující tah požadovaný výrobcem.

Upozornění: Pozor na nabídku levných litinových ohnišť a kamen, které nemají certifikáty a tudíž u nich nejsou zaručeny požadované vlastnosti, dle nařízení vlády č. 163/2002 Sb. ve smyslu § 7 odst. 2. Nepodceňujte tuto skutečnost, která chrání Váš majetek!

Francouzská kvalita – elegance, tradice a jistota

Pestrou nabídku krbových ohnišť, krbových obestaveb, krbových kamen, technického a dekorativního příslušenství – zkrátka všeho, co ke stavbě krbu, či koupi kamen potřebujete – naleznete u firmy BHS Praha, s.r.o.

Vybírat můžete z bohaté nabídky krbových ohnišť a krbových obestaveb od

renomovaných francouzských značek Invicta, Laudel, Fabrilor.

Pro zájemce o krbová kamna jsou v nabídce celolitinová krbová kamna tradičního francouzského výrobce se značkou Franco Belge.

Společnost rovněž dováží technické a dekorativní příslušenství od firem DMO, Aeroval, Joncoux a Les Ateliers Dixneuf. V této nabídce naleznete přístroje a příslušenství pro rozvody teplého vzduchu, mřížky, čističe krbových skel, krbové nářadí a další.

Veškeré zboží je v České republice homologováno SZÚ Brno.

Dovozce a prodejce

Krby, kamna, příslušenství:

BHS Praha, s.r.o.

Slévačská 744/1

198 00 Praha 9

Tel.: 281 86 33 44

Fax: 281 86 23 76

Internet: www.bhs-praha.com

E-mail: krby@bhs-praha.com

Topíme dřevem v krbu a krbových kamnech