U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dřevo ve stavbě

Kategorie: Stavba | Autor: rb

* Kupujete-li dřevo na krov, nemusí být suché. Můžete je zpracovávat hned, jak je přivezete z obchodu. Jakmile se krov jednou sváže, už “nepracuje”, pouze vysychá a zpevňuje se.

* Pokud chcete mít prkna na stavbu dobře vyschlá, počítejte nejméně s 1/2 až 3/4 rokem jejich uskladnění od pořezu. Nesmějí ležet přímo na zemi a měly by být proloženy latěním 3 – 4 cm silným, aby dřevo mohlo dýchat. Povrch stačí zakrýt plachtou, aby na ně volně nepršelo.

* Je-li prostředí stavby nevyzrálé, počkejte s pokládáním dřevěných podlah. Kdo příliš spěchá a položí parkety nebo palubky do čerstvé stavby, může být jist, že po zatopení seschnou a rozestoupí se. A nelze udělat nic jiného, než podlahu vybourat a předělat. Podlahové dřevo je sice stabilně sušené na 10 % (+- 2 %), ale pokud má prostředí ještě 20 – 40 % vlhkosti, okamžitě zase “nabude”.

* Stejná zásada platí i v případě instalace dveří. V nevyzrálé stavbě se zkroutí – a následují zbytečné reklamace. Dřevěné výrobky by měly být uloženy alespoň půl roku na stavbě, aby vyzrávaly spolu s ní.

Dřevo ve stavbě