U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KALENDÁŘ

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

* Měsíc květen získal své krásné jméno podle toho, že v něm rozkvétají dorůžova a doběla koruny ovocných stromů. Nejdřív meruněk a broskvoní. Po jejich odkvětu se vyplatí, pokud je plodů příliš mnoho, snížit násadu o čtvrtinu až o třetinu. Probírkou zelených plodů předejdete polámání větví a příliš drobnému ovoci.

* Zhruba tři týdny po dubnovém postřiku proti přezimujícím škůdcům ošetříme stromy ještě proti houbovým chorobám (Rubigan, Clarinet, Novozir, Dithane nebo Systhane v doporučených koncentracích); zásah můžeme spojit s postřikem proti mšicím, pilatkám a obalečům.

* Zkontrolujeme, zda jsou u stromkových rybízů a angreštů dobře připevněné k opoře nejen kmínek, ale i korunka. Až ji obtíží plody, mohla by se rozštípnout.

* Plody jahod podkládáme speciálními podložkami nebo slámou, abychom sklízeli čisté plody a předcházeli jejich plesnivění.

* Na dobře připravené zeleninové záhony vyséváme fazole, tykve, okurky, cukrovou kukuřici a pozdní mrkev a vysazujeme celer. Ve druhé polovině měsíce, když už nehrozí pozdní mrazíky, vysazujeme papriky, rajčata, patizony a ředkve.

* Truhlíky s květinami umístíme za okna a na zahradu na jejich trvalé stanoviště a můžeme začít s letněním rostlin v nádobách.

KALENDÁŘ