Terasy ze dřeva nedřeva

Rubrika: Zahrada

Chystáte se stavět terasu? Jaká bude? Může být travnatá, vydlážděná dlažbou vlastnosti dřeva a plastů. Tyto produkty se hodí na terasy, na zahradní chodníčky i na plochy kolem bazénů. Mají vzhled dřeva, ale jsou jeho kombinací například s PVC (dřevoplast, Perwood) nebo dřeva a plastu (Terrace Massive, Twinson, WPC – Woodplastic).

 

 

Woodplastic – WPC
Materiál Woodplastic (wood-plastic composite – WPC) je směs dřeva a polymeru HDPE dodává produktům vlastnosti jako je například vysoká odolnost vůči dešti, slunci, mrazu, sněhu, chlorované i slané vodě, dřevokazným houbám, hnilobě i hmyzu. Terasy z něj jsou proto ideální i k bazénům či pro jiné venkovní použití. Plná terasová prkna není třeba natírat, mořit ani jinak impregnovat. Bez jakékoli další povrchové úpravy zůstávají stálobarevná, nemění svůj tvar ani nešednou. Jediná údržba spočívá v umývání běžných nečistot, a to proudem vody či standardními čisticími prostředky. Materiál nevyžaduje nátěry ani moření.

 

Trvanlivý Perwood
Perwood je stavební materiál (dřevo 50 % a PVC 50 %), který spojuje nejlepší vlastnosti dřeva a PVC – přírodní vzhled je zárukou estetické úrovně a současně díky obsahu PVC dosahuje tento materiál vysoké trvanlivosti s minimálními nároky na údržbu. Jeho použití je ideální ve všech exteriérech domů – na terasách, zahradách, u bazénů a podobně. Je odolný vůči vodě, parazitům a slunci. Jeho montáž je při dodržení doporučeného postupu rychlá a jednoduchá.

 

Terasy Twinson
Podobně je ze dřeva a PVC vyroben i materiál Twinson, který se nabízí v několika typech jako O – Terrace nebo plné terasové desky (Terrace Massive) vhodné pro oblé tvary a plochy u bazénů, na které jsou kladné vysoké nároky. Instalace okolo bazénů lze přesně a dokulata oříznout, takže není potřeba používat žádný zakončovací profil a vzniká plynulý přechod. Desky jsou plnobarevné – oříznutý okraj tak má stejnou barvu jako povrch. Novinkou je Twinson Basic s výhodami kompozitního materiálu s příznivou cenou.

 

Úspory a trvanlivost
Jednotlivé materiály v nabídce různých výrobců a dovozců se liší v poměru dřeva a plastu a zejména ve druhu použitého plastu. Ten bývá zastoupen zejména těmito druhy – HDPE, PP a PVC. Náklady na terasu, venkovní podlahu (decking), se obecně skládají ze tří položek – materiál, montáž a údržba.
U nákladů je ale potřeba započítat průměrnou délku životnosti, (amortizaci). Cena kompozitních materiálů sice může být oproti běžnému nebo i exotickému dřevu vyšší. Nicméně, vezmeme-li v úvahu náklady na nutnou povrchovou údržbu dřevěných teras, jejich kratší životnost a mnohá rizika, jako je poškození povětrnostními vlivy, napadení hmyzem nebo dřevokaznými je finanční úspora celkových nákladů terasy z kompozitních materiálů patrná již po třech letech užívání. A životnost se pohybuje mezi 25 a 30 lety.

 

Bezpečnost především
Obavy nemusíte mít ani z třísek. Na terasách z kompozitních materiálů se díky unikátní technologii výroby třísky netvoří. Tuto vlastnost, stejně jako protiskluzový povrch ocení nejen rodiny s malými dětmi.

 

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: WOODPLASTIC, INOUTIC, PERWOOD

 

 

 

 

Terasy ze dřeva nedřeva