Vraťte výlevkám život

Závěsné litinové nebo železné smaltované výlevky byly předchůdkyněmi dnešních dřezů a umyvadel. Sloužily k napouštění vody do přistavených nádob a k vylévání splašků. Stále mohou sloužit jako funkční dekorace, nebo jen na ozdobu.

Výlevky bychom mohli dříve vidět nejčastěji na pavlačích městských nájemních domů – do jednotlivých bytů nebyla voda zavedena, obyvatelé si pro ni chodili ke společné výlevce na pavlač a do ní také použitou vodu vylévali. Podobné to bylo i ve venkovských rodinných domech a chalupách. Pokud byla voda do stavení zavedena, k dispozici byla výlevka v chodbě. Podle tvaru se jí někdy říkalo mušle.

výlevka

Občas se podaří sehnat krásné původní litinové výlevky, chráněné na povrchu smaltem. Často bývají poškozené a mnohdy to nevadí, patina věku jim na atmosféře jen dodá. Smalt však lze i opravit nebo obnovit. Foto: Shutterstocl

A protože práce na zahradě a manipulace s ovocem a zeleninou také často vyžaduje vodu, bývaly u vesnických domků umísťovány kovové výlevky i na venkovní stěně směřující do zahrady.

A proč právě litina a železo? Voda se často napouštěla do plechových kýblů nebo konví, které se při tom stavěly na hranu výlevky. Ta proto musela něco vydržet – musela být pevná a nerozbitná. Slévárny litiny navíc mohly vytvořit formy pro odlévání výlevek zdobených plastickými dekoracemi.

Výlevky v současnosti

Ani dnes se nemusíme výlevek zbavovat, ještě mohou plnit praktickou funkci – i když někdy trochu jinou než dříve. Výlevku v chodbě domu, pokud máme vodu v kuchyni i v koupelně, si můžeme nechat na „špinavé“ práce – při úklidu, mytí bot a podobně. Na toaletě poslouží jako umývátko na ruce.

Ještě praktičtější je výlevka v zahradě. Nejen při zahradničení, kdy jsme celí od hlíny, ale i při relaxaci se tekoucí voda a odpad hodí, zvláště přijde-li na grilování početnější návštěva. Na kohoutek také můžeme nasadit zahradní hadici a pohodlně kropit trávník či záhony. Menší výlevka, umístěná nízko u země a opatřená uzávěrem, nahradí vašemu psovi či kočce misku s vodou. Výše zavěšená může být netradičním pítkem pro ptáky a hmyz.

Stará výlevka se uplatní i jinak, hlavně ta zahradní. Může se proměnit v hezkou dekoraci, například originální závěsný květináč. Kvetoucí muškáty se tu budou vyjímat báječně. Takovému zahradnímu zátiší vůbec nevadí místy oprýskaný smalt nebo objevující se rez.

Stará nebo nová?

Pokud je historická výlevka funkční, jen trochu poznamenaná zubem času, zkusíme ji vlastními silami zrenovovat. S trochou šikovnosti ji proměníme i v malé výtvarné dílo. Výlevku – její část nebo celou – můžeme například obložit keramickou mozaikou.
Staré výlevky se dají koupit v bazaru, nebo si pořídíme výlevku úplně novou. Vyrábí nebo dováží je u nás celá řada firem. Vybrat si můžeme repliku klasické litinové, zdobenou plastickým dekorem, nebo model v současném střízlivějším pojetí. Nejčastěji jsou v barvách bílé, zelené, černé, ale i „měděné“, dvoubarevné nebo s patinou.

Druhou možností jsou výlevky z hliníkové slitiny. Jejich výhodou je nízká váha, snadná manipulace a vyšší trvanlivost – nejsou tak křehké jako litina. Vedle kovových výlevek si lze pořídit i originálně ztvárněné výlevky keramické. Vhodným doplňkem je ozdobný litinový kohoutek. Dodává se jako pákový, nebo klasický otočný. Součástí některých výlevek je i protizápachová krytka.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock

Vraťte výlevkám život