Obklady pro koupelnu

Rubrika: Interiér

Současným trendem v koupelnách jsou velkoformátové obklady a motivy imitující přírodní materiály, zejména dřevo a kámen. Upoutají ale i retrovzory.

Velkoformátové obkládačky se dříve používaly spíše ve velkých, prostorných koupelnách. Dnes dostávají šanci i v těch menších, kde mohou prostor opticky zvětšit. Používají se formáty například 20 × 60 cm, 30 × 60 cm, 60 × 60 cm, 30 × 90 cm. Jednou z výhod velkoformátové dlažby je minimum spár, což oceníme při její údržbě. Velké rozměry jsou ale náročnější při instalaci obkladů, vyžadují dokonale vyrovnaný podklad.)

koupelna ve stylu Provence. obklady mají
podobu opotřebovaných prken nebo starého vzoru (Siko koupelny)

Dlažba na podlaze i na zdi

Rozdíl mezi dlažbou a obklady se stírá, velkoformátové dlaždice se používají i na obklad stěn. Má to velkou výhodu, při obložení obojího stejným materiálem odpadá dolaďování dlažby k obkladu a obráceně, nemusíme řešit jejich rozměry, barevnost a povrch. Stejný materiál na zemi i stěnách se osvědčil i v menších koupelnách, které opticky zvětší.

Přírodní materiály vedou

V současné době je číslem jedna keramika napodobující přírodní materiály: nejrůznější struktury a barvy dřeva jak ve formě velkých prken, tak různě velké dřevěné mozaiky, dále kámen v podobě desek i drobnějších oblázků. Příznivci moderního designu možná sáhnou po velkoformátové dlažbě s efektem betonu. Zdaleka neplatí, že takový povrch vypadá chladně a neosobně.
Zatímco výrazné barvy a nápadné vzory se mohou po nějakém čase okoukat, tento přírodní styl může vládnout naší koupelně bez omezení.

„Dřevo“ vyskládané do nepravidelné mozaiky, to je obklad ze série Era. Svědčí mu
kombinace s bílou (Rako)

Nevtíravá barevnost

Jestliže se keramika inspirovala přírodními materiály jako dřevo a kámen, pak i v barevnosti převládají přírodní tóny – od světlešedé po antracitovou, od pískových odstínů přes sytější okr až po teplé i studené odstíny hnědé. Na zajímavosti koupelně dodá kombinování různých formátů a velikostí obkladu, poutavě vypadají velké obkládačky s mozaikou. V konečném efektu hraje nezanedbatelnou roli i struktura povrchu.

Série Majolika vypadá dobře ve společnosti „cihlové“ dlažby a obkladů Via, dojem
umocňují různé formáty keramiky (Rako)

Sytá barevnost a retrovzory

Komu přijde tato škála přece jen příliš decentní, může sáhnout po obkladech v barvě pálené hlíny, moře či zapadajícího slunce nebo po jemných pastelech, kterými základní neutrální tóny doplní. Pro oživení tu jsou menší formáty obkladů nebo listely s dekorem.
Ti, kteří milují výjimečné věci, možná rádi sáhnou po obkládačkách, které mixují vedle sebe různé retrovzory. Většinou u nich převládá jedna barevnost, ale mohou být i pestřejší.

 

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Obklady pro koupelnu

Uložit

Uložit

Obklady pro koupelnu