Sušičky nejen na ovoce

Rubrika: Kuchyně, rss-feed, Vybavení kuchyně

Oblíbené pomocnice při zpracování úrody si poradí i s dalšími rostlinnými a živočišnými produkty. Nové modely navíc pracují s efektivnějšími technologiemi, přibývají jim užitečné funkce.

Sušení potravin představuje ve srovnání se zavařováním a zamrazováním způsob konzervace potravin mnohem šetrnější, zejména k vitamínům s výjimkou beta karotenu a vitamínu C, které se sušením z velké části ztrácí. Při uskladnění v suchém, chladném a tmavém prostředí by měly takto ošetřené potraviny vydržet bez ztráty kvality až jeden rok.

Není sušička jako sušička

Proces sušení probíhá v běžné domácí sušičce tak, že přístroj nasává vzduch z okolí, ohřívá ho na předem nastavenou teplotu a ventilátorem jej vhání do vnitřního prostoru, kde jsou na platech rozloženy potraviny. Část nasátého vzduchu proudí ven ze sušičky, část se nasává zpět, dohřívá a je znovu rozháněna mezi plata s vyskládanými surovinami.
Technologie Air flow zajišťuje horizontální proudění vzduchu, jehož výsledkem je rovnoměrně vysušené ovoce či jiné suroviny bez nutnosti přehazování plat v průběhu sušení. Doba sušení se zkracuje, nižší je i spotřeba elektrické energie.
Jiný princip sušení představují infra sušičky. Využívají infračervené záření, které dokáže potraviny usušit rychleji při zachování více vitamínů, enzymů, minerálů a vlákniny. U masa a ryb zabraňuje rozkladu.
Po hygienické stránce je velmi přínosný program sterilizace. Digitální časovač umožňuje nastavení doby sušení.

Multifunkční spotřebiče

Klasické sušičky dokážou kromě jablek, hrušek, meruněk, švestek, hroznového vína, ořechů a dalšího ovoce konzervovat i zeleninu či houby. A šetrně prosuší bylinky či květy. V sušičce vyrobíme i tzv. jerky, tedy sušené plátky syrového masa včetně rybího, usušíme domácí těstoviny atd.
Některé z nových typů nám nabídnou i další pomoc. Umí připravit dobroty odpovídající trendu raw stravy, jogurt v bio kvalitě, ovocnou dřeň, pomohou s vykynutím těsta či rozpečením pečiva.

Název Kapacita cm²
Klady Zápory
G21 Paradiso BIG 6 × 1 179 Velká plocha k sušení, časovač, pojistka proti přehřátí Vysoká minimální teplota, delší doba sušení, velké otvory v platu
G21 Harmony big 10 × 1 292 Velká kapacita, horizontální proudění vzduchu, časovač, pojistka proti přehřátí, tichý chod Vyšší cena
Concept SO-1060 9 × 798 Velký počet sušicích plat, vizuální kontrola, časovač, pojistka proti přehřátí Nutnost prohazování plat, velké otvory v platu, klouže po pracovní desce, hlučný zvukový signál, nepohodlné otevírání víka
Gorenje FDK 24 5 × 755 Intuitivní ovládání, vizuální kontrola, časovač, pojistka proti přehřátí, tichý chod, nízká cena Malá sušicí plocha, nutnost prohazovat plata, strohý návod
Ezidri FD 500 5 × 908 Rovnoměrné sušení, možnost rozšíření na 15 plat, miska na sušení placek Hlučnost, chybí vypínač a časovač, vyšší cena

Dobré rady

  • K příležitostnému sušení ovoce, zeleniny a hub postačí levnější kruhová sušička s méně funkcemi.
  • Pro celoroční sušení o větším objemu vybírejte z řady hranatých sušiček s možností regulace teploty.
  • Nesoustřeďte se na celkovou velikost sušičky, ale na počet plat a jejich rozměry. Na nich záleží, kolik potravin lze najednou sušit.
  • Pokud bude sušička umístěna v obytné místnosti, ohlídejte si její hlučnost.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Sušičky nejen na ovoce