Střešní krytiny

Střecha z pálených tašek je tou nejběžnější. Foto: redakce časopisu Chatař&chalupář

Trendy v nabídce střešních krytin se vyplatí, protože kromě tradičního sortimentu stále přibývá novinek, vylepšených variant, odstínů, ale i doplňkového příslušenství.

Nabídka střešních krytin na českém trhu se v posledních letech ustálila, zejména v sortimentu tradičně používaných materiálů i alternativ, kterými je možné nahradit některé krytiny, od jejichž používání se z různých důvodů ustoupilo. Oproti minulosti přibylo zejména plechových krytin, bez potíží lze sehnat tvarově i materiálově téměř shodnou náhradu šablon či vlnovek s nežádoucím obsahem azbestu nebo jejich plastové napodobeniny. Řada chalupářů využila i možnost plastových alternativ k dřevěným šindelům nebo šablonám z břidlice. Velký výběr přetrvává i v nabídce asfaltových šindelů, pro lehčí stavby se vyrábějí i tradiční asfaltové pásy, nově s odolnějšími i barevně rozmanitými povrchovými úpravami.

Kritérií pro výběr vhodné krytiny je několik a zejména u tradičních venkovských chalup se při opravách nebo obnovách střechy vychází z tradice v místním regionu i z dispozic stávajících krovů. Případně se střechy obnovují včetně krovů, často s ohledem na zobytnění půdních prostor či zlepšení tepelně izolačních vlastností domu. Je třeba vědět, že například možnost uplatnění záruky je u některých výrobků garantována i na řadu let, ale je to podmíněno tím, aby pokládku prováděla proškolená firma s příslušným certifikátem. Zvolíte-li však pokládku svépomocí, máte na výběr z mnoha produktů, u nichž je montáž vlastními silami poměrně jednoduchá a výrobci ji podporují nejen snadno dostupným příslušenstvím, ale třeba i dostupností instruktážních videí.

Skládané krytiny

Výhody: tradiční vzhled, trvanlivost, odolnost
Nevýhody: vysoká hmotnost, vyšší cena

Povrchová úprava (glazura, engoba) pálených tašek zvyšuje jejich odolnost i barevnou rozmanitost (Foto: Tondach)

Jako skládané krytiny se označují pálené (keramické) či betonové tašky, které se na střechu skládají, aniž by je ve většině případů bylo nutné dále upevňovat pomocí hřebíků nebo šroubů. A mluvíme-li o většině případů, je to proto, že pro upevnění některých starších typů střešních krytin se hřebíky používaly, nebo se doporučovalo jejich použití u krajních řad, které tak byly lépe chráněny proti nadzvednutí větrem.

Pálené tašky (křidlice) patří u tradičních tuzemských venkovských staveb k nejrozšířenějším krytinám a určují vzhled mnoha českých a moravských regionů. Lze tedy předpokládat, že majitelé chalup k nim často sáhnou i při výměně krytiny nebo obnově střechy. Pokládají se na klasické laťování a lze je použít i u moderních, zvenčí izolovaných střech. S břidlicovými šablonami patří mezi krytiny s největší hmotností na metr čtvereční, s čímž je nutné počítat při opravě nebo výměně dřevěné konstrukce. Vydrží věky, ale potřebují údržbu. Kvůli určitému stupni pórovitosti mohou nasáknout vodou, občas jimi pohne vítr, mají sklon k zarůstání mechem a lišejníkem. Taškové střechy nepatří mezi zcela neprodyšné vůči vodě, takže za určitých okolností vyžadují i hydroizolaci.

Na první pohled nerozeznáte, zda je to betonová, nebo pálená krytina. Foto: redakce časopisu Chatař&chalupář

Levnější i lehčí jsou betonové tašky, které lze snadno vyrábět v různých tvarech či barevných odstínech, téměř k nerozeznání podobných od pálených krytin, nebo naopak v barvách, které u páleného střepu dosáhnout nelze.

Pálená taška Stodo 12 patří k moderním krytinám (Foto: Tondach)

Pokud jde o použitích betonových tašek na starých chalupách, lze za určitou nevýhodu považovat jejich až strohou tvarovou přesnost a barvy, které se od přírodní terakotové křidlice přece jen viditelně liší.

Plechové krytiny

Výhody: minimální nároky na zatížení krovu, nižší ceny
Nevýhody: někdy náročná montáž, někdy je nutná obnova nátěru

Plechové střechy jsou typické zejména pro horské oblasti, v nichž musely chalupy často odolávat náporu sněhu a větru. Zvláště střechy z falcovaného plechu tvořily osvědčenou krytinu s letitou výdrží, i když byly náročné na pokládku a vyžadují obnovování nátěrů. Dnes jsou na trhu k dispozici moderní alternativy k původně ručně falcovaným (na hranách spojovaným) střešním plechům. Jsou opatřeny systémem spojovacích zámků a továrními nátěry, které není nutné obnovovat. I tak je zejména u dlouhých plechů jejich montáž pro laika složitější, výrobci zpravidla podmiňují záruku pokládkou od profesionálů.

Šablony, profily či tabule se pokládají na laťování nebo záklop a u krytin menších rozměrů to lze zvládnout v jednom (Foto: Lindab)

Vedle falcovaných krytin však existují alternativy v podobě plechových šablon či profilovaných plátů, který svým vzhledem i barevnými odstíny připomínají skládané střešní tašky. Plechy různých rozměrů se šroubují nebo přibíjejí na podbití (záklop) z prken nebo OSB desek opatřených hydroizolací. Pokládka profilovaných plechů je jednoduchá, zátěž krovu je zvláště u hliníkových krytin minimální a jediné, co může práci komplikovat, jsou nároky na řezání plechů na míru. Jsou-li opatřeny odolným nátěrem, měly by se k jejich dělení používat nůžky na plech, ne úhlová bruska, protože pak hrozí poškození nátěru a koroze v místech řezu.

Moderní hliníkové varianty tradičních falcovaných střech sluší novým dřevostavbám i starším domům (Foto: Lindab)

Lze tedy říct, že v současné době si z bohaté nabídky na trhu vyberou příznivci strohého moderního vzhledu, ale sortiment krytin uspokojí i poptávku po vzhledově shodných alternativách k tradičním falcovaným střechám i po náhradě klasických pálených tašek.

U plechových, ale i jiných moderních střešních krytin je běžně dostupné i příslušenství, například větrací či prosvětlovací díly. Foto: Gutta

Tašky se často spojují pomocí drážek, pak se pokládají velmi snadno. Foto: Tondach

Střešní šablony

Výhody: odolnost, pěkný vzhled, nízká hmotnost
Nevýhody: nároky na pracnost a přesnost montáže

Střechy či štíty z tzv. českých šablon, ale i některé netradiční tvary šablon, byly tradičně jedny z nejvíce zdobných a atraktivních na pohled. Šablony lze skládat do různých obrazců a několik typů pokládky je možné na jedné střeše střídat, pracovat lze i s různými barvami.
V minulosti se používaly tzv. osinkocementové šablony (typicky eternit) s nežádoucím obsahem azbestu. Ty lze dnes plnohodnotně nahrazovat vláknocementovými krytinami, které mají shodné vlastnosti, tvary i hmotnost. Jinou možností je použít lehké a mimořádně odolné šablony z plastů, které se tvarově mohou shodovat i s tradičními šablonami a v některých provedeních jsou dostupné i s povrchovou úpravou, které imituje jiné materiály.

Vláknocementové šablony mají nízkou hmotnost a používají se s oblibou právě na chalupy. Foto: redakce časopisu Chatař&chalupář

Další, i když nákladnější možností, je použití šablon z ocelového plechu (např. Satjam), které mohou dát střeše zajímavý, méně obvyklý vzhled. Šablony jsou těžší, vyznačují se mimořádnou odolností a strohým minimalistickým vzhledem, který může dobře souznít například s některými chatami nebo moderními dřevostavbami.

Vlnité krytiny

Výhody: rychlá a snadná pokládka, nižší hmotnost
Nevýhody: typický vzhled, který nevyhovuje každému

Výhodou asfaltových vlnovek je kromě nízké hmotnosti a pružnosti i výběr barev odpovídající tradičním střechám. Foto: Gutta

Vlnité krytiny v podobě plechových či osinkocementových plátů (tabulí) patří rovněž mezi léta používané a osvědčené pokrytí střech zejména na hospodářských budovách, dílnách či průmyslových objektech. A stejně jako u šablon dnes existuje i pro vlnovky nabídka alternativ bez azbestu, ať už jde o tabule vláknocementové, plastové, nebo asfaltové (bitumenové). Nadále je na trhu k dispozici i vlnitý plech.

Oproti minulosti patří v současné době mezi nejzajímavější právě nabídka asfaltových vlnovek. Jsou velmi lehké, přibíjejí se speciálními hřebíky na latě nebo na bednění, vlastnostmi se v mnohém shodují například s oblíbeným asfaltovým šindelem a díky své nízké hmotnosti jen minimálně zatěžují krovy. Za předpokladu, že nešetříte hřebíky, velmi dobře odolávají povětrnostním podmínkám. Jejich údržba spočívá hlavně v odstraňování listí a nečistot ze žlábků. Špatné není ani to, že k vlnitým asfaltovým tabulím seženete spoustu příslušenství včetně komínových lemů, hřebenáčů, úžlabí či dílů pro výplň vln proti zafoukávání pod střechu.

Asfaltové vlnité tabule někdy provází pověst ne příliš odolné a tvarově či barevně nestále krytiny. Problémům však lze předejít nejen přesným dodržením požadavků na montáž, ale i nákupem značkových výrobků (např. Onduline, Gutta). V každém případě má střecha s touto krytinou charakteristický vzhled, který nemusí každému vyhovovat.

Specifickou krytinou jsou vlnité pásy z plastů. Do jisté míry pružné a velmi odolné vlnovky z čirého nebo probarveného plastu jsou vhodné především tam, kde je potřeba docílit pronikání denního světla střechou, tedy například u verand či zastřešených pergol.

Další možnosti

  • Zesílené asfaltové pásy s probarvenou povrchovou úpravou lze použít jako finální krytinu třeba u lehčích zahradních staveb. Foto: Gutta

    Asfaltové (bitumenové) šindele patří mezi osvědčené lehké krytiny s rozmanitými možnostmi tvarů, s typickou strukturovanou povrchovou úpravou a v několika základních barvách, které mohou imitovat i klasické tradiční střechy. Výhodou krytiny je nižší cena, snadná pokládka (přibíjí se na záklop), jednoduchý transport (i po částech a v balících) či nenáročné opravy. Nevýhodou může být nižší odolnost a trvanlivost, obojí však snadnost oprav či částečné výměny vyvažuje.

  • Plastové šindele jsou u nás rozšířené zejména díky popularitě typu Drdlík-Eureko. Jde o krytinu, která může díky svému tvaru a vzhledu do jisté míry nahradit tradiční štípaný šindel z různých druhů dřevin, který jinak stále dodává a montuje celá řada specializovaných firem i jednotlivých řemeslníků zvláště v regionech, kde tento typ krytiny na tradičních stavbách stále přetrvává a vyžaduje pravidelnou obnovu. Plastová napodobenina vše nemusí nutně sloužit jen jako trvanlivější a levnější náhrada dřevěných originálů. Vypadá zajímavě a je praktická i na střechách, kde by mohla být použita jakákoli jiná krytina. Slušet může zejména srubům, chatám, ale i některým menším účelovým stavbám.

Plastový šindel se na chalupách objevuje stále častěji. Foto: Drdlík

  • obrázek ukazuje způsob montáže plastových průhledných vlnitých tabulí například pro zastřešení terasy (Foto: OBI)

    Polykarbonátové krytiny zahrnují různě profilované vlnovky, ale i čiré nebo komůrkové desky. Oproti robustnějším sklolaminátovým vlnovkám jsou ty polykarbonátové mnohdy levnější, ale i křehčí a méně odolné. V rozmanitém množství výrobků však záleží zejména na vhodné volbě toho vhodného pro střechu na pergole, nad terasou, verandou, nebo pro prosvětlení střechy v dílně. Polykarbonátové krytiny se pokládají na latě, často vyžadují použití speciálních úchytů a dalšího příslušenství a při správné montáži mohou dlouho a dobře sloužit. Oproti jiným krytinám budou vždy méně odolnější například proti krupobití, pádu větví nebo kusů ledu.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem OBI, Gutta, Tondach, Drdlík, Lindab a redakce časopisu Chatař&chalupář

Střešní krytiny