Nebojte se pastelových barev!

Aktuální trendy hovoří jasně. Nejen v módě platí, že pastelové barvy evokují konec šedivé zimy a čas, kdy je jaro cítit všude kolem nás.

 

 

Na jaře vídáme pastelové barvy ve výlohách módních butiků, na přehlídkových molech, ale také v materiálech interiérových designérů. Inspirujte se proto i vy pastelovými barvami tak, jak je vnímají odborníci značky Dulux, a nebojte se jejich netypických tónů. Už dávno totiž neplatí, že pastelová růžová patří jedině do holčičího pokojíčku.

 

Jakým barvám říkáme pastelové
Pastelové barvy na nás působí příjemně, až nostalgicky – často totiž vyvolávají vzpomínky na naše oblíbené hračky či cukrovou vatu na pouti. Na barevné paletě se pohybují mezi odstíny růžové, modré, fialové či žluté – vždy však zjemněné bílou barvou. Budí dojem střízlivosti a něhy a ve srovnání se sytými základními tóny je vnímáme jako daleko méně výrazné a agresivní.

 

Trendové vrstvení
Odborníci značky Dulux se každý rok setkávají s předními světovými designéry, aby společně diskutovali o situaci a náladách ve společnosti, které se pak promítají do trendů v interiérovém designu. Výsledkem je jedinečná a inspirativní brožura Colour Futures (http://www.colourfutures.com/index.jsp), v níž jsou všechny tyto trendy ztvárněny a vysvětleny.
„Pastelové barvy si v brožuře pochopitelně našly své místo. Vrstva + vrstva je jedním z trendů, které reflektují aktuální dění. Promítá se v něm používání barev pro vyjádření různé hloubky prostoru. Jedná se o spojení měkkých pastelových odstínů s neprůhlednými materiály a jejich vzájemné překrývání,“ vysvětluje Martin Brodský, Senior Brand Manager Dulux. Nebojte se svoji oblíbenou pastelovou barvu kombinovat s ostatními. Design je o zábavě a emocích – a harmonické pastelové barvy navrstvené přes sebe či kombinované v nejrůznějších vzorech přesně tyto pocity vyvolávají.

 

 

Další využití pastelů v interiéru
Pastelové barvy nemusí být vždy jen poetické a romantické. Zkuste jejich jemnost vyvážit pomocí ostrých geometrických tvarů či chladných materiálů, jako je kov anebo syntetika. Docílíte tak harmonického celku, v němž se snoubí dva zdánlivé protiklady. Pokud jste milovníky neutrálních tónů a pastelové barvy se vám zdají příliš odvážné, můžete je využít na pozadí. Stojí pak mimo centrum pozornosti, ale přesto umí zvýraznit určité elementy v interiéru. Nebo se vydejte nezvyklejší cestou a vyzdobte si pokoj pastelově laděným nábytkem. Není nic osobitějšího než jemně máslově žlutá komoda kombinovaná se světle modrým servírovacím stolkem. Malé detaily dokážou velké divy a mohou být vaším startovním bodem na cestě za láskou k pastelovým barvám. Velmi originálně také působí jejich kombinace s neutrálními či zemitými barvami. Ideální je například stříbřitě šedá nebo tmavá námořnická modř.
„Pastelové barvy si skvěle rozumí také s měděnými odstíny – ne nadarmo toto spojení tvoří jednu z linií brožury Colour Futures. Vždyť právě měděná oranžová se stala letošní barvou roku,“ doplňuje Martin Brodský, Senior Brand Manager Dulux.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: DULUX

Nebojte se pastelových barev!