U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Štětec, váleček nebo pistole?

Kategorie: Speciál | Autor: IT, FOTO IKAR (Rady a tipy pro kutily), REBO, ZI A ARCHIV

Nanášet barvy na stěny a strop lze několika způsoby: pomocí malířské štětky, válečkem nebo stříkací pistolí.

Každá technika má své výhody a nevýhody. Práce s malířskou štětkou vyžaduje určitou zručnost, neobejdeme se bez štaflí. Při práci se neubráníme občas odstřikující barvě. Po-třebné vybavení: kulatá nebo hranatá malířská štětka, na hůře přístupná místa štětec zárohák, na rohy a přechody stěny a stropu užší plochý štětec. Stříkací pistole je vhodná na velké nebo špatně přístupné plochy, značně ale znečistí barvou vše kolem. Je nutné pracovat s rouškou a ochrannými brýlemi. Pistoli je možné si i vypůjčit. Dnes asi nejrozšířenější a také nejjednodušší je malování pomocí válečku. Váleček nanáší barvu rovnoměrně, je vhodný zvláště na nerovné a strukturované podklady, barva dobře vyplní i různé prohlubeniny. S teleskopickým nástavcem pohodlně vymalujeme i strop, při šikovné manipulaci barva z válečku nekape. Výsledný efekt je velmi dobrý. Na stěny a strop použijeme širší váleček (až 30 cm), na rohy, přechody a hůře přístupná místa úzký váleček (5 cm) nebo speciální váleček rohový (eventuálně úzký štětec). Válečky se vyrábějí z různých materiálů – přírodních, jako mohér, ovčí vlna, velurový plyš (dobrý příjem barev, rovnoměrný nátěr), nebo umělých, např. molitan, polyester, polyamid atd. Vybíráme je podle použité barvy a efektu, jakého chceme dosáhnout. Váleček s krátkým jemným vlasem vytváří hladší povrch, pro výraznější strukturu se hodí válečky s delším a hrubším vláknem. Válečky z ovčí vlny jsou vhodné např. pro disperzní barvy. Potřebné vybavení: širší a užší váleček, držadlo, teleskopický nástavec, miska na barvu, stírací mřížka.

Speciální válečky:

Strukturovací válečky – pro vytvoření plastického povrchu, je potřeba speciální nátěrová hmota.

Elektrické válečky – do válečku je čerpadlem stále přiváděna barva ze zásobní nádoby, takže pracujeme bez přerušování.

Válečky se zásobníkem na barvu uvnitř nebo v držadle – po naplnění zásobníku barvou můžeme pracovat delší dobu bez namáčení a otírání válečku, barva by neměla kapat.

Válečky pro vytvoření vzoru – používají se na stěnu již opatřenou základním nátěrem. Z povrchu válečku plasticky vystupují jednoduché vzory nebo je váleček tvořen “zmačkanou” kůží, třásněmi apod.

Zapamatujte si

* Barvy by mělo být na štětci, houbě i ostatních pomůckách na nanášení vždy raději méně – velké množství barvy by mohlo vytvořit nehezké kompaktní skvrny.

* Při vytváření různých efektů lze všelijak improvizovat, ale některé pomůcky by měly být kvalitní: houba mořská (má hrubší strukturu, dobře saje), štětce, které nepouštějí štětiny, raději jelenice než látka.

FOTO 1 – Pomocí úzké a širší zakrývací pásky si na stěně vymezíme jen určité plochy a na ně naneseme některou technikou barvy. Imitace obkládaček: barvy nanášíme válečkem, houbou a látkou. Docílíme tím odlišného vzhledu.

FOTO 2 – Imitace kamenného obkladu I.: na bílé nebo světle vymalované stěně vytvoříme úzkou zakrývací páskou “nákres” kamenných kvádrů. Stěnu vymalujeme sytější barvou, po jejím uschnutí pásky odstraníme (bez obrázku).

FOTO 3 – Malbu stěn lze doplnit i kresbou “od ruky”. Použijeme při tom úzký plochý štětec.

Imitace kamenného obkladu II.: přes barevný podklad, nanesený např. krouživými pohyby houbou, aby nebyl jednolitý, namalujeme světlejší a tmavší barvou linky jednotlivých kvádrů (předem si je vyměříme a nakreslíme tužkou).

FOTO 4 – Dojem staré malby: barevný nátěr v některých místech lehce zbrousíme skelným papírem nebo drátěným kartáčem. Vhodné především na menších plochách – barevných bordurách, vzorech vytvořených šablonou nebo tiskátky.

Štětec, váleček nebo pistole?