Staré dřevo „letí“

Rubrika: Interiér

Nábytek, na němž je vidět stáří dřeva, jeho hrubě opracovaný povrch, nátěry s patinou let – to je trend, který majitele starých domů a chalup stále oslovuje.

V takovém rámečku vyniknou barevné i černobílé fotografie (Ermar)

Leckdo dává před nablýskaným nábytkem s dokonalým povrchem bez jediného škrábance přednost takovému, na němž jsou léta používání už pořádně vidět. Nábytek s léty opotřebovaným dřevem, na němž plasticky vystupuje jeho struktura, má své kouzlo. Můžeme si představovat, kolik rukou se ho dotýkalo, než ho takhle vyhladilo…

Jednoduchý regálek ze starého dřeva (Ermar)

Jiné láká hrubě opracovaný nábytek, připomínající zařízení srubu někde v divočině. Na takové kusy zařízení se hodí i stará prkna a prkénka, která už dříve někde sloužila – svědčí o tom natištěné nápisy nebo starší barevné nátěry. To lze zajímavě využít.
Je to romantika, nostalgie po starých časech, úcta k přírodnímu materiálu, co nás na takovém nábytku láká? A proč si ho nedopřát, když se nám líbí. Možná se teď podíváte jinýma očima i na pozapomenutou starou almárku nebo lavici v kůlně. Jak by se, vyčištěné a umyté do krásy, vyjímaly v síňce nebo přímo ve světnici?

Skříňka má efektní dvířka – jsou sestavena z různě natřených starých prkének

Šikovný kutil může využít i různých starých prken, prkének z bedniček i částí zničeného nábytku a vytvořit z nich novou originální skříňku, odkládací stolek, regálek. I obchody nabízejí takový „staronový“ nábytek, vyrobený buď z letitého, nebo nového vhodně upraveného dřeva.

www.bellarose.cz, www.ermar.sk

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Staré dřevo „letí“