Srovnejte si cenu elektřiny a ušetřete tisíce korun ročně

Rubrika: Market

Částka, kterou zaplatíte za elektřinu, se odvíjí hlavně od zvoleného dodavatele. Výsledná cena elektřiny je totiž tvořena z části regulovanou a ze zbytku neregulovanou složkou. Energetický regulační úřad tak může stanovit základní částku, pod kterou nelze elektřinu dodávat, ale dodavatel si dále s neregulovanou složkou sám manipuluje, a proto se ceny za elektřinu mohou na trhu lišit. 

Co by vás při výběru mělo zajímat – cena na prvním místě

Základním údajem při výběru je cena za 1 MWh elektřiny. Cena se ovšem bude moci hýbat, pokud podepíšete smlouvu bez fixace. Záleží tedy na vás, jak do budoucna odhadujete ceny za elektřinu a jestli chcete mít jistotu. Při fixaci se cena elektřiny nemusí několik let změnit, ať už je obecně na trhu levnější nebo naopak dražší. Pozor si dávejte na označení s „garancí“ ceny. V takovém případě totiž není smluvně stanoveno, že se výše vašich poplatků nezmění.

Neregulovaná složka elektřiny – použijte srovnání cen elektřiny

Jako neregulovaná složka je označována cena silové elektřiny. Zde stanovuje ceník elektřiny pevnou měsíční sazbu a určuje také poplatky za elektřinu ve vysokém nebo nízkém tarifu.  Nabídky se vyplatí pečlivě porovnat. Hledání nových aktualizovaných údajů a jejich porovnávání může být zdlouhavé, proto se vám vyplatí použít srovnání cen elektřiny online, které veškerou práci udělá v několika sekundách za vás. Přehledně tak získáte všechny nabídky seřazené podle vašich preferencí, což vám ušetří čas a následně i peníze.

Ceny můžete zkontrolovat jen ze zvědavosti, abyste zjistili, jaká je situace na trhu. Zajímá-li vás, jak je na tom v současné chvíli elektřina, kalkulačka provede průzkum za vás. Zůstanete tak v obraze a nebudete muset každých deset měsíců, když přijde čas na změnu dodavatele zdarma, přemýšlet, jak se změnily podmínky na trhu a zdlouhavě hledat veškeré informace. V nabídce jsou uvedeni menší i větší dodavatelé, takže vám neunikne žádná výhodná smlouva.

Pozorně pročítejte smlouvu

I když si vyberete nejvýhodnějšího dodavatele na trhu, může se stát, že vám za čas jeho podmínky přestanou vyhovovat nebo se objeví atraktivnější konkurence. Na takovou skutečnost se hodí preventivně myslet ještě před podpisem smlouvy, jelikož pak mohou při výpovědi následovat vysoké pokuty. Než přenecháte dodavateli svůj podpis, přesvědčte se, jaké jsou podmínky výpovědi.

Jak poznat ověřenou službu

Velmi dobře vám mohou napovědět také recenze ostatních zákazníků, které často najdete i online. Kvalitní dodavatel je většinou vybaven také zákaznickou linkou, kde vám rádi zodpoví veškeré vaše dotazy ohledně smlouvy a služeb.

Zbavte se nechtěné smlouvy

Zněla vám nabídka od dodavatele v telefonu jako extrémně výhodná a po zavěšení jste si uvědomili následky? Nemusíte se ničeho bát. Dva týdny od podpisu nebo telefonického potvrzení jste totiž ve lhůtě, ve které můžete ze zákona svůj souhlas vypovědět. Pokud tedy na kalkulačku elektřiny a srovnání cen elektřiny narazíte až po potvrzení smlouvy, neváhejte co nejrychleji vypovědět nevýhodnou nabídku ještě před tím, než budete nuceni platit vysoké sankce.

Komerční prezentace

Srovnejte si cenu elektřiny a ušetřete tisíce korun ročně