Špunty nezahazujte!

Korkové špunty z láhví od sektu či vína jsou zajímavou surovinou, která se dá ještě dobře zužitkovat. Mohou z nich vzniknout šikovné a pohledné drobnosti a dekorační předměty.

Zkuste půlkami zátek oblepit nějakou nevzhlednou krabičku nebo dřevěný truhlík. Uvidíte, jak se promění!

Také rádi pijete dobré víno nebo čas od času „bouchnete“ sekt, abyste si pochutnali na „bublinkách“? Po téhle radosti vám nezbydou jen láhve, ale i špunty. Možná jste zvyklí je vyhazovat, ale nedělejte to, budou se hodit. Po nashromáždění více kusů se zátky vyrobené z korku dají využít na skvělé doplňky a dekorace. Často budete potřebovat jen nůž na rozpůlení zátek a lepidlo. Snáze se pracuje s lepicí pistolí, kde nehrozí přímý kontakt s lepicí hmotou.

Při výrobě korkových lodiček se zabaví děti i vy…

Pilní sběrači se mohou pustit do náročných projektů, jako jsou věnec, podložka pod horký hrnec nebo oblepený truhlík, kdy budou potřebovat velkou zásobu špuntů. Pokud máte korkových zátek jen několik, popište je fixami a udělejte z nich stylové jmenovky k bylinkám nebo závažíčko na ubrus na zahradní stůl. Anebo zapojte i děti a společně korek pomalujte a vyrobte hrací figurky nebo si udělejte lodičky z korku, špejle a papíru.

 


Korková tiskátka

 

1 Na pěnový papír si nakreslíme předlohu, kterou následně vystřihneme a přilepíme na spodní část špuntu.

 


2 Vzniklé razítko namočíme do inkoustu nebo jiné barvy a motiv otiskneme například na přáníčko nebo balicí papír.

 


Odkud se berou?

Korek pochází z kůry korkového dubu, který se pěstuje především v Portugalsku a ve Španělsku. Po vytěžení se kůra suší, pak vaří a potom lisuje. Z hutné hmoty se vysekávají špunty, kterými se uzavírají láhve s vínem.

Zátky jsou různě tvarované a některé na sobě mají razítka, která jim nijak neubírají na kráse

Text: Martina Lžičařová
Foto: Flowerpress, Shutterstock a Bohemia Sekt

Špunty nezahazujte!