Motýlí jaro

Jaro pro mnohé chataře a chalupáře začíná Velikonocemi. Do té doby vyvětráme, vysmýčíme a vyšperkujeme dům. Výzdobu pojmeme jarně – kromě kraslic a kytiček budeme pracovat s motýly. Vyrobíme je sami.

Jak se zbavit starých novin? Nejlepší je spálit je nebo hodit do kontejneru na papír. Jestli si říkáte, že to je poněkud zvláštní začátek článku o motýlech, tak vězte, že jde o motýly vystřihnuté z novinového papíru. Než tedy odneseme balík novin do popelnice, můžeme jej využít k výrobě netradičních, přitom nápaditých dekorací, s nimiž nám mohou pomoci i děti.

Kolik novin zničíte, než se podaří namalovat a vystřihnout pěkná motýlí křidélka, je vlastně jedno. Kromě novin budeme ještě potřebovat kousek tenkého drátku, který přehneme jako tělíčko. Konce drátku stočíme do spirálek – to budou tykadla. A pak se uplatní ještě špendlíky k přichycení motýlích křídel na pevnou podložku nebo nitě, na které motýly zavěsíme například na věneček nad stůl. Motýlky také můžeme připevňovat pomocí dřevěných kolíčků na prádlo – k větvičkám, ke šňůrce, na záclony a podobně.
Nemusíme vytvářet jen černobílé motýly, když křídla pomalujeme pastelkou, vyklube se barevný motýl. Větší plastičnosti dosáhneme složením několika různých velikostí motýlích křidélek na sebe.


Dobré rady
Motýly vystřihujte z takových částí novin, kde je jen text. Vyhněte se obrázkům a příliš velkých titulkům.
Kromě novinového papíru se k výrobě motýlků dá použít i papír z vyřazených knih.
Nejlíp vypadá starý, zažloutlý novinový papír. Pokud jej nemáte, můžete nový patinovat pomocí rozpuštěné instantní kávy, kterou rozetřete po papíru položeném na plechu na pečení. Papír pak houbičkou vysušte a nechte uschnout.
Na tykadla použijte tenký drátek nebo kousky pevnějších provázků.

Tip
Další využití novin
Vzor novinového papíru je oblíbený. Starými novinami se dá vytapetovat kousek stěny nebo se jimi dá polepit nábytek nebo jeho části, například čela šuplíků. Z novin můžeme i uplést ošatku či košík.

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Flowerpress

Motýlek usedl na proutěném srdci ozdobeném pentličkami. Hlavně aby neuletěl, až sem zavěje větřík…


Trojice různě velikých křídel zaručí plasticitu

Na obrázky z korku využijeme negativ z vystřihaných novin

Motýlí tělo je přichyceno k podložce dvěma špendlíky s bílými hlavičkami. S modrou barvou pastelky ladí stužka na zavěšení obrázku

Jarně povzbudivou dekorací je motýlí věneček

Křídla z jedné papírové vrstvy přidržuje k rozkvetlé větvičce kolíček. Ten udrží i kousek provázku imitující tykadla

Zavěšený věnec je posetý motýly shora a další visí na nitích pod ním. Dekoraci doplňují stužky v pastelových barvách

Uložit

Motýlí jaro