Jak působí barvy

Rubrika: Interiér

Světle zelený odstín uklidňuje a vyvolává optimistický pocit

Prostředí, ve kterém se pohybujeme, nás samozřejmě ovlivňuje. Mimo jiné to jsou barvy, které nás obklopují a které vnímáme.

Barvy působí na naši psychiku, ovlivňují naše nálady, chutě, uklidňují nás nebo naopak povzbuzují. Podle toho bychom si měli i barvy do interiéru vybírat a vědět, které jsou vhodné a kterým se raději vyhnout.

Červená – je symbolem ohně, zvyšuje temperament, podporuje aktivitu. Měla by být použita spíš na doplňcích. Není vhodná do ložnice.

Zelená – působí uklidňujícím dojmem, posiluje vyrovnanost a stabilitu, zvyšuje schopnost koncentrace. Je vhodná do pracovny. Žlutá – je symbolem slunce, je to pozitivní barva, přispívá k dobré náladě, zahání depresi a negativní myšlenky, podporuje kreativitu, má dobrý vliv na psychiku nemocných. Vhodná je v kombinaci s červenou.

Barva bude působit lehčeji, když nebude jednolitá

Modrá – uklidňuje, mírní podrážděné nervy, zklidňuje k spánku, je vhodná pro lidi nevyrovnané. Je to barva spíše pasivní, příliš modré může působit až depresivně. Je vhodná do ložnice.

Fialová – je to vážná, slavnostní, tajuplná barva. Působí harmonicky, podporuje koncentraci, je vhodná při usínání.

Oranžová – podporuje životní elán, chuť něco začínat, mírní špatnou náladu.

Tyrkysová – podporuje komunikaci.

Hnědá – vyvolává pocit bezpečí, jistoty, znamená stabilitu, klid. Využívat bychom měli spíš světlé odstíny, tmavé mohou probouzet až negativní pocity.

Růžová – je to barva něhy, lásky, ženskosti, vzbuzuje touhu starat se, podporuje nezištné jednání.

Interiér laděný do žlutých barev vám zlepší náladu

Bílá – znamená čistotu, dokonalost. Je to neutrální barva, hodí se pro kombinování s jakoukoliv jinou barvou.

Šedá – symbolizuje pasivitu, má spíše neutrální účinek, potlačuje citový život.

Černá – symbolizuje jistotu, serióznost, uzavřenost, hodně černé vyvolává depresi. Pohlcuje všechny ostatní barvy. Je vhodná jen na doplňky nebo v kombinaci černá – bílá.

Světlé odstíny barev prostor opticky zvětšují, působí optimističtěji, tmavé odstíny naopak místnost zmenšují a mohou působit až depresivně. Pokud se vám líbí nějaká barva, která ale není pro daný prostor příliš vhodná, použijte ji jen v menší míře – na jedné stěně nebo jen na její části, na doplňcích.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV

Jak působí barvy