U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Sluneční vyrážky

Kategorie: Zdraví | Autor: HELENA NOVOTNÁ

Nečekané, nepříjemné a bolestivé. Takové mohou být reakce naší pokožky na sluneční záření. Nejedná se přitom o spáleniny z nadměrného opalování, ale o některý z typů tak zvané sluneční alergie neboli fotodermatózy.

Počet lidí, kteří na vlastní kůži pocítili některou z forem sluneční alergie, neustále narůstá. V bezpečí před náhlými reakcemi kůže na sluníčko není nikdo, i když odborníci tvrdí, že nejčastěji tato nepříjemnost postihuje ženy mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku. Vyrážky a zarudnutí mohou překvapit i naprosté nealergiky. Stačí přitom málo – vystavíte-li bledou a slunci nenavyklou pokožku silnějšímu slunečnímu záření. Laici hovoří vždy jen o sluneční alergii, odborníci přitom rozlišují několik typů tohoto nepříjemného onemocnění.

Když za to imunita nemůže

V případě tzv. fototoxických reakcí není viníkem imunitní systém. Jednoduše řečeno, naše kůže nepřiměřeně reaguje na kombinaci slunce a nějakých vnitřně nebo zevně aplikovaných látek. Velkou roli zde hraje hlavně síla a délka UV záření neboli náš pobyt na slunci a celkové množství fototoxické látky – tak můžeme označit například různé potraviny (citrony, pomeranče, fíky, celer, čerstvé rostlinné šťávy aj.) nebo léky. Na slunce bychom neměli chodit, užíváme-li antibiotika, antidepresiva či léky proti zánětům nebo na vysoký tlak. Vyrážku mohou také velmi snadno vyvolat i různé masti, gely nebo parfémy. U každého člověka je to však vysoce individuální.

Trvají déle

Fotoalergické reakce již mají alergický základ, neboť vinou UV záření vzniká alergen z látek vlastních či přijatých. Ten pak způsobuje onu nepříjemnou reakci naší kůže, která hned tak nezmizí, dokonce se někdy může stát chronickým jevem. Do této skupiny patří tzv. sluneční ekzém nebo-li polymorfní světelná dermatóza, dále sluneční akné (někdy nazývané Mallorka akné) a také sluneční kopřivka.

Sluneční ekzém

Bývá nejčastější a svými projevy také nejtypičtější „polízanicí“ ze slunce. Nejvíce tímto ekzémem trpí mladší ženy nedočkavé sluníčka, ať již na počátku sezóny nebo po příjezdu k moři. První zarudnutí, drobná vyrážka nebo i mokvající puchýřky se mohou objevit už pár hodin či dnů po opalování.

   Projevy jsou však u každého jiné, ani příčiny nejsou zcela jasné. Postiženými místy nejčastěji bývají paže, hruď, obličej či nohy. Pokud vás tato nepříjemnost potká, pak většinou jen jednou za sezónu – kůže si postupně na sluníčko zvykne a sluneční ekzém se již neopakuje.

Mallorca akné a kopřivka

Že se vyplatí používat kvalitní a osvědčené opalovací prostředky, dokazuje tzv. Mallorka akné neboli acne aestivalis. Tento druh potíží se často těžce odlišuje od slunečního ekzému, přestože jde o svědící zanícené pupínky připomínající akné. Tato vyrážka vzniká nesouladem mezi UV zářením a jistými složkami obsaženými nejčastěji v opalovacích přípravcích. Podrážděné a zanícené mazové žlázky se mohou objevit kdekoli, stejně jako projevy sluneční kopřivky. Tam se však nežádoucí reakce naší kůže vyskytne už po krátké chvíli po příchodu na slunce.

   Velké svědící pupeny se mohou rychle slévat do větších ploch, docházet může i k otokům, nevolnostem a k bolestem hlavy. Vzácností není ani celkový kolaps postiženého. Naštěstí potíže většinou za několik hodin mizí, i když v některých případech se problém může stát i chronickým.

Otužujte kůži

Postupně otužovat kůži – přesně to doporučují odborníci všem, kteří problémy s nějakou formou sluneční alergie už zažili, nebo se jí obávají, přičemž opalování v soláriu se příliš nedoporučuje. Nejlepší je využít tuzemských prvních mírných slunečních paprsků a pokožku pomalu připravovat. Samozřejmostí by vždy měly být kvalitní opalovací přípravky a také ochrana za pomoci volného oděvu, klobouku a podobně. Omezit by se pro jistotu měly i všechny potencionálně nebezpečné látky nanášené na pokožku, například parfémy.

   Pokud už jste si s vyrážkami ze slunce užili své, zkuste před dovolenou preventivně užívat antihistaminika – dávky a dobu užívání konzultujte s lékařem.

   Také v případě výskytu vyrážky přichází na řadu antihistaminika. Ta pomohou od svědění a zarudnutí pokožky a postupem času „sluneční problémy“ zmizí úplně. Nutné je samozřejmě zcela rezignovat na opalování a pobyt na slunci vůbec. V některých případech se osvědčí i aplikace protisvědivých zásypů, tekutých pudrů či mastí s kortikoidy.

NEZAPOMEŇTE! Když se alergická reakce kůže dostaví: * Vyhýbejte se dalšímu slunění. * použijte kvalitní přípravek po opalování, který kůži zvláční a zchladí, například panthenol ve spreji. * při slunečních popáleninách bez puchýřů chlaďte kůži studenými obklady (vodou, chladným černým čajem, octem, jogurtem či tvarohem). * pokud se na kůži po slunění objeví puchýře, chlaďte ji obklady z převařené vody, vychlazené v lednici. nikdy puchýře nepropichujte a raději vyhledejte lékaře. * nezapomeňte pít dostatek tekutin, zejména čisté vody. * postižené partie těla úplně zakryjte volným oděvem.

Popisy k obrázkům

1 Dlouhodobé opalování obzvlášť nesvědčí lidem se světlou pokožkou 2 Ten, kdo trpí rychlou a nepříjemnou reakcí své kůže na sluníčko, by měl být venku při dlouhodobém slunečném počasí vybaven kvalitní kosmetikou na opalování, slunečními brýlemi a kloboučkem 3 Když se na kůži při slunění objeví vyrážka, je nejvyšší čas ze sluníčka odejít a na postižená místa přiložit chladivý obklad 4 Na nepříjemnou alergii se doporučuje používat speciální krémy s minerálními filtry 5 U dětí je citlivost pokožky na sluneční záření velice vysoká, proto bychom měli o jejich kůži pečovat ještě více

Autor fotografií: FOTO: SHUTTERSTOCK

Sluneční vyrážky