U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LAMPIČKY PRO RADOST

Kategorie: Dílna | Autor: iva

Bez umělého osvětlení se neobejdeme na chatě ani na chalupě, zvláště ne v zimních měsících. Lampy, lampičky a lustry vybíráme především podle účelu, kterému budou sloužit, ale neméně důležitý je i jejich vzhled – pomáhají vytvářet atmosféru každého interiéru.

Především stolní nebo stojací lampy může zdobit zajímavý “širm”. Jestliže máme doma lampu, jejíž střízlivé stínidlo se nám už okoukalo, nemusíme hned kupovat nové. Stačí, když si to původní zajímavě upravíme, neobvykle ozdobíme, případně se můžeme pustit do výroby úplně nového. Několik námětů, jak přetvořit původní lampu: stínidlo se dá pomalovat, ozdobit stuhami, vystříhanými motivy z papíru či látky, polepit barevnými korálky nebo mušličkami, ověsit různými milými drobnůstkami, které můžeme podle roční doby nebo nálady obměňovat. Pokud se pustíme do výroby nového stínidla, můžeme využít drátěnou kostru z původního “širmu”. Dál budeme potřebovat látku se zajímavou strukturou nebo vzorem, pevnější silnější papír (například papírovou nebo jinou tapetu), lýko, provázky, stuhy apod. Při výběru materiálu si musíme dát pozor na to, že látka i papír (především ty se vzorem) mohou po prosvícení vypadat poněkud jinak (mění se intenzita barvy, mizí vzor). Pokud tohoto efektu nechceme záměrně využít, pomůže podložení další jednobarevnou vrstvou. Papír i látku můžeme k drátěné kostře přišít, přilepit nebo ozdobně přivázat.

FOTO 1 – Poetická péřová lampa se dá vytvořit poměrně jednoduše i rychle.

Potřebujeme: drátěnou kostru stínidla, asi 8 metrů hrubě tkané stuhy široké 2 cm, zhruba 20 různě dlouhých ptačích per, která můžeme obarvit na odstín stuhy.

Postup: Konec stuhy připevníme v dolní části kostry tak, aby uzlík nevyčníval. Kostru omotáváme stuhou ve vertikálním směru, konec opět neznatelně upevníme. Nakonec vpleteme pera.

FOTO 2 – Střízlivé jednobarevné stínidlo vybízí k zajímavému dotvoření. Například různými ozdůbkami z libovolných materiálů, které přišijeme, přilepíme nebo jen přivážeme. Plastické háčkované motivy působí romanticky

FOTO 3 – Proměnu může prodělat i noha lampy. Co ji obložit různými očištěnými “klacíky”, které uprostřed pevně přivážeme?

FOTO 4 – Hladké stínidlo zdobené skládaným lemem. Ten je z pevného papíru nebo tuhé, naškrobené látky, může být přišitý nebo přilepený. Přechod mezi stínidlem a lemem lze překrýt širší stuhou. Zajímavě působí kombinace dvou odlišných vzorů

FOTO 5 – Na jednobarevný papírový “širm” stačí hezký motiv jen namalovat

LAMPIČKY PRO RADOST