U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Venkovní nátěry dřeva

Kategorie: Speciál – nátěry pro dům a zahradu | Autor:

Povrchová úprava předmětů a ploch vystavených povětrnostním vlivům (zejména slunci) musí mít dlouhodobou odolnost. Působením slunečního záření se nátěry rozpálí až na 70 °C, přičemž je rozrušuje jak střídání teplot (den – noc, léto – zima), tak působení ultrafialové složky slunečního záření, která barvy rozkládá a v případě bezbarvých a slabě pigmentovaných lazurovacích nátěrů způsobuje i degradaci samotného povrchu dřeva pod nátěrem.

Předměty vystavené vlhku a změnám teploty by měly být vyrobeny z odolných dřevin (teak, akát, dub) nebo opatřené vhodnými impregnacemi a nátěry, jinak se jejich povrch rozrušuje a vznikají v něm praskliny. V nich se pak zabydlují dřevokazné houby, plísně a dřevokazný hmyz.

Venkovní povrchovou úpravu dřeva můžeme provést buď bezbarvým či lazurovacím lakem nebo krycími nátěrovými hmotami. Chceme-li dodat dřevu určitý barevný tón a přitom zachovat jeho strukturu, je vhodné zvolit některý lazurovací lak. Nátěr pak poskytuje vedle funkce ochranné i funkci dekorativní. Některé lazurovací laky obsahují biocidy, které preventivně chrání dřevo proti houbám, plísním nebo dřevokaznému hmyzu.

Lazurovací laky se snadno nanášejí: materiál “nedělá kocoury” a nevyžaduje předchozí praxi v natírání. Prakticky jediný požadavek, který splní i naprostý laik, je natírání “po létech”.

Jestliže například zahradní nábytek byl původně opatřen barevným nátěrem, měli bychom jej při opravě co nejlépe odstranit, dřevo impregnovat některým z fungicidních prostředků (např. Lignofix I Profi, Lignofix Super, Xylamon, Sadokill s biocidy) a po dokonalém proschnutí teprve opatřit krycím nátěrem, buď syntetickým, nebo ředitelným vodou. Je třeba mít ovšem předem zjištěno nebo vyzkoušeno, že biocidní prostředek je kompatibilní s uvažovaným nátěrem. Nátěrový systém by se měl skládat aspoň ze dvou vrstev. První nátěr bychom měli víc zředit a před každým nanášením plochu jemně přebrousit brusným papírem o zrnitosti 100 až 120. Dokonalejšího vzhledu docílíme, pokud vrchní vrstvu naneseme stříkací pistolí (lak přiměřeně naředíme). Syntetické barvy mají vydatnost 8 až 12 m2/kg a prosychají 4 až 12 hodin, vodou ředitelné kratší dobu.

Zatímco pro venkovní dřevěné obklady, vrata, ploty, pergoly a zahradní nábytek lze použít jak tenkovrstvé, tak silnovrstvé lazury, pro rozměrově přesné výrobky, jako jsou okna a vstupní dveře, jsou z lazurovacích laků doporučovány pouze silnovrstvé typy, které lépe zamezují rozměrovým změnám dřeva způsobených jeho kolísající vlhkostí.

Dřevěné květináče a truhlíky, které jsou v přímém styku s půdou a rostlinami, je šetrnější opatřit nátěrem napouštěcí fermeže; nanáší se horká.

FOTO ARCHIV

Venkovní nátěry dřeva