U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Kategorie: Volný čas | Autor: Iva Tvrzová, FOTO Pavel Veselý a ARCHIV

KONTRYHEL OBECNÝ (Alchemilla vulgaris)

Latinský název této rostliny pochází z arabského slova alkmelych, což znamená malá čarodějka. To pro její léčivou moc a křišťálovou kapku “rosy” uprostřed každého listu (je to tekutina, kterou listy vylučují). Křesťané ji nazývají Plášť Panny Marie, jiná její přezdívka je “nejlepší přítel ženy”. Tuto vytrvalou bylinu s typickými dlaňovitými listy a zelenožlutými chomáčky drobných květů najdeme především na slunných a vlhkých loukách, u potoků i na skalách. V domácnosti má široké využití. Používají se především listy, ale i celé kvetoucí rostliny. Obsahuje glykosidy, látky podobné taninům, saponiny, hořčiny, éterické oleje.

* Sbírá se: mladé listy nebo celé kvetoucí rostliny (duben až srpen).

* LÉČIVKA: Čaj z celé rostliny pomáhá při různých “ženských obtížích” – při bolestivé menstruaci, obtížích při menopauze, při zánětech ženských orgánů. Je dobrý také k vyplachování úst po trhání zubů, při průjmech, nadýmání a poruchách trávení. Podporuje látkovou výměnu. Odvar z listů se používá na zábaly při hojení ran a na tlumení zánětů.

* V KUCHYNI: Čerstvé listy můžeme přidávat do salátů, polévek, omáček, pomazánek, masových nádivek a karbanátků.

* KOSMETIKA: Výluh z listů slouží k napařování obličeje při akné a jako studený obklad na stažení rozšířených pórů. Přidává se do krémů pro změkčení suché a hrubé pokožky. Šťáva z listů zesvětluje pihy.

* JINÉ: Vařením listů získáme zelené barvivo na vlnu.

Kontryhel vypadá krásně s jinými rostlinami ve váze, čerstvě utržený i v suchých květinových vazbách.

Léčivý čaj:

1 čajovou lžičku sušené nati na šálek čaje, krátce povaříme. Dekorace ze sušené byliny: Čerstvě natrhané listy a květy kontryhelu sušíme zavěšené za stopky “hlavou” dolů na temném, suchém, teplém a přesto vzdušném místě. Kontryhel si tak uchová i po delší době svěže zelenou barvu. Sušený využíváme do různých suchých vazeb. Velmi dekorativně působí usušené vylisované listy. Použijeme je na ozdobení papírových dárkových krabiček, papírových ozdobných desek a podobně.

Byliny pro lékárnu i kuchyni