Škůdci dřeva likvidují krovy i nábytek - zasáhněte rychle a účinně

Rubrika: Market

 

Škůdci dřeva dovedou ohrozit statiku stavby i rozložit původně krásnou komodu na prach. Druhů těchto škůdců je celá škála, vyvíjejí se v rozdílných podmínkách, ale mohou se doplňovat a v nežádoucí symbióze způsobit závratné škody. Hlavními skupinami biologických škůdců jsou dřevokazný hmyz a dřevokazné houby. K nim se navíc přidávají také plísně. Ty napadají povrch dřeva a jsou pak vstupní branou pro dřevokazné houby. V přírodě sice tyto faktory hrají důležitou úlohu při rozkladu starých, oslabených nebo odumřelých stromů a tím podporují přirozený koloběh života, v lidských obydlích ale rozhodně nemají co dělat.

Dřevokazné houby si libují ve vlhku

Dřevokazných hub je hned několik skupin. Podhoubí dřevokazných hub proniká dovnitř dřeva, zároveň se ale šíří i na jeho povrchu, čímž se může houba nejen rozšiřovat, ale i rozmnožovat. Houby rozkládají dřevní buňky, dřevo ztrácí pevnost a rozpadá se.

Plodnice dřevomorky

Dřevokazný hmyz útočí na pevnost

I dřevokazný hmyz je rozmanitý a o to úpornější ve svém působení. Například tesařík krovový, který doslova miluje teplo, působí škody na půdách v krovech, zejména na zabudovaném jehličnatém dřevě. Také červotoč patří mezi největší škůdce opracovaného dřeva. Napadá dřevo jehličnanů a listnatých stromů, především na chladnějších a vlhčích místech. Dřevo pak ztrácí pevnost a rozpadá se.

Hrbohlav napadá tropická dřeva, ale i dub. U nás je významný hlavně hrbohlav parketový a podobný, jen o trochu větší, hrbohlav dubový. Larvy tohoto škůdce se mohou vyvíjet i v místnosti s ústředním topením, kde nejsou podmínky pro vývoj tesaříka ani červotoče. Tento brouk poškozuje nejčastěji nábytek, obložení, parkety. V konečném stadiu se vám interiérové vybavení prakticky přemění v dřevní prach.

Záludným hmyzím škůdcem je pilořitka. Vyhledává sice čerstvé dřevo (jedlové, borové, smrkové a modřínové), ale její larvy jsou schopny se během dvou i více let vyvinout do dospělce také v zabudovaném dřevě. Najdete je například i v palubkách. Při napadení slabší intenzity je snadné je přehlédnout, takže škody mohou být zřetelné teprve několik let po vylétnutí hmyzu.

Dřevo napadené hmyzem

Jak se škůdci zatočit?

Dřevo napadené červotočem, tesaříkem, dřevomorkou či jinými škůdci je noční můrou každého vlastníka nemovitosti. Varovné signály pozná i laik. Všímejte si viditelných změn na dřevěné konstrukci, např. zbarvení dřeva, mokrých skvrn, hromádek požerků pod výletovými otvory, dřevo může být v určitých místech měkčí, ve vzduchu je cítit vlhkost a houby.

„To, co hmyzu nebo houbám umožnilo dřevo napadnout, bývá nejčastěji zvýšená vlhkost. Zabezpečte tedy dostatečné větrání objektu a zbavte se příčiny vlhnutí, např. poškození střechy nebo srážení vlhkosti. Věnujte pozornost místům kontaktu dřevěných prvků se zdivem a zajistěte izolaci proti vzlínání vody ze zdiva do dřeva,“ radí doktor Jaroslav Strnadel, odborník na chemickou ochranu dřeva proti biotickým škůdcům a výzkumný pracovník společnosti Bochemie.

Pečlivě projděte dřevěné konstrukce a prvky a udělejte si představu o rozsahu poškození. Zajistěte důsledné odstranění všech částí napadených dřevokaznou houbou. V případě napadení hmyzem se pokuste zjistit, jestli se jedná o aktivní nebo staré napadení. Pokud je hmyz aktivní, obvykle jsou vidět čerstvé požerky pod výletovými otvory, nebo po odsekání povrchové vrstvy jsou uvnitř viditelné larvy. Toto dřevo je třeba odstranit nebo zásadním způsobem mechanicky, tj. stavebním zásahem zpevnit. Jestliže se rozhodnete napadený prvek zachovat, je nezbytné v něm škůdce zlikvidovat.

Odstranění napadeného dřeva

Nejprve odstraňte všechny nečistoty a staré nátěry. Následně se lze pustit do ošetření napadeného dřeva. „Je nutné chemicky ošetřit nejen všechno dřevo, které při sanaci ve stavbě ponecháte, ale i dřevo, které bude nově přidáno. Doporučujeme také preventivně ošetřit všechny ostatní konstrukce a naplánovat další preventivní ochranu dřevěných prvků. Dbejte zejména na ošetření těžce dostupných míst,“ nabádá doktor Strnadel.
Z vhodných přípravků je podle něj nejlepší vsadit na osvědčené přípravky: Bochemit Proti plísním a Bochemit Plus I (pro likvidaci hmyzu).

Pokud je rozsah sanace velký a škody zjevně nejste schopni zvládnout sami, obraťte se na odborníky a specializované firmy.

Prevence na prvním místě

Na výměnu odstraněného dřeva je nejjednodušší nakoupit už kvalitně impregnované řezivo na pile. Tam je profesionálně impregnováno máčením v máčecích vanách nebo vakuo-tlakově. Na kvalitu impregnace dohlíží výrobce – na pile hledejte certifikát o správné impregnaci dřeva fungicidními a insekticidními přípravky značky Bochemit. Nejčastěji používaným produktem, který chrání dřevo proti dřevokazným houbám, hmyzu i plísním, je zde Bochemit QB Profi. Samozřejmě si můžete dřevo velmi jednoduše impregnovat i sami nátěrem nebo postřikem, ideální je pro to Bochemit Opti F+.
Další informace najdete na www.bochemit.eu.

Komerční prezentace

Škůdci dřeva likvidují krovy i nábytek – zasáhněte rychle a účinně