Skříně na chalupu

Šatní skříň je nábytek, bez kterého se neobejdeme. Na chalupách jde většinou o volně stojící kousky vybavené policí a tyčí na ramínka.

Ve skříni je levá část policová a pravá na ramínka. Rozměry 146 x 66 x 210 cm. Barva a patina jsou volitelné dle vzorníku. 26 900 Kč (Anglická sezóna)

Ty nejstarší skříně mají uvnitř místo tyče háčky na zavěšení šatstva. Obvyklejší je ale typ s tyčí na ramínka. Kromě tohoto prostoru na ukládání oděvů, tu mohla být ještě police, obvykle v horní části. A pode dveřmi skříně se často vyskytovala jedna či více zásuvek na drobnosti – ponožky, kapesníky. V novějších modelech se ve skříni začala objevovat řada polic pod sebou.

Šestidveřová skříň z mořeného a lakovaného kaučukovníku, rozměry 220 x 243 x 60 cm. 48 169 cm (Sob nábytek)

Nejde však jen o nábytek na ukládání. Selské skříně jsou zároveň zdobným prvkem místnosti. Pro skříně, které nás okouzlí malovaným nebo vyřezávaným dekorem, se můžeme vydat do starožitnictví a bazarů nebo k výrobcům nábytku v selském stylu. Jejich moderní variace na starobylý nábytek jsou také půvabné. Oproti vestavěným skříním, kam se sice vejde mnohem více ošacení a věcí, mají klasické šatní skříně tu výhodu, že je můžeme kdykoliv přemístit, a tím měnit vzhled místnosti podle potřeb.

Policová skříň se zásuvkou v selském stylu s dekorem pomerančů. Dřevo mango, rozměry 193 x 97 x 47 cm. 18 881 Kč (Evalin)

Pravá selská skříň je vyrobena z masivu – obvykle ze dřeva borovice, smrku, dubu, buku. Povrch dřeva je ošetřen lakem, barevným mořidlem, olejem či voskem. Ke kvalitnímu řemeslnému zpracování patří i pěkné kování, které skříň doplňuje.

Šatní skříň Hemmes s posuvnými dveřmi se vyrábí v bílé, černohnědě a červené barvě. 6 990 Kč (IKEA)


Tip

Skříň je velký, prostorově výrazný kus nábytku, který na sebe strhává pozornost. Umístěte ji proto tak, aby nebyla při vstupu do místnosti hned na očích.

Dřevěná šatní skříň policová nebo s tyčí na ramínka. Rozměry 103 x 54 x 200 cm. Barva je volitelná dle vzorníku. 21 750 Kč (Anglická sezóna)

Text: Helena Štětinová

Foto: Archiv firem

Skříň Cabott Cove v americkém country stylu 60. let. Má kazetové vložky s ozdobnými drážkami a vintage efektem. Rozměry 187 x 118 x 55 cm. 19 900 Kč (Butlers)

 

Skříně na chalupu