U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TRANSPARENTNÍ LAKY A LAZURY

Kategorie: Dílna | Autor:

Dřevo má svoji přirozenou krásu. Chcete-li ji nechat vyniknout na nábytku, plotu, pergole nebo jiném dřevěném výrobku, použijte nátěr transparentním nebo lazurovacím lakem.

Transparentní laky jsou asi nejznámější, vytvoří na povrchu materiálu tenkou lesklou nebo matovou vrstvu ochranného nátěru. Běžná lazura může být také transparentní, ale prodává se i v pestré škále různých odstínů. Vsakuje se do hmoty materiálu, chrání jej, nevytváří však povrchovou vrstvu. Takzvaná silnovrstvá lazura rovněž zachovává dřevěný charakter materiálu, umožní mu dodat požadovaný odstín, ale na povrchu vytvoří i ochrannou vrstvu.

Pokud chceme použít například transparentní lak a zároveň dodat materiálu požadovaný odstín, můžeme pod nátěr lakem aplikovat mořidlo. Jeho výhodou je i to, že dodá dřevu požadovaný odstín v případech, kdy budeme dělat jinou povrchovou úpravu než lakem a lazurou, například voskováním.

Disperzní a syntetické

Za základní můžeme považovat rozdělení barev na disperzní vodou ředitelné nátěry a nátěry syntetické. Disperzní barvy se ředí vodou. Jejich výhodou je, že nezapáchají, rychle schnou a štětec nebo váleček jde snadno vyčistit. Při použití syntetických barev musíme pro ředění barev i vyčištění štětců používat doporučené ředidlo. Vzájemně nelze tyto dva druhy barev mísit ani kombinovat. Mořidla se prodávají také jako hotová nebo prášková pro vlastní přípravu. Bývají lihová nebo na bázi vody, štětce v obou případech vyčistíme vymytím ve vodě.

Jaký nátěr vybrat

Při koupi nátěrové hmoty je důležité vybrat si nejen vhodnou barevnost, ale také typ způsobu použití. I lazurovací nátěry se rozdělují na základě jejich přísad a odolnosti, a to na venkovní a vnitřní. Vnitřní barvy je možné použít na nábytek, podlahy, palubky a venkovní zase na ploty, pergoly, štíty domů, okna nebo celé stavby. Většina nátěrů, zvláště tmavších odstínů, je vybavena UV filtrem, který chrání povrchové struktury dřeva před poškozením slunečními paprsky. Při nákupu transpaném rentních nebo světlých lazur si však tuto skutečnost raději ověřte.

   Pro první orientaci při nákupu nejlepší přečíst si návod a zjistit způsob použití barvy nebo požádat o radu odborného prodavače. Z návodu se dozvíme užitečné informace o spotřebě, doporučepodle počtu nátěrů, době schnutí a vhodnosti použití barvy na konkrétní povrch. Výběr odstínu lazury nám usnadní barevná vzorkovnice přímo na kouscích dřeva. Její úloha je však jen orientační. Výsledek závisí také na použitém druhu dřeva.

   Venkovní nátěry bývají také často doplněny přísadami proti plísním a hnilobám zvyšujícím ochranu dřeva a prodlužujícím životnost nátěru. Nejkvalitnější druhy mohou mít certifikát osvědčující vhodnost použití na dětské hračky nebo předměty přímo přicházející do kontaktu s potravinami.

Příprava podkladu

Před konečnou povrchovou úpravou je nutné vyspravit vady dřeva jako jsou trhliny, vyštípnuté části nebo poškozené suky. Vhodné je použít tmel dodávaný jako práškový polotovar nebo namíchaný. Může být již barevně tónovaný a odpovídající budoucí povrchové úpravě materiálu. Špachtlí tmel naneseme na poškozené místo, necháme jej zatvrdnout a načisto zabrousíme.

   Zaoblené tvary, profilové lišty nebo zábradlí nejsnáze obrousíme smirkovou houbičkou s pružný jádrem. Ta přilne k libovolnému profilu materiálu. Houbičku je možné zakoupit v několika hrubostech zrna. Nejběžnější zrnitost smirkového papíru vhodného pro měkké dřevo je 80 – 150. Pro broušení větší plochy je vhodná elektrická pásová, excentrická nebo vibrační bruska. Poslední přebroušení plochy nebo výrobku musí jít vždy po směru let. Zároveň musí být povrch dřeva před nanesením barvy zbaven prachu, mastnoty a nečistot.

Způsob nanášení nátěru

Lazurovací barvy je možné nanášet několika způsoby, vždy záleží na našem vybavení a zvyklostech. Důležitý je také tvar, velikost a členitost natíraného předmětu. Na většině nádob a plechovek s barvami je výrobcem doporučený způsob aplikace podle typu barvy, její stékavosti a hustoty.

   Mezi jednotlivými vrstvami je nutné povrch materiálu ještě přebrousit velmi jemným smirkem nebo houbičkou. Finální vrstvu samozřejmě již nebrousíme. Měli bychom dodržet doporučený počet vrstev nátěru, bývají to dva až tři nátěry podle typu barvy (zejména v exteriéru).

   Při nanášení štětcem nebo válečkem by tahy měly odpovídat směru let dřeva. Nanášenou nátěrovou hmotu stejnoměrně roztíráme a pokud výrobce doporučuje, přebytky barvy, které se do materiálu nevsákly, setřeme.

   Lazury se mezi sebou liší také tím, že některé v sobě obsahují barvu i lak dohromady a v jiných lak není. Pokud použijeme pouze barevnou lazuru, je tedy nutné ji po jejím nanesení uzavřít konečnou vrstvou bezbarvého laku.

***

JAK NA TO

* Při natírání nebo nanášení barev jakýmkoliv způsobem je nutné dodržet jednoduché zásady. Teplota okolí by měla být okolo +20 stupňů nebo dle doporučení výrobce. V místnosti by se nemělo prášit. * Pro kvalitní povrchovou úpravu podkladu nevystačíme pouze s jednou zrnitostí smirkového papíru. Podle kvality dřeva je vhodné použít postupně dva a více druhů od nejhrubšího zrna až po nejjemnější.

* Práci při natírání nám usnadní, pokud povrch dřeva ještě před nanášením lazury zlehka přetřeme vlhkým hadříkem a po oschnutí jemně přebrousíme. Tak odstraníme i vlákna dřeva, která by jinak reagovala až na kontakt s barvou a vystoupila nad povrch.

* Pokud jsme se rozhodli pro moření, nanášíme mořidlo jako první vrstvu nátěru a teprve na něj přicházejí vrchní vrstvy laku.

O autorovi| TEXT ČESKÝ KUTIL. CZ, INTERNETOVÝ HOBBY MAGAZÍN

Popisy k obrázkům

Kvalita některých lazurovacích a transparentních laků je tak vysoká, že je můžeme bez obav použít i na hodně zatěžovaná místa, jako jsou například podlahy či schody

Lazura v barvě šeříku zahradnímu stolku sluší

Nanášenou nátěrovou hmotu stejnoměrně roztíráme

Bezbarvá lazura ochrání dřevěnou komodu po babičce

Starý vozík ošetřený novým nátěrem může být dekoračním prvkem na zahradě

Kvalitní exteriérové barvy jsou vhodné pro venkovní nátěr chalupy, oken i lodžie

Lazura nezakryje řezbářskou práci

Barevná vzorkovnice usnadňuje výběr

Autor fotografií: FOTO: ČESKÝ KUTIL. CZ, INTERNETOVÝ HOBBY MAGAZÍN

TRANSPARENTNÍ LAKY A LAZURY