Sušičky do kuchyně

Sušení představuje jednu z nejzdravějších možností uchování úrody, aniž by docházelo ke ztrátě vitamínů a dalších prospěšných látek.

Za teplého počasí lze sice potraviny či bylinky sušit venku na sítech, a když je sychravo, poslouží prostor kolem kamen či radiátorů. Pokud ale zpracováváte dary přírody častěji, pořízení sušičky se určitě vyplatí. Hodí se totiž jak k sušení ovoce a zeleniny, hub, bylinek, tak i masa, těstovin či domácích müsli tyčinek.

kruhová sušička eta

Kromě ovoce, sušička ETA Brisa vhodná pro sušení masa a ryb (Foto: ETA)

Druhy sušiček

sušička eta

ETA Freya umožňuje dokoupení dalších sít, jež lze umístit nad sebe v libovolném počtu a vzdálenosti v rozmezí 15–25 mm (Foto: ETA)

V obchodech se setkáme se třemi typy sušiček: kruhovými, hranatými a infra sušičkami. Kruhové mají stohovatelná síta, jejichž počet se dá podle potřeby přidávat či ubírat. Motor je umístěn ve spodní části a teplý vzduch proudí uprostřed. Za nevýhodu lze u některých modelů považovat hlavně nerovnoměrnou distribuci tepla, kdy se potraviny ve spodních patrech obvykle vysuší rychleji, a tak je vhodné síta během sušení přeskládat. Pro příležitostné využití jsou však naprosto dostačující.

Hranaté sušičky mají oproti předchozím modelům motor umístěný v boční části a díky tomu suší rovnoměrně. Síta jsou výsuvná a jejich počet je limitován velikostí spotřebiče. Během provozu se síta nemusí přendávat a proces sušení je komfortnější. Tyto produkty bývají zpravidla vybavené i sušicími programy pro různé typy potravin a dalšími šikovnými funkcemi.

Infra sušičky jsou speciálním typem hranatých sušiček, které disponují infračerveným zářením, které se dá přirovnat ke slunečním paprskům. Potraviny se tak suší přirozeně jako na sluníčku.

kruhová sušička gorenje

Gorenje FDK500GCW se může pochlubit vertikálním prouděním teplého vzduchu začínajícím od dna sušičky a postupujícím směrem vzhůru napříč podnosy (Foto: Gorenje)

Na co se zaměřit?

Důležitý je také materiál, z něhož jsou vyrobena síta. Pro méně časté využití jsou dostačující plastová síta, které lze v případě potřeby umýt v myčce na nádobí. Kvalitnější a dražší výrobky mají odolnější síta z nerezu.

Výkon sušiček se většinou pohybuje v rozmezí 200–700 W, přístroje však mohou mít výkon až kolem 1 000 W umožňující rychlejší sušení většího množství potravin. Některé modely jsou vybavené časovačem a po uplynutí nastavené doby se samy vypnou nebo vás upozorní zvukovým signálem.

Pozor na hlučnost

Máte-li v plánu sušit potraviny i přes noc, zjistěte si předem u vybraného modelu míru hlučnosti. Většina výrobků během provozu dosahuje cca 45 dB, větší hluk by ale mohl být nepříjemný.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem ETA a Gorenje

Sušičky do kuchyně