Čím krmit králíky

Granulované krmné směsi podáváme pouze jako doplněk stravy. Foto: Shutterstock

Králíčci patří k celkem nenáročným domácím mazlíčkům. Nejvíce pozornosti musíme věnovat stravě, která je pro jejich zdraví naprosto klíčová.

Je asi zbytečné připomínat, že králík je výhradně býložravec. Aby získal dostatek energie a současně mu bezproblémově fungovalo zažívání, potřebuje velké množství objemového krmiva, tedy sena, které napomáhá posunu veškeré potravy trávicím traktem. Zůstane-li bez něj jediný den, činnost střev se zpomalí či dokonce zastaví, dochází k přemnožení nežádoucích bakterií, což se záhy projeví zdravotními problémy. Nedostatek sena má negativní dopad také na zuby, které si žvýkáním obrušuje.

Celodenní menu

Denní objem krmiva se řídí věkem, fyzickou kondicí a aktivitou králíka. Mláďatům dáváme krmiva tolik, kolik snědí. Seno by mělo být neustále dostupné všem králíkům bez rozdílu. Vzhledem k tomu, že se jedná z větší části o nestravitelnou vlákninu, zvířátka si jeho denní konzumaci rozdělují do až neuvěřitelných 80 dávek, proto vidíme králíky skoro vždy přežvykovat.

Zapomenout nesmíme na vodu, i ta musí být vždy k dispozici čerstvá a čistá, což docílíme použitím napáječky.

Složení stravy je pro zdraví králíka naprosto zásadní. Foto: Shutterstock

Pestrá, ale vyvážená

Prodávané krmné směsi, většinou ve formě peletek, obsahují různý poměr bílkovin, cukrů, tuků, vitamínů a minerálů. Ne všechny, ale splňují hodnoty pro danou králičí kategorii. Měly by být pouhým doplňkem stravy, odpovídající denní dávka se rovná 3% tělesné hmotnosti dospělého zvířete, u mladých králíčků je objem vyšší.

Pro zpestření přidáváme zelené krmení včetně nejedovatých lučních bylin (pozor na zapaření způsobující nadmutí). Na venkovní pastvu přivykáme králíky postupně. Čerstvou zeleninu a ovoce podáváme jen občas a v malých dávkách, aby nezpůsobily díky vyššímu obsahu cukru trávicí problémy. Nebezpečná je i zelenina vyhnojená dusičnany, Z králíčkova dosahu je třeba odstranit pokojovky, které pro něj bývají jedovaté.

Voňavé bistro

Do klece seno umisťujeme do jeslí, aby si je králíček znečistil. Seno musí být samozřejmě kvalitní. Poznáme ho snadno: je zelené, ale dobře vysušené, bezprašné a příjemně voní. Pokud je seno vlhké, rychle zatuchne a zplesniví. Co se týče druhu, nejvhodnější je luční a horské, které obsahuje více druhů trav a bylin, jež zajistí pestrost stravy i důležité minerály. Nejvyšší výživovou hodnotu má seno z první senoseče. Nekrmíme však čerstvě usušeným, necháme ho několik týdnů „uzrát“.

Rady veterináře

  • Potvrzením, že krmíte králíčka správně, jsou jeho bobky. Pokud jsou pevné a pravidelně vylučované, je jeho zažívání v pořádku.
  • Při zácpě nebo odmítání potravy vyhledejte neprodleně veterináře.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Čím krmit králíky