Trávník jako krásný koberec

Toužíte po dokonalém trávníku, na kterém bude vaše rodina ráda trávit čas? Cesta k dokonalosti není rychlá, ani bezpracná, ale s dobrými pomocníky to půjde lehce.

 

Vřetenová sekačka (Fiskars)

 

Stále můžeme dosévat plochy, které zůstaly po zimě holé. Je třeba zvolit vhodnou travní směs, která nejlépe odpovídá klimatickým podmínkám, prostředí a využití trávníku. Některým travám se lépe daří ve stínu, jiné preferují slunce.

 

Zalévání
Klíčové je správné zalévání. Tráva potřebuje zálivku v objemu 2,5 cm za týden. Používáte-li sprinklery, umístěte na trávník prázdnou plechovku a sledujte, jaké množství vody se v ní nahromadí za hodinu zalévání.Trávník zalévejte vždy brzy po ránu, aby se snížilo odpařování. Během léta je vhodné trávník mulčovat. Trávník si tak lépe uchová vlhkost v půdě a bude jej třeba méně zalévat.

 

Motorová sekačka se sběrným košem (Briggs&Stratton)

Sečení
Trávník je ideální posekat jednou týdně, a to v den, který následuje po zalévání. Umožníte trávníku vzpamatovat se po předchozím sečení a zabráníte tak jeho hnědnutí. V horkých dnech je trávu vhodné sekat spíše navysoko, aby se v ní lépe udržela vlhkost a zabránilo se prosychání kořenového systému. Vytrhávejte plevel a zastřihávejte okraje, kdykoliv jej sečete. Trávník tvarujte a zastřihávejte vhodnými nůžkami na trávu. Nůžky na trávu vykouzlí trávník krásný jako obrázek, a to bez zbytečné námahy vašich rukou.

Protože v trávníku se drží také klíš´tata, je dobré v něm vytvořit nárazníkové plochy. Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí a to jim zajišťuje rostlinný porost. Pokud zahradu pečlivě sekáte, je účinné vytvořit předěly mezi bujnějším porostem a vlastní zahradou. Zpevnění nebo posypání přístupových cestiček kamínky, pískem či pravidelné zkracování přečnívajících větviček také pomůže.

 

Živiny a provzdušnění
Ujistěte se, že půda obsahuje dostatečné množství živin a dodejte jí přírodní hnojivo, které potřebuje k tomu, aby tráva mohla krásně růst. Provzdušňujte trávník alespoň jednou na jaře a opětovně na podzim. Získáte tím zelenější trávu a omezíte růst mechu.

 

Co vám s trávníkem pomůže?
Například nová vřetenová sekačka Fiskars StaySharp Max. Ta kombinuje patentovanou technologii s perfektní ergonomií. V porovnání s tradičními vřetenovými sekačkami je snadnější ji tlačit, má větší žací výkon, nože zůstávají dlouho ostré a má větší rozsah nastavení výšky trávníku.

Systém StaySharp střihá trávu, aniž by se nože dotýkaly. Tím se redukuje tlačná síla až o 30% a nože zůstávají dlouho ostré. Patentovaná technologie Inertia Drive dodává dvojitý žací výkon k přeseknutí větviček, plevelu a míst, kde by jiné sekačky trávu pouze “žvýkaly”. Patentovaný design VersaCut je nejlepší ve své třídě s možností nastavení výšky sekání mezi 2,5 cm – 10 cm a umožňující sekat nejblíže k obrubníku. Jednoduše nastavitelná výška držadla s měkkým povrchem pro pohodlné držení. Skladování usnadňuje možnost sklopení držadla a stroj je možné doplnit o koš na sběr trávy.

 

 

Nebo elektrická sekačka Bosch Rotak 40. Její příkon 1700 W a šířku střihu 40 cm oceníte na rozlehlých travnatých plochách. Systém motoru Powerdrive + poskytuje vysoký krouticí moment a zaručuje spolehlivý střih i v těch nejnáročnějších podmínkách. Disponuje průhledným sběrným boxem na trávu o objemu 50 litrů. Sekačka disponuje moderní technologií Ergo-Flex, má nízkou hmotnost a inovativní ergonomický tvar s možností nastavitelné rukojeti. Manipulace nevyžaduje tolik námahy a zátěže pro svalstvo. Navíc se přístroj snadno vede, aniž by utrpěla vaše záda. Pro posekání těžce dostupných míst je sekačka vybavena speciálním bočním hřebenem, kterým se neomezeně dostanete až k okraji trávníku u plotů a zdí.

 

Nůž na okraje trávníku (Fiskars)

Nůžky na trávu
Mechanismus Servo-Systém mají dlouhé nůžky na trávu od Fiskars. Ten zajišťuje, že nikdy “nežvýknou” stébla a garantuje nepřetržitou účinnou práci. Jsou pohodlné, Střihací hlava se dá nastavit v rozsahu 360° a dovoluje stříhat i svahy s nepříjemným sklonem. Čepele jsou z pečlivě zakalené švédské chromové oceli. Držadla jsou z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny. Některé modely jsou vybaveny zámkem ovládaným placem pravé ruky. Stejné vlastnosti mají i klasické nůžky se Seervo Systémem do ruky.

Isio – akumulátorové nůžky (Bosch)

Souprava Isioje sada značkovýchakumulátorových nůžek na keře a trávuJsou lehké, kompaktní a umožní snadné stříhání keřů, drobnolistých živých plotů a okrajů trávníků. Výkonné nůžky jsou opatřeny elektronickým antiblokovacím systémem, jenž zajistí plynulé stříhání tvrdých větví a kvalitní čepele s precizním broušením dokonalý střih.Nůžky fungují na principu lithium-iontové akumulátorové technologie. Doba jejich nabíjení je krátká a navíc netrpí samovolným vybíjením a paměťovým efektem, takže jsou vždy připraveny k použití. Vyznačují se mimo jiné dlouhou dobou chodu, který dosahuje 50 min. V konstrukci nůžek je zabudován indikátor stavu nabití a antiblokovací systém. Uživatelé ocení nízkou hmotnost pouhých 550 ga pogumovanou rukojeť Softgrip.

S neposlušným okrajem trávníku si pohraje řada nářadí QuikFit, která nabízí mnoho výhod. Jediná násada a má bohatý výběr pracovních nástavců pro mnoho úkolů na zahradě. Například nůž na odkrojení přerostlého okraje trávníku. Ten se do tvrdé půdy se zarazí stoupnutím na horní část. Čepel je vyrobena z bórové oceli s plochým horním okrajem. Pořídit si může i mechanické vytrhávače plevele.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Trávník jako krásný koberec