U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

S PODZIMNÍ NOSTALGIÍ

Kategorie: Zahrada | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Dny jsou stále skoupější na slunce, které postrádá letní sílu. Jeřabiny a plané růže obrostly červenými korálky a listnatí chameleoni svlékají kabát. Zdá se vám, že je smutno? Pojďme svá obydlí nebo i přírodu okolo trochu rozveselit.

   Obilné klásky, stébla trávy, větévky s listy, které ani nepotřebují ozdobu, zelené chvojí s bobulemi podzimních plodů nebo hlavičkami hub – příroda nabízí i teď mnoho surovin pro tvorbu věnečků a věnců. Latinsky se věnci říká „corona“, což současně znamená i královská koruna. Staří Římané dekorovali vojevůdce vracející se z vítězných tažení věncem z vavřínu. Tento zvyk je dnes naštěstí inspirací jen pro filmaře. Ale i pro nás věnec zůstává slavnostním symbolem.

   Může být hezkým dárkem, může ozdobit starou selskou skříň či slavnostně prostřený stůl, věnec zavěšený na vstupních dveřích jako by říkal: Račte vstoupit. Protože jde nejčastěji o ozdobu visící, nesmíme zapomenout na to, aby měl pevný podklad (z drátu, slámy, polystyrenu, větviček) a také na smyčku nebo očko, pomocí nichž jej zavěsíme.

Popisy k obrázkům

Sušené bobulky zimokeře jsou v tomto vzdušném věnci zapleteny do podložky z vinných proutků

Voskovice ve věnci z barevných listů prostrkaných tu a tam bobulemi dodají prostředí podzimní náladu, která se rozhodně nerovná smutku

Jednoduchý věnec z vrbového proutí zcela bez ozdob je velmi vhodným doplňkem pro zákoutí u stolku v bělohnědém tónu

Dva druhy cypřišků zde doplňují cesmína a kyhanka, středy odkletlých třapatek, zlaté hlavičky paulovnie a růžový vřes

Na podložku z vinných prutů přilepujte tavnou pistolí květy růží a trsy různých kuliček a tobolek. Přidejte barevné květy hortenzie a kolem věnce oviňte zlehka lýko. Hnízdečko s brkem není podmínkou

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV

S PODZIMNÍ NOSTALGIÍ