U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nové podoby korku

Kategorie: Speciál – podlahy na míru | Autor: rb

Zájem o korkové podlahy, které u nás nepatří mezi tradiční, v posledních letech přece jen stoupá. Napomohly tomu zejména jeho nové barevné úpravy i možnosti pokládky.

Korek se získává z kůry korkového dubu, z kterého se sloupává, aniž by došlo k poškození dřeviny stromu. Jde tudíž o materiál stále se obnovující. Je snadno opracovatelný a mimořádně elastický. Navzdory tomu je odolný proti opotřebení a trvanlivý. Korkové podlahy se snadno udržují a jsou antistatické, nedrží v sobě alergeny a roztoče. Vnášejí do interérů příjemný pocit tepla. Navíc nejde jenom o pocit, korek je také dokonalým tepelným a zvukovým izolantem.

V jaké podobě se dnes korkové podlahy nabízejí? Může jít o klasické dlaždice celoplošně lepené, nebo o dlaždice či lamely s možností spojování na pero a drážku. Tyto plovoucí korkové podlahy se buď ve spojích slepují, nebo se dílce k sobě jen “zaklapnou”. V obou případech můžeme volit z dlaždic masivních anebo sendvičových, lepených z více vrstev.

Velmi zajímavé jsou nové povrchové a barevné úpravy korkových podlah. Máte-li představu, že se hodí hlavně do dětských pokojů, popřípadě koupelen, skutečnost, že jsou k mání i zátěžové dlaždice opatřené na povrchu transparentní vinylovou fólií a zespodu protitažnou fólií, rozšiřuje jejich použití téměř neomezeně. Další variantou korkových podlahovin jsou dlaždice typu INA, do nichž se po vrstvách lisují granule různé zrnitosti (na svrchní část přijdou kvůli zajímavosti dezénů ty o větším průměru).

Také nabídka barev se výrazně rozšířila. Ke klasické zlatohnědé přibyla např. díky systému COLORCORC (dováží firma LiKOR) široká škála barev a odstínů. Můžete si přát dlaždice s kresbou korku, další připomínají keramiku či kamennou dlažbu.

Jedním z ukazatelů kvality korkové podlahy je její měrná hmotnost. Čím je vyšší, tím je podlaha kvalitnější. Při vybírání také nezapomeňte na to, že korek na podlahu musí mít tloušťku alespoň 4 mm, jinak jde o obklad na stěny.

FOTO ARCHIV LIKOR

Díky systému COLORCORC získaly i korkové podlahy široké spektrum barev

Nové podoby korku