Rozeznejte druhy trubek pro rozvody a odpady vody

V plastových trubkách pro rozvody a odpady vody se zorientujete i podle jejich barevného odlišení. Správný výběr je důležitý, pozdější výměna by vyžadovala kopání nebo sekání do zdiva.

I pro laika je důležité vědět, že trubky se odlišují zejména podle toho, zda budou po instalaci vystaveny mechanickému zatížení, nebo ne. Trubky určené k uložení v zemi a tím pádem i k odolávání mechanické zátěži se označují jako KG, na trubkách určených pro montáž v podmínkách bez zatížení by mělo být označení HT. Odlišnost trubek spočívá především v použitém materiálu, z nějž jsou vyrobeny. Domovní kanalizace totiž zahrnuje potrubí odtokové, připojovací, odpadní (svislé) a svodné (ležaté), případně odvětrávací. Vedle materiálové odlišnosti je důležitý i správný průměr použitých trubek.

odpadní trubka

Jedním z kritérií pro výběr odpadních trubek je jejich výdrž v podmínkách mechanického zatížení, tedy po zasypání zeminou. Foto: Shutterstock

V principu jde o poměrně jednoduchý a logický systém, v němž připojovací potrubí napojené na zařizovací předměty vede do odpadního potrubí. Toto odpadní potrubí je svislé, ale v rovině nejnižšího podlaží se napojuje na zmíněné trubky ležaté (svodné). To jsou obvykle ve výkopu položené roury, umístěné v odpovídající hloubce pod podlahou (většinou minimálně 30 cm). Svodné potrubí může být i zavěšeno pod stropem nejnižšího podlaží.

Tradiční materiál pro rozvody či odpady vody zahrnuje kromě trubek i různé spojky a usnadní instalaci díky barevné odlišnosti. Foto: Shutterstock

Pro odpady a kanalizaci

Pro vnitřní rozvody kanalizací a připojení odpadů do kanalizačních stok se používají dva typy trubek. K rozvodům splaškových vod pod zemí jsou určeny už zmíněné odpadní trubky KG oranžové barvy. Vyrábějí se z odolného tvrdého PVC v průměrech od 100 mm do 500 mm. Trubky KG jednotliví výrobci ještě dále rozdělují podle způsobu použití, ale obecně jsou určeny pro horizontální pokládání do země. K rourám je dostupná nabídka čisticích a revizních šachet z polyetylenu a polypropylenu včetně různých doplňků.

roury pro odvádění splaškových vod

Roury pro odvádění splaškových vod do kanalizace jsou dostatečně robustní, přesto musí být položeny pečlivě. Foto: Shutterstock

Někteří výrobci označují tyto roury vnitřním rozměrem (např. 100 mm), jiní vnějším rozměrem (110 mm), ale v obou případech jde o trubku s vnitřním průměrem 100 mm. Spojují se pouze zasunutím užšího konce do širšího hrdla, kterým je každá trubka na jednom konci vybavená. Pro snadnější nasazení lze tyto spoje lubrikovat mazlavým mýdlem, které se prodává v tubách jako příslušenství. Dokonalé těsnění spojů v potrubí je zajištěno těsnicím kroužkem s jednostranným břitem.

Plastové odpadní trubky se vyznačují celou řadou vlastností vhodných pro odvádění odpadů, mezi něž patří pružnost, odolnost vůči zátěži i působení kyselých odpadních vod a také nízká povrchová drsnost, která zajišťuje odolnost proti korozi a proti vytváření usazenin.

montáž rozvodů

Montáž rozvodů a odpadů přenechejte profesionálům, protože případné nedostatky se po instalaci a zasypání nebo zabetonování trubek těžko odstraňují. Foto: Shutterstock

Pro vedení odpadů nad zemí (z van, umyvadel, dřezů či záchodů) se používají šedé polypropylenové odpadní trubky HT. Spojují se, stejně jako oranžové trubky KG, pomocí rozšířeného hrdla, spoj je rovněž utěsněný gumovým těsnicím kroužkem. Podobným způsobem se u obou typů trubek napojují veškeré odbočky, kolena, kanály, šachty a další příslušenství.

Na teplou i studenou

Materiál PPR nazývaný také statistický polypropylen je vhodný na rozvody teplé i studené vody. Polypropylenové trubky se vyznačují dlouhou životností. Mezi jejich další výhody patří recyklovatelnost, snadná montáž a manipulace, hygienická nezávadnost a odolnost vůči chemikáliím, nízká hlučnost a tlakové ztráty třením, nevodivost a v neposlední řadě i nízká cena.

spoje trubek pro odpadní vody

Spoje trubek se lepí nebo svařují, aby dokonale těsnily. Foto: Shutterstock

V některých stavbách jsou udělané rozvody z polybutylenového potrubí. Tyto šedé plastové trubky se používaly i kvůli snadné montáži a zpětné rozebíratelnosti až do poloviny 90. let minulého století, ale pak byla jejich výroba ukončena v souvislosti s případy praskání těchto trubek. Spolehlivě je lze nahradit trubkami měděnými nebo spolehlivější plastovou alternativou s označením CPVX a PEX.

ohebné potrubí

Obecně jsou různé druhy flexibilního ohebného potrubí považované za moderní materiál, který šetří práci, ale nehodí se všude. Foto: Shutterstock

Ohebnost oceníte

Zvlněné, pohyblivé a ohýbatelné trubky jsou vhodné pro tlakové rozvody pitné a užitkové vody, a to pro vnitřní a vnější vedení, připojování bojlerů nebo průtokových ohřívačů, systémy ústředního topení (připojení topného systému, radiátorů, kotlů) i opravy stávajících rozvodů. Mají speciální strukturu, díky ní je lze snadno přizpůsobovat a ohýbat do úhlu až 180° bez použití jakýchkoliv nástrojů.

Alternativy

Kromě rozšířeného a z hlediska instalace i výdrže osvědčeného plastu se pro některé instalace stále využívají tradiční a kvalitní měděné trubky. Výhodou mědi je zejména značná životnost a téměř nulové opotřebení i při dlouhodobém provozu. Odolává korozi, UV záření i změnám teplot. Na vnitřních stěnách měděných trubek se navíc tvoří ochranná vrstva oxidu mědi s antibakteriálními účinky. Pro některé rozvody či odpady je nejlepší použít v článku uvedené flexibilní ohebné roury, které usnadní práci při napojování a obejdou se bez spojek či náročného svařování.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Rozeznejte druhy trubek pro rozvody a odpady vody