Možnosti překližky

Rubrika: Dílna, Materiály

Překližka má celou řadu dobrých vlastností, které ji zařazují mezi velmi zajímavé materiály pro výrobu nábytku.

Překližka v nábytkářství používá velmi dlouho, přesto ji lidé stále vnímají jako do jisté míry druhořadý materiál pro výrobu obalů či skrytých součástí stavebních konstrukcí. Řada architektů však překližku používá jako vnější konstrukční plášť exteriérů staveb a také jako zajímavý doplněk a často i dominující prvek interiéru domů. Lze ji povrchově upravit barevným nátěrem, ale můžete také nechat vyniknout její různorodou a často i velmi atraktivní kresbu. Je to snadno zpracovatelný materiál, který je běžně k sehnání v celé řadě variant a dají se z něj vytvářet nejrůznější praktické výrobky i v podmínkách domácí dílny.

Překližka je velmi pevná, tvarově stabilní a podle druhu použitého dřeva může mít i zajímavou kresbu povrchu

 

Fólie, pryskyřice, multiplex

Překližky vznikají slepením dřevěných dýh v několika vrstvách. Od počtu vrstev se odvíjí tloušťka překližkových desek (nejčastěji 4-25 milimetrů). Chcete-li využít překližku pro výrobu nábytku, budete nejčastěji vybírat z truhlářských překližek. Ty se vyrábějí z různých druhů dřeva, což má vliv na dekor a kresbu povrchu. V různých kategoriích kvality (zpravidla podle počtu suků) se prodávají překližky např. v kombinaci buk/smrk, samostatný buk, smrk/borovice, topol, ale i z exotických dřevin, což je např. ceiba či okoume. Vybírat lze i podle počtu vrstev a rovněž podle toho, zda je daný typ překližky vhodný například i do vlhkého prostředí nebo do exteriéru.

Existuje však i celá řada dalších druhů překližek. Některé z nich jsou vodovzdorné, doplněné v konstrukci hliníkovými fóliemi, pryskyřicemi, speciálními úpravami povrchu a spojované různými typy lepidel. Pro použití v obytném interiéru je velmi vhodný typ překližky nazývaný multiplex. Skládá se z mnoha vrstev dýhy a vyznačuje se pevností a u některých typů i vodovzdornou úpravou. Povrch multiplexu má vynikající kvalitu a zajímavou kresbu.

Kromě nábytku a podlah se dá multiplexová překližka použít i k výrobě stolových nebo kuchyňských pracovních desek a schodišťových stupňů (vyrábí se v tloušťce až 40 milimetrů).

Koupit lze desky s různým počtem vrstev

Překližka v exteriéru

Překližku však můžete využít jako materiál pro konstrukci i opláštění menší stavby, například dřevníku, garáže nebo domku pro hosty. Zkušenosti z některých už existujících staveb ostatně potvrzují, že vodě odolná překližka s povrchovou úpravou obstojí v exteriéru bez problémů. Staví se z ní především formou sendvičové konstrukce, složené z vnější vrstvy vodě odolné překližky na trámcích, tepelné izolace a vnitřního obložení rovněž z překližky. Odolnost překližky vůči působení povětrnostních podmínek lze zvýšit například polyuretanovým lakem.

 

Možnosti překližky