U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nová LED (light-emitting diode) technologie ve svítilnách

Kategorie: Moderní dílna – speciál /pr článek/ | Autor:

Technologii běžných malých žárovek s malou svítivostí nahradila v posledních letech technologie xenonových a halogenových žárovek. Kvalitní halogenové a xenonové žárovky přeměňují elektrickou energii na světlo s vyšší účinností než klasické žárovky. Vzhledem k tomu, že odebírají téměř třikrát větší proud, mají potom baterie jen zhruba třetinovou životnost. Běžná životnost žárovky se pohybuje v řádech tisíců hodin.

   Xenonové a halogenové žárovky v přenosných svítilnách však dnes můžeme nahradit vysoce svítivými diodami s bílým až mírně namodralým světlem, které mají naopak velmi malou spotřebu elektrické energie. Je to dáno tím, že zhruba 90 % elektrické energie přeměňují na světelnou. Klasické žárovky využívají pouhých 3 – 6 % energie k přeměně ve světlo a zbytek se mění na teplo, potřebné k rozžhavení vlákna. Nespornou výhodou vysoce svítivých diod je tedy zmíněná nízká spotřeba elektrické energie, vysoká životnost (až 100 000 hodin) a vysoká účinnost. Pomocí řídicí elektroniky, která ovlivňuje průběh svítivosti a světelných režimů, je také možno nabídnout modely svítilen s mnoha různými funkcemi (cyklosvítilny, čelové a jiné speciální svítilny). V roce 2003 (u nás na počátku roku 2004) učinila technika v oblasti svícení další krok k odstavení žárovek na vedlejší kolej. Objevily se svítivé diody s velkoplošným přechodem – na malé ploše čipu je integrováno několik přechodů emitujících světlo, což umožnilo výrazně zvýšit výkon na 1 W a více. Díky zdokonalování technologie je dnes možné nabídnout i svítilny s novými typy diod (1 W, 3 W a 5 W), díky kterým se dosvit svítilny prodloužil na 30 až 60 m. Přenosné svítilny, osazené těmito diodami, se proto již převážně vyrovnají halogenovým a xenonovým svítilnám.

Jak dlouho svítí

Údaje o délce svícení LED svítilen s běžnými svítivými diodami se pohybují v závislosti na množství použitých diod. Při použití 5 až 10 běžných vysoce svítivých diod se doba svícení pohybuje v desítkách hodi – to je u žárovkových svítilen nemyslitelné.

   Při zkouškách svítilny s 5 běžnými svítivými diodami, napájené dvěma alkalickými tužkovými bateriemi, byla doba trvalého svícení 25 hodin, než došlo k znatelnému poklesu svítivosti.

   Čelová svítilna osazená jednou 1W diodou, napájená dvěma alkalickými tužkovými bateriemi, je schopna svítit nepřetržitě až 20 hodin do znatelného poklesu svítivosti. Dosvit této svítilny je cca. 35 m. Dobou svícení bez problémů předčí svítilny s výkonovými žárovkami (halogenovými, kryptonovými nebo xenonovými) a svým dosvitem se jim téměř vyrovná.

Kapesní svítilny

Svítilny jsou vyrobeny z lehkých slitin vyznačují se malou spotřebou energie – vydrží svítit 10krát déle než svítilny s běžnými žárovkami. Životnost použitých diod je až 100 000 hodin. Svítilny jsou napájeny AA, nebo AAA bateriemi (tužkami nebo mikrotužkami). U běžného typu diod je dosvit svítilen přibližně 10 m. U nového typu svítilen s 1W diodami je dosvit až 35 m.

Čelové svítilny

Čelovka má oproti klasickým svítilnám zásadní výhodu – při práci má člověk obě ruce volné. Svítilny jsou zvláště vhodné pro motoristy, rybáře, turisty, horolezce, vodáky, chataře, kutily… S čelovkou se potmě mnohem snadněji provádějí různé opravy, mění píchlá pneumatika, staví stan, vyměňují pojistky, dítě s rozsvícenou čelovkou je nepřehlédnutelné… Při pohybu v terénu nebo jízdě na kole je výhodou, že čelovka svítí vždy ve směru Vašeho pohybu. A na lyžích se ničím jiným prakticky svítit nedá. Svítilny jsou vyráběny z lehkých odolných plastů s nastavitelnými popruhy, v některých případech s magnetem na připevnění ke kovovým předmětům a často s různými programy svícení.

Svítilny Bateria jsou k dostání v internetovém obchodě www.bateria.cz, v HORNBACHU a v prodejně Bateria v ulici Dukelských hrdinů (naproti Veletržnímu paláci)

Bateria Slaný CZ, s.r.o. Netovická 875 274 01 Slaný 312 571 351 www.bateria.cz

Popisy k obrázkům

Nová LED (light-emitting diode) technologie ve svítilnách