Malý velký dům

Jmenuje se DOMECZECH a už svým názvem připomíná, že přišel na svět v Česku. Představuje trend, který k nám ze světa už nějakou dobu proniká. Malé domky totiž mohou k bydlení zcela stačit.

Popularita tzv. tiny houses, tedy miniaturních domků, které nabízejí pod střechou komfort srovnatelný přinejmenším s městskou garsonkou, v posledních letech narůstá po celém světě. Není divu, protože náklady na bydlení včetně hypotečních splátek už dosáhly výše, na kterou mnoho lidí jednoduše nedosáhne. Stále jsou však dostupné pozemky, zvlášť ty, na kterých běžný rodinný dům nelze postavit, ale stavbu o rozměrech malé chaty ano. Týká se to i pozemků, na nichž už rodinné domy stojí. Zejména pro mladé lidi to znamená možnost získat bydlení sice miniaturní, ale oproti bytu obklopené zahradou a nezatížené dluhem na desítky let. Přibývá proto firem, které dodávají stavbičky tohoto typu na klíč. A DOMECZECH je jednou z nich.

Domeczech

Foto: Domeczech

Domeczech

Foto: Domeczech

Nově i tradičně

V našem časopisu píšeme o chatách a chalupách a DOMECZECH zde stojí za zmínku i proto, že celá řada lidí už desítky let spokojeně využívá tzv. montované chaty, které se kdysi rovněž dodávaly na klíč nebo stavěly svépomocí. Na připraveném základu se smontovala stavebnice, která v mnoha případech dodnes slouží, i když často změněná různými přílepky a dostavbami. A nutno říct, že bez nich se stále jedná o architektonicky dobře vymyšlené jednoduché projekty, které vycházely z podobných principů jako současné „tovární“ minidomky včetně toho, o němž je dnes řeč, tedy zejména ze snahy promyšleně soustředit na co nejmenší plochu maximum toho, co uživatel potřebuje, a zároveň vyhovět rozměrovým limitům stavby plynoucím z územního plánu v konkrétní lokalitě a ze stavebního zákona obecně.

Domeczech

Foto: Domeczech

Domeczech

Foto: Domeczech

K rekreaci i na stáří

Pojďme si tedy DOMECZECH představit. Základem je dřevostavba ze sendvičového systému o typizovaném rozměru 2,5 × 6 × 3,2 m, což podle výrobce poskytuje dostatek místa pro bydlení a rekreaci dvou osob. Minimální rozměry, tak jako u jiných na klíč sestavovaných minidomků, však mají i další důležitý význam, protože snižují náklady na dopravu stavby a její umístění na pozemku.

Domeczech

Foto: Domeczech

Připomeňme si, že DOMECZECH je, jak už ostatně z názvu vyplývá, tuzemský produkt, který vymyslel designér Jiří Brosch. Jeho záměrem bylo nabídnout zájemcům minidům, který je už při dodání hotový do té míry, že jej lze pomocí připravených přípojných bodů rychle a snadno napojit na stávající sítě. To spolu s dodávaným dvojlůžkem, kuchyňskou linkou, úložnými prostory, sprchovým koutem a toaletou umožňuje začít v domku bydlet jen pár hodin poté, co vám jej přivezou na pozemek.

Domeczech

Foto: Domeczech

Není od věci zmínit, že dodavatelská firma uvádí i možnost využít stavbičku jako zázemí k podnikání, ale například i jako komfortní výminek na pozemku rodinného domu. Může jít rovněž o zajímavý domek pro hosty nebo pro letní pobyt odrostlejších dětí, které i na rodinné chalupě uvítají více soukromí.

Plech a dřevo

Vzhled stavby nemusí vyhovovat každému, ale určuje ho moderní a funkční kombinace oplechovaných stěn a dřevěných štítů. Plechová fasáda je pro mnoho pravověrných chatařů ještě stále nezvyklým řešením, ale je mimořádně praktická. Například převážně oplechované domky na nejdrsnějších výspách Islandu by o své prověřené odolnosti vůči větru, dešti a sněhu mohly povídat!

Minimalistický interiér využívá každý centimetr a v základním a z výroby dodávaném uspořádání je srovnatelný třeba s dispozicemi obytné maringotky. Představovat si však stále můžete i zmíněnou městskou garsonku, případně malý byt 1 + 1 nebo karavan. Není tu samozřejmě příliš mnoho místa navíc, ale k pohodlnému přespání nebo přečkání nepříznivého počasí je to dostačující zázemí. A oproti městskému minibytu stačí dva tři kroky a jste na zahradě nebo v lese.

Domeczech

Moderní vzhled stavby určuje kombinace plechové fasády a dřevěných štítů. Foto: Domeczech

Ideální představu o možnostech a dispozicích stavby však získáte zejména při prohlídce. A možnost vidět DOMECZECH „na živo“ výrobce po domluvě poskytne, stejně jako informace o aktuálních cenách.

K lesu i do zahrady

Vizualizace dávají představu, jak lze stavbu umístit a zakomponovat na pozemek
a doplnit ji různými moduly včetně zimní zahrady.

Domeczech

Foto: Domeczech

Domeczech

Foto: Domeczech

Domeczech

Foto: Domeczech

 

Text: Richard Guryča
Foto: Domeczech

Malý velký dům