U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Renovace pomocí vosku nebo speciálních barev

Kategorie: Dílna | Autor: VT

Starý nábytek i různé bytové doplňky můžeme zrenovovat a pak jim dodat pomocí vosku hedvábnou patinu nebo speciálními barvami jakoby starobylý povrch. Technika úpravy závisí na tom, z čeho je opravovaný předmět vyroben (dřevo, kov nebo jiný materiál).

Oživit tak můžeme i starý kovový kufr nebo truhlici pokryté rzí. Po renovaci pak mohou dál sloužit v interiéru, například jako originální stoleček, k ukládání různých věcí nebo jenom jako zajímavá dekorace.

Příprava a základní nátěr

Nejdříve upravíme podklad. Na kovový kufr je nejlépe použít kulatý ocelový kartáč, který upevníme na vrtačku a zbrousíme jím podklad až na čistý povrch. Odstraníme tak rez, ale také staré barvy nebo prach. Potom povrch odmastíme a aplikujeme odrezovač. Pak použijeme např. některou z jednovrstvých antikorozních barev. Pokud byla ještě patrná původní barva, můžeme zvolit co nejpodobnější odstín, nebo vybereme takový, který bude s předmětem i interiérem dobře ladit. My jsme zvolili světlý okr, na vystupující části světle šedou a rezavě hnědou.

Povrchová úprava

Abychom docílili hedvábně matového povrchu, naneseme na kufr včelí vosk, rozpuštěný v terpentýnu, a vyleštíme. (Vosk můžeme nanášet i přímo na kov, když bychom vynechali barevný nátěr.) Pokud chceme získat kufr se starým, jakoby zašlým vzhledem, přidáme do použité barvy grafit. Lze koupit i barvy, které grafit (či jiné podobné složky) už obsahují (vyrábí např. Imesta). Pak už vosk nemusíme aplikovat.

***

Náš tip

Chcete-li si nechat starý kovový nebo jakýkoliv jiný předmět zrenovovat profesionálně, na adrese www.katalog.restaurator.cz najdete seznam restaurátorů a restaurátorských firem, kteří mají povolení Ministerstva kultury ČR.

1. Základní nátěr

Plochým štětcem naneseme ve vodorovném a svislém směru barvu, abychom vytvořili strukturu.

2. Nátěr plastických prvků

Po dokonalém zaschnutí nátěru nalepíme kolem vystouplých částí zakrývací pásku. Plastické prvky natřeme rezavou (rezavě zlatou) a šedou barvou.

3. Nanesení vosku

Ocelovou vlnu namočíme do rozpuštěného vosku a nanášíme na povrch kufru. Necháme zaschnout. Nakonec vyleštíme pomocí flanelu.

Renovace pomocí vosku nebo speciálních barev