U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Rámy a rámečky

Kategorie: Hospodaření | Autor: Iva Tvrzová

Máme doma obrázek nebo fotografii, které si chceme pověsit na zeď. Potřebují ale vhodné zarámování. Jak postupovat? Možností je několik.

Hotové rámečky

Pokud chceme mít obrázek na zdi ještě ten den, kdy se k tomu rozhodneme, sáhneme po hotovém rámečku. Ten je už opatřený očkem na zavěšení, sklem, zadní deskou i úchyty na její upevnění. Rámečky můžeme pověsit na stěnu většinou dvěma způsoby – očko totiž mají jak na kratší, tak na delší straně. Ty menší lze i postavit – mají ještě výklopnou opěrku. Někdy je možné koupit k rámečku i hotovou paspartu (vytváří široký barevný lem kolem obrázku). Formáty hotových rámečků vycházejí většinou z velikostí fotografií; výjimečně koupíme i rámečky čtvercové. Hotové rámečky proto nemusí našemu obrázku vyhovovat rozměry, také výběr – co se týká profilu, šířky a barvy obrazové lišty – nebývá příliš široký. Malé rámečky, vhodné hlavně na zarámování běžných, menších formátů fotografií, naopak dostaneme v nejrozmanitějším provedení, dokonce i plasticky zdobené. Vedle dřeva se jako materiál uplatňuje kov, sklo, plastické hmoty, textil i kůže.

Hotové rámečky menších rozměrů (na fotografie), koupíme v některých provozovnách foto-kino, rámečky všech velikostí například v IKEA či v obchodních řetězcích pro kutily (OBI, Bauhaus). Ceny se pohybují od zhruba 50 Kč (u malých jednoduchých rámečků) až po několik set nebo i přes tisíc korun u velkých rámů.

Rámování na zakázku

Druhým způsobem adjustace, který nabízí našemu obrázku mnohem více možností, je rámování na zakázku. Provádí je specializované provozovny – rámařství i některé galerie. Ve většině těchto provozoven si můžeme vybírat z mnoha desítek až stovek obrazových lišt. Od jednoduchých hladkých, různě širokých a v mnoha barevných odstínech (včetně pastelových), přes ozdobně profilované lišty, u kterých vynikne krása dřeva (používá se dřevěná dýha vybraných stromů) nebo zas honosné zlacení, až po lišty, které zaujmou neobvyklým profilem, kombinací barev, případně módní patinou či jakoby odřeným povrchem. Konečná povrchová úprava bývá v matu, pololesku i vysokém lesku. Hlavním materiálem na výrobu obrazových lišt je dřevo. Protože by široké rámy pro velké obrazy byly velmi těžké, používá se na ně dnes lehké dřevo například tropické olše. V posledních letech jsou oblíbené i úzké hladké kovové lišty – buď v různých odstínech kovů nebo ve výrazných barvách. Na zakázku nám zhotoví i rámy složitějších tvarů, jako je šesti nebo osmiúhelník. Horší je to s přáním pořídit si rám kulatý nebo oválný (dříve dost častý). Většina rámařství je nedělá, obrátíme se tedy spíš na nějakého řezbáře nebo uměleckého truhláře. Každý obrázek vynikne v jiném typu rámu, ale většinou najdeme hned několik lišt, které by byly vhodné. Dokonce je možné použít i dvě lišty vedle sebe a vytvořit tak neobvyklý širší rám. Záleží na tom, co chceme na obrázku zdůraznit, v jakém interiéru bude umístěn i co se nám osobně víc líbí. Stejný obraz potřebuje jiný rám ve stylově zařízeném pokoji a odlišný v moderním interiéru.

Jaký způsob zvolit

Staré obrazy malované olejem na plátně nebo na dřevěné desce se dobře vyjímají ve “starožitných” rámech, výrazně profilovaných, zlacených či s patinou. Jiné je to s jemnými akvarely, kresbami, grafikami, fotografiemi. Ty lépe vyniknou v jednoduchém užším rámu. Protože jsou na papíru, dávají se ještě, stejně jako reprodukce, pod sklo. V případě, že bude obrázek na místě, kde by v jeho skle rušily různé odrazy, je lepší zvolit antireflexní sklo. Nehodí se však pro velmi jemné grafiky, protože kresba je pod ním lehce rozzrněná. Grafiku, akvarel, reprodukci i fotografii může ještě zvýraznit barevný lem – tzv. pasparta. Bývá papírová i plátěná, může barevně odpovídat obrazové liště nebo se od ní lišit. Její šířka se většinou řídí velikostí obrázku. Velký výběr lišt a paspart nabízí pro jeden jediný obrázek množství nejrůznějších kombinací. Paspartu většinou volíme v jedné z barev, vyskytujících se (v menší míře) na obrázku, ale i v úplně kontrastní. Různé barevné pasparty dokážou dát obrázku pokaždé jinou náladu. Počítáme i s tím, kde bude obraz viset, zda na bílé nebo barevné stěně. Nejlepší je vyzkoušet si v provozovně více možností, i ty zdánlivě “divoké”. Žádná výše zmíněná pravidla totiž nejsou dogmatem – někdy může úplně malá grafika vypadat úžasně v širokém zdobném rámu a v paspartě širší, než je sama.

Další možnosti

Používá se i klasické paspartování bez obrazové lišty, kdy sklo je olemováno proužkem stejného plátna jako je pasparta. Ta je navíc silnější, mírně plastická a zdobí ji jeden i vícero úzkých bílých proužků. Bez rámu se obejdou i tzv. klip rámy – obrázek je umístěn mezi zadní deskou a sklem, jež jsou spojeny nenápadnými kovovými sponami. I do klip rámů může ještě přijít pasparta. Klip rámy nám zhotoví v požadované velikosti na zakázku, ale běžně se dají koupit hotové v mnoha rozměrech od úplně nejmenších po veliké. Speciálním způsobem lze adjustovat rozměrné plakáty a mapy: potáhnou se laminátem (lesk nebo mat, má UV filtr) a pak se lepí na sendvičovou lehkou desku.

Kolik zaplatíme

Podle způsobu rámování, jaký zvolíme, a výběru obrazové lišty (tady se ceny pohybují od jednoho sta až po více než tisíc korun za běžný metr), může zarámování obrázku stát od několika set až po několik tisíc korun. Pro příklad: zarámování obrázku velikosti A4 do jednoduchého rámečku, s obyčejným sklem a zadní deskou může stát 200 – 250 Kč. Stejně velký obrázek v jednoduchém rámečku, s antireflexním sklem, zadní deskou a ještě s paspartou přijde zhruba na 400 – 450 Kč, v dražším rámečku od 800 korun výše.

Hotový rámeček na postavení, vhodný na fotografie nebo reprodukce formátu pohlednice

Obrazových lišt je dnes velký výběr

Jednoduchý klip rám postačí, obrázky rámuje pasparta

Malba olejem nepotřebuje sklo, hodí se k ní výrazně profilovaný rám

Reprodukci zvýrazní dobře vybraná barevná pasparta. Rámeček stačí už jen úzký,

ve stejném odstínu

Rámy a rámečky