Pod jednou střechou s netopýry

Rubrika: Market

Jak se žije s netopýry? Majitel hájovny v Ledcích na Mladoboleslavsku by o tom mohl vyprávět své. Každé léto pod svou střechou hostí kolonii netopýrů, která čítá kolem čtyř tisíc kusů a řadí se tak k největším v republice. Na zvláštní potřeby zákonem chráněných, zvířecích nájemníků museli brát zřetel dokonce i řemeslníci při nedávné výměně krytiny na střeše hájovny.

Hájovna v Ledcích má dlouhou historii, která se datuje k roku 1904 a je spojena s rodem Thurn Taxisů. Romantická stavba, která nese prvky secese, zřejmě sloužila jako víkendová chata tohoto šlechtického rodu. Netopýři půdu hájovny osídlili někdy v poválečném období, kdy už byla stavba v majetku Lesů ČR. Velikost místní kolonie neušla pozornosti České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON), která se zasadila o to, aby byla hájovna v roce 2012 vyhlášena přírodní památkou.

Hájovna v Ledcích je dnes v rukou soukromého vlastníka Jaromíra Šmejckého. Jak se stane, že koupíte dům s netopýry? Pan Šmejcký na hájence díky práci tatínka vyrůstal, a tak je na jejich přítomnost prostě zvyklý. Když se po revoluci naskytla příležitost hájovnu odkoupit, jeho rodina nezaváhala ani na okamžik. Byť soužití s netopýry přináší jistá úskalí a majitelům je defacto zapovězeno využití podkroví pro bydlení nebo jen ke skladování věcí. „Jistý diskomfort navíc v létě působí odér z netopýrů či nutnost pravidelné údržby v prostorách půdy. Je potřeba měnit plachty, ale také ošetřovat krovy fungicidními přípravky,“ vysvětluje Jaromír Šmejcký.

Netopýři každoročně přilétají na konci zimy. Nejprve předvoj, který čítá několik desítek jedinců. Následuje celá kolonie. Samice porodí mláďata a po dobu zhruba dvou měsíců o ně pečují. Velikost kolonie neustále monitoruje ČESON, se kterým musel majitel konzultovat i současné stavební úpravy. „Hájovnu dáváme postupně do kupy a začali jsme s výměnou střešní krytiny. Rozhodli jsme se na střechu vrátit původní bobrovky a odstranit eternitovou krytinu,“ vysvětluje majitel. Ochránci přírody stanovali termín, ve kterém musela být celá akce zrealizována – od října do konce dubna. To je období, ve kterém jsou netopýři zazimovaní v jeskyních nebo ve štolách.

Naštěstí probíhala výměna krytiny naprosto hladce a podle plánu. Velkou úlevou pro nás bylo, že se nemuselo měnit laťování pod eternitem,“ říká Jaromír Šmejcký, který pevně věří, že on i netopýři mají teď nadlouho vystaráno. Ostatně, životnost nové krytiny Opál, která pochází z portfolia značky BMI BRAMAC, podrobil majitel vlastnímu zátěžovému testu. „Porovnával jsem vzorky bobrovek od tří různých výrobců. Stříkal jsem na ně vodu, abych vyzkoušel jejich nasákavost, všechny vzorky jsem si zvážil, porovnával mechanickou odolnost povrchu, ale i tvrdost keramického střepu. Opál z těchto pokusů vyšel vítězně,“ vysvětluje. Jak je vidno, pan Šmejcký se zhostil rekonstrukce s nevídanou pečlivostí a zápalem. „Chtěl bych domu vrátit autentický vzhled, který měla na přelomu minulého století. Hřejivý odstín keramické krytiny Opál v režném provedení se nejvíce podobal původním bobrovkám, které jsme našli na půdě. Na střeše působí velmi přirozeně.“

Jaromír Šmejcký pevně věří že nová keramická, pálená krytina nijak zásadně neovlivní mikroklima, na které jsou netopýři zvyklí a kolonii se pod novou střechou bude nadále dařit. „Jako každý rok už se těšíme na letní noci, kdy za soumraku netopýři vylétávají z půdy na lov a nad hlavou vám předvádí akrobatické kousky. Má to neuvěřitelnou atmosféru,“ dodává na závěr.

Komerční prezentace

 

Pod jednou střechou s netopýry