Pusťte se do jarního úklidu! Nezapomeňte přitom na přírodu a třiďte odpad.

Rubrika: Market

K příchodu jara patří neodmyslitelně i velký jarní úklid, který dodá našemu domovu jarní svěžest. Většinou to znamená pořádné provětrání skříní, úklid spíže nebo sklepa. Poradíme vám, co a kam efektivně vytřídit, co vyhodit, jaké kousky ušetřit a co lze znovu využít. Před úklidem si ale ověřte dostupnost sběrného dvora pro případ, že by nejbližší kontejnery byly plné.

Šatník

  • Staré oblečení, obuv, kabelky – neponičené a ještě použitelné vytřiďte do kontejneru na textil, poškozené odvezte do sběrného dvora.
  • Potrhané krabice od bot – rozeberte nebo sešlápněte je a vytřiďte do kontejneru na papír.

Tip: K uskladnění zimního oblečení a obuvi nejsou potřeba drahé organizéry. Zkuste využít třeba větší papírové krabice z obchodu, pro lepší vzhled je můžete polepit tapetou nebo zbytky látky.

 

Spižírna

  • Staré kompoty, zavařeniny – zavařeniny a scezené kompoty vyhoďte do směsného odpadu, prázdné sklenice můžete vytřídit do kontejneru na sklo nebo uskladnit pro další zavařování.
  • Skleněné lahve od vína, sirupů, od oleje – vytřiďte je do kontejneru na sklo.
  • Prošlé potraviny – sesypte je do pytle, zavažte a vyhoďte do směsného opadu, prázdné papírové obaly od potravin pak vytřiďte do kontejneru na papír, plastové do žlutého, měkké sáčky od kávy nebo instantních polévek vyhoďte do směsného odpadu, plechovky vytřiďte do kontejneru na kovy.

Tip: Prázdné sklenice od kompotů a zavařenin můžete schovat a použít na zavaření úrody ze zahrady nebo z lesa.

Sklep

  • Starý koberec nebo křeslo – odvezte je do sběrného dvora, nepoškozený koberec či křeslo zkuste nabídnout třeba prostřednictvím mobilních aplikací, možná je někdo jiný rád využije.
  • Oblečení a boty po dětech – ještě použitelné můžete vytřídit do kontejneru na textil nebo nabídnout charitě či prostřednictvím mobilních aplikací, potrhané odvezte do sběrného dvora.
  • Staré knihy – můžete je nabídnout knihovně nebo je odvézt například do domova seniorů, umístěte je do knihobudky, pokud jsou poškozené, vytřiďte je do modrého kontejneru (nejprve knihy ale zbavte pevné vazby).
  • Staré lyže, zapomenuté kolo – nabídněte přes mobilní aplikaci nebo bazar, pokud je neopravitelně poškozené odvezte ho do sběrného dvora.

Více informací o třídění a recyklaci odpadu naleznete na webových stránkách www.jaktridit.cz a na www.samosebou.cz.

Komerční prezentace

Pusťte se do jarního úklidu! Nezapomeňte přitom na přírodu a třiďte odpad.

Zajímavé