U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PULT PRO UMÝVADLO

Kategorie: Dílna | Autor: ta

UDĚLEJTE SI

Někdy se běžné keramické umývadlo standardně upevněné pomocí kovových konzol do interiéru prostě nehodí. Pro vytvoření jednoduché, ale netradiční koupelnové stěny, se můžeme inspirovat starobylým uložením umývadla do dřevěného rámu či skříně zvané lavabo.

Ideálním materiálem pro výrobu je masivní dřevěná deska z vyschlého dřeva, taková se však těžko shání. Použijeme proto jako náhradu buď laťovku či spárovku o síle nejméně 20 mm. Vhodná je i tzv. stavební překližka odolná vodě. Nejdostupnější jsou dnes tzv. laminované desky – velké plochy dřevotřísky ožehlené plastem napodobujícím strukturu dřeva. Desky se vyrábí i se zaoblenými hranami a pokud je budeme kupovat v hobbymarketech, přiříznou nám je dle našich požadavků, vyříznou i otvor pro umývadlo a upraví také řezné hrany nažehlovacími laminovacími pásky na počkání. Oválné umývadlo vyrobené z akrylátu s vysoce odolným povrchem a v mnoha barevných odstínech lze zakoupit ve všech větších specializovaných obchodech a rovněž v prodejnách pro kutily. Jestliže použijeme pro desku dřevěný materiál, značnou pozornost musíme věnovat ochraně dřeva či dřevotřísky před vlhkostí. Ta způsobuje vznik plísní, které jednak vyhlížejí neesteticky, jednak jsou prokazatelně zdraví škodlivé. Z tohoto důvodu bude nutno dřevo opatřit vhodným impregnačním nátěrem. Z našich prostředků je to například Lignofix-Eko, který štětcem naneseme na celou plochu vybroušeného a namořeného dřeva a necháme zcela vyschnout. Teprve pak desku opatříme nátěrem laku. U dřevotřískové desky hrozí nasáknutí vodou a následný pokles její pevnosti. Proto na všechna místa, kterými by mohly voda a pára do desky pronikat, naneseme sanitární silikon nebo vhodný nátěr odpuzující vodu.

1. Na zakoupenou desku narýsujeme profil umývadla, které chceme použít. Desku provrtáme vrtákem o průměru kolem 10 mm a otvorem prostrčíme plátek přímočaré pilky. Po předkreslené linii otvor opatrně vyřízneme.

2. Horní plochu dřevěné desky přebrousíme a na její přední hraně vytvoříme zaoblení.

3. Křivku, kterou jsme vytvořili na přední straně desky pro umývadlo, přeneseme na další desku; ta se stane policí “o patro výše”. Oblé tvary zmírní přílišnou pravoúhlost přiléhajících polic a celou koupelnu vhodně výtvarně dotvoří. Police musí být výš než hlavy uživatelů koupelny!

4. Desky upevníme na dřevěnou regálovou konstrukci, jejíž materiál by se neměl opticky příliš lišit – jestliže použijeme laminovanou desku s umělou dřevěnou dýhou, snažíme se “strefit” do jejího odstínu mořidly, kterými upravujeme barvu ostatního dřeva. Namořené dřevo samozřejmě nalakujeme.

5. Před usazením umývadla naneseme pod jeho okraj sanitární silikon, kterým zabráníme “podtékání”. Silikon dokonale odpuzuje vodu i jiné tekutiny, takže na něm nedrží ani žádné nátěrové materiály.

6. Na dřevěnou desku naneseme jako ochranu proti vlhkosti tři až čtyři vrstvy vhodného odolného laku, disperzního či syntetického. První nátěr musí být víc ředěný, aby se do dřeva dokonale vsáknul. Další nátěry nanášíme po dokonalém proschnutí předchozích.

PULT PRO UMÝVADLO