U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

HRNEC PLNÝ ŠTĚSTÍ

Kategorie: Zahrada | Autor: IVA TVRZOVÁ

Čtyřlístky prý přinášejí štěstí. Proč si ho tedy nezajistit plným květináčem?

Šťavel, latinsky Oxalis deppei, pro tvar svých lístků zvaný „jetelíček pro štěstí“, je trvalkou, dorůstající do výšky až 25 centimetrů. Jeho ozdobou nejsou ani tak malé růžové květy, které se objevují od července do prosince, ale především čtyřčetné zelené listy s nafialovělým středem. Listy a květy vyrůstají z cibulovitých hlízek. Domovinou šťavele je jižní Afrika a jižní a střední Amerika.

   Šťavel má rád přes zimu slunné a chladné místo (nevytápěná zimní zahrada, prosklená veranda), od května do podzimu jej umísťujeme ven, do záhonu nebo v květináči na okenní parapet, na světlé a mírně slunné místo. Zálivka má být jen mírná, zaléváme, když je povrch půdy suchý. Množí se dceřinými hlízkami. Vysazují se v září po několika do malých květináčů a přes zimu se udržují v chladném (při teplotě asi 8 °C) a slunném interiéru. V květnu je přemístíme nebo přesadíme ven. Na podzim rostlinu v květináči přeneseme zpět do interiéru, u šťavele zasazeného v záhonu vyjmeme hlízky ze země, zasadíme do květináčů a umístíme dovnitř. *

***

DALŠÍ ODRŮDY

* Oxalis tetraphylla s tmavě purpurovým středem čtyřčetných zelených lístků a sytě růžovými květy. Kvete v létě. Vyhovuje mu světlo, mírné slunce, teplo, v zimě chlad. Rozmnožuje se hlízkami a dělením.

* Oxalis bowiei pouze s trojčetnými, světle zelenými listy a tmavě růžovými květy. Vyhovuje mu slunce až polostín, občas chce přihnojit. Rozmnožuje se hlízkami.

* Oxalis purpurata má větší trojčetné temně vínové listy se světlejším středem a krémové, bílé, růžové nebo nachové květy. Kvete na podzim a v zimě. Snáší přímé slunce, v zimě prospívá i v teplé místnosti. Množíme ho dělením.

Popisy k obrázkům

Oxalis deppei je na okně chalupy hezkou dekorací

Vínově červený Oxalis purpurata

Autor fotografií: FOTO: PAVEL VESELÝ A MICHAL TVRZ

HRNEC PLNÝ ŠTĚSTÍ