U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dvakrát měř a jednou řež

Kategorie: Hospodaření | Autor: Jiří Svoboda

To platí i při koupi ojetého vozidla. Pořídit si automobil je u nás stále ještě značným zásahem do rodinného rozpočtu. Řada lidí nedisponuje dostatečným množstvím peněz na to, aby si pořídila zcela nový vůz. A proto jsou stále v kurzu ojetá auta.

V poslední době narazíte při troše trpělivosti také stále častěji na možnost nákupu jen velmi málo ojetých vozidel, případně akčních a skladových automobilů za celkem přijatelných cenových podmínek.

Nespěchejte

Pokud se rozhodujete pro koupi ať již více či méně ojetého vozidla, zcela jednoznačně se vyplatí nepospíchat a vše si dobře promyslet. Svůj vysněný automobil začněte asi nejdříve hledat v inzertní nabídce, a to například ve specializovaných časopisech, nebo dnes můžete bez problémů vše prohlížet v klidu na internetových stránkách. Další možností je pak návštěva autobazaru. Zde si vedle aut všímejte i úrovně profesionality prodejního personálu, podívejte se na jejich způsob jednání se zákazníky a odborné znalosti. Již z toho můžete vypozorovat, jakou nabídku zde můžete očekávat. Dobré je obejít více bazarů a porovnat si třeba i nabídku doplňkových služeb u jednotlivých obchodníků (odhlášení a přihlášení vozidla, možnosti financování, nabídka příslušenství apod.), případně dalšího nabízeného servisu.

   V případě takovéhoto průzkumu trhu si také ověřte a zjistěte průměrné ceny ojetých vozidel. Můžete využít i služeb některé z firem, které se u nás specializují na oceňování ojetých vozidel a vydávají pravidelné cenové tabulky, a to v tištěné formě, případně se dá využít jejich služeb prostřednictvím internetu. V tomto případě je dobré poradit se také s někým z vašeho okolí, kdo se o obor zajímá a ví, jak si která značka na trhu stojí.

   Zjistěte si také, jaké provozní náklady má váš vybíraný typ vozu, a to i z hlediska náhradních dílů. Pamatujte na to, že nejchoulostivější části jsou například výfuková soustava, tlumiče pérování, části řízení a náprav, brzdové obložení, spojková lamela, rozvody, výfukové potrubí apod. Proto si raději ověřte cenové relace těchto dílů. A pokud si vyberete nějakého “exota”, zjistěte si především, zda jsou nějaké náhradní díly vůbec k dostání.

Důležitý je původ

Informujte se vždy na původ vozidla, jeho předchozí majitele, jejich počet, všimněte si, jestli vozidlo patřilo soukromé osobě nebo firmě.

   Pokud objevíte vůz, o který byste měli zájem, přichází ke slovu důkladná prohlídka a prověření všech dokladů. Detailně si prostudujte technický průkaz. Pokud jej vozidlo nemá, případně je k dispozici pouze duplikát, buďte opatrní. Zkontrolujte si čísla motoru a karoserie a při sebemenším podezření na jejich pozměnění vozidlo nekupujte. V případě pochybností můžete nechat vozidlo prověřit prostřednictvím specializovaných firem. Důkladně se také seznamte s technickým stavem vozidla, zaměřte se především na citlivá a problematická místa, která jsou ve většině případů u jednotlivých značek a modelů známa. Jedná se například o lemy blatníků, podběhy, svary, odvodňovací kanálky pod kapotami, podlahy, pryžové těsnění apod. Vždy si vyžádejte možnost zkontrolovat podvozek a vozidlo důkladně prohlédněte na zvedáku – zkontrolujte těsnost a poškození manžet, tlumiče, ložiska, trubky, hadice, výfukové potrubí, poloosy apod. Trvejte na zkušební jízdě. Při ní sledujte běh motoru, záběr spojky, vůli řazení a řízení, souměrnost činnosti brzdové soustavy, funkčnost tlumení apod. V interiéru si všímejte i maličkostí, které vám mohou napovědět leccos o stáří a opotřebovanosti vozidla. To vše se může lišit od informací, které se vám bude snažit sdělit prodávající. Málo jetý automobil by neměl mít nijak významně sešlapané pedály, opotřebované sedačky, vyleštěný povrch volantu či opotřebované koberečky okolo pedálů atd. Pokud máte tu možnost, vezměte si s sebou někoho, kdo autům opravdu rozumí, například i známého automechanika. V solidních bazarech vás určitě nechají pečlivě prohlédnout vozidlo i s takovýmto doprovodem.

Auta se vozí i ze zahraničí

Se vstupem naší republiky do Evropské unie se zjednodušily podmínky i pro dovoz ojetých vozidel z ostatních států EU. A tak ti odvážnější se pouštějí do dovozu ojetého automobilu ze zahraničí. I zde bychom měli mít na paměti, že je potřeba vyvarovat se možných rizik a nákup si dostatečně a důkladně promyslet. Jak můžeme například takový vůz vyhledat? Je možné začít hledat samostatně, třeba na již zmiňovaném internetu, kde existují specializované stránky. Zde můžete najít inzeráty, které pocházejí od soukromníků, nebo také od profesionálních prodejců. Druhou variantou pak je možnost využít služeb některé z firem, které vám dokážou automobil nejen vybrat, ale někdy i dopravit až k vám. Pokud zvolíte variantu výběru vozu podle fotografií na internetu, požadujte co nejvíce záběrů k tomu, abyste si vše mohli dobře prohlédnout. Vhodné je také chtít po prodejci kopii technického průkazu a servisní knížky. Tyto doklady se dají zaslat dopředu například faxem, a pokud se tomu prodejce brání, je lepší raději vybírat někde jinde. Když už si vyberete a vůz je někde v zahraničí, můžete pro něj vyrazit sami, nebo opět využít služeb některé z firem, jež se touto problematikou zabývají. V druhém případě si budete muset trochu připlatit, ale odpadnou vám starosti s vyřizováním místních administrativních úkonů. A také bez znalosti jazyka a místních zvyklostí je vše mnohem obtížnější. Nakonec již zbývá jen přihlášení vozidla k provozu na našich silnicích, technická kontrola a měření emisí.

Akční vozy za akční ceny

V současnosti můžete pořídit levněji nejen ojeté vozidlo, ale také nový automobil v rámci akčních nabídek jednotlivých prodejců, případně se na trhu objevuje celá řada nabízených skladových vozidel. Můžete tak narazit na zcela nové, nebo jen velmi málo jeté automobily, které jsou nabízeny za příznivější ceny. Opět se vyplatí hledat například na internetových stránkách. V tomto případě ale počítejte s tím, že vozy jsou jen v některé z nabízených barev, nebudete si ani moci vybrat výbavu, typ motoru apod. Zkrátka člověk musí vzít zavděk tím, co je zrovna v nabídce.

Nezapomínejte na řádnou kupní smlouvu

Pokud si vyberete vůz, který odpovídá vašim představám – a je jedno, zda jste si jej vybrali na domácím trhu, v autobazaru nebo v zahraničí – je načase sepsat řádnou kupní smlouvu. Ta by přinejmenším měla obsahovat údaje o prodávajícím a kupujícím, které je nutné ověřit z osobních dokladů, a dále identifikaci kupovaného předmětu – tedy vozidla a jeho stav v okamžiku prodeje, jak je vybaveno apod. Smlouvu si vždy pečlivě přečtěte, než ji podepíšete. Vzory smluv máte opět možnost najít například na internetových stránkách.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO ZI

Dvakrát měř a jednou řež