U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Prostřený stůl

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Ubrus a prostírání nejsou přežitkem ani v dnešní uspěchané době, dokonce ani na chatě a chalupě ne. Spíš naopak – právě tady máme čas na to zpříjemnit si jídlo pěkně upraveným stolem.

Prostřít stůl lze mnoha způsoby – od jednotlivých prostírek pro každého stolovníka až po ubrus, splývající téměř k zemi. Ubrusy máme na výběr v různých velikostech – od velikých až po menší čtvercové či úzké obdélníkové (tak zvaný napron), které se dávají jen na střed stolu. Napron a klasický ubrus můžeme použít každý samostatně, ale i současně, a kombinovat jednobarevný a vzorovaný textil nebo dva sladěné vzory. Ty volíme spíš střízlivější, dovolí nám zajímavější aranžování nádobí, ubrousků i květin. Vzorovanému ubrusu dodá na eleganci úzký jednobarevný lem. Bohatší a barevnější dekor se zas uplatní na širokém, nejlépe oboustranně zpracovaném lemu (takové má ve své nabídce například firma Hedva). “Vyhrát” si můžeme i s úzkými naprony a jeden nebo dva položit podélně či příčně přes stůl. Na velkém ubrusu nebo přímo na stole jsou praktické prostírky pro jednotlivé stolovníky. Na chalupu se hodí přírodní materiály – lýko, papyrus apod., i ty si můžeme pořídit v různých barvách. Pěkné a elegantní jsou obdélníkové, silnější bavlněné prostírky s vroubkovaným povrchem. Vedle celé škály jednobarevných dostaneme i prostírky s nejrůznějšími vytkávanými proužky nebo kárem. Nemusíme použít pouze jednu barvu či jeden vzor pro celý stůl, ale klidně zkombinujeme více barev a dezénů. Pokud máme doma nenapravitelné “bryndálky”, zkusíme vybrat z materiálů, které se snadno udržují, například prostírky z lýka nebo ubrus se speciální úpravou – ten si zachovává vzhled textilu, ale vylitou kávu i džem z něj snadno setřeme. V obchodě jej najdeme například pod názvem Optima nebo Tendence (výrobce Alkor Deco, dováží AS Rovi).

www.asrovi.cz, www.hedva.cz

na každé straně s trochu odlišným vzorem. V obou dezénech se prodává ubrus, napron a prostírky, v piké i zástěra a chňapka (dodává AS Rovi)

– přesněji dvou. Údržba je samozřejmě snadnější než u klasického velkého ubrusu

Popisy k obrázkům

1, 2) Ukázka, jak lze kombinovat drobnější a větší vzor (piké a patchwork) a různé velikosti – klasický ubrus, napron a prostírky. Patchwork je oboustranný,

3) Oválné barevné prostírky z přírodního papyru rozjasní vaše chalupářská rána (Alkor Deco)

4) Jeden ze způsobů použití napronu

5) Silné bavlněné prostírky se prodávají v desítkách barev a vzorů a v několika velikostech

6) “Poklad” po babičce, sváteční bílý ubrus s prolamovanou výšivkou, vynikne, podložíme-li jej barevným ubrusem

Autor fotografií: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ, ALKOR DECO A ARCHIV

Prostřený stůl