U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Úprava stěn malováním

Kategorie: Speciál | Autor: ps

Než přistoupíme k malování, musí být stěny zbaveny všech nečistot a nesoudržných vrstev starých nátěrů a praskliny a jiná poškození omítky musí být opraveny.

Nejprve zjistíme, zda nejsou stěny pokryty prachem nebo znečištěny mastnou špínou (běžné v kuchyních), případně zda nebude nutné staré nátěry oškrábat. Prach odstraníme ze stěn čistým textilem (např. vyřazenými froté ručníky) nebo čistou molitanovou houbou, případně chlebem (podobně jako pryží na gumování jím třeme znečištěnou stěnu, žmolky pak odstraníme vysavačem). Je možné si připravit i čisticí těsta. “Suchá metoda” selhává v kuchyních s plynovými sporáky, kde se mastné zplodiny hoření usazují na stěnách i na stropě v blízkosti hořáků. V tom případě je nutné stěny i strop před malováním umýt; i proto, že páry na ně nanesly tenkou vrstvu mastných usazenin, ve které se rozmnožují nežádoucí mikrooorganizmy. Ty omytím (zejména prostředkem obsahujícím některý z mikrobicidních přípravků) zlikvidujeme. Osvědčil se pro to roztok tzv. mazlavého mýdla, které rozpustíme v horké vodě. Pokud se staré nátěry ze stěn odlupují nebo tvoří už příliš silnou vrstvu, budeme je muset oškrábat. Škrábání se nevyhneme ani v případě, že chceme použít nátěrovou hmotu, která by na té předchozí nedržela (viz Vrstvení barev). Praskliny vyčistíme – proškrábneme špachtlí, a vytmelíme. Používáme speciální tmely, které zůstávají pružné (existuje několik typů, vybíráme podle rozsahu oprav a podkladu; běžná sádra není vhodná, praská a vydroluje se). Ještě za mokra tmel uhladíme nebo necháme uschnout a vybrousíme (řídíme se konkrétním návodem). Větší praskliny vytmelíme, překryjeme spárovací páskou a opět přetmelíme.

Příprava čisticích těst:

1. Ve 1/4 l vody rozpustíme 1 g sody a 1/2 g boraxu, za varu do ní vlijeme roztok z 50 g bramborového škrobu, 5 g čpavku a 600 g hladké mouky. Hmotu za tepla prohněteme (má mít konzistenci pryže) a používáme jako chlebovou střídku.

2. V 1/2 l vařicí vody rozpustíme 20 g modré skalice, pak vsypeme 500 g hladké mouky, přidáme 40 g glycerinu a promícháme. Toto množství vystačí na očistění stěn jedné místnosti.

3. Za sucha smísíme 500 g hladké mouky, 80 g kuchyňské soli, 80 g pemzového prášku. Pak přidáváme horkou vodu v takovém množství, aby hnětením vzniklo tužší těsto. Hmota má dobré čisticí schopnosti (dá se použít i na tapety a olejomalby), účinnost lze zvýšit přidáním několika kapek čpavkové vody do zpracovávané směsi.

Úprava stěn malováním